res:
Doktor Gerson poleca - gotuj warzywa bez wody!

Doktor Gerson poleca – gotuj warzywa bez wody!

Dodaj komentarz

Czy wiesz, jak należy przyrządzać warzywa, by zachować jak najwięcej substancji odżywczych? Jak zapewne słyszałeś, najwięcej witamin i minerałów rozpuszcza się w wodzie, dlatego tak ważne jest gotowanie warzyw na parze. Doktor Gerson, twórca naturalnej terapii antyrakowej („Cud terapii Gersona”), zalecał z kolei gotowanie warzyw w jak najmniejszej ilości wody.

Sprytne sposoby na gotowanie warzyw

Warzywa gotujemy do miękkości w jak najmniejszej ilości wody lub bulionu (mniej więcej dwie lub trzy łyżki stołowe) na małym ogniu – płyn powinien pozostawać na granicy wrzenia. Aby zapobiec przypaleniu jedzenia, pomiędzy garnkiem a palnikiem należy umieścić metalową płytkę. Pomoże ona równiej rozprowadzić ciepło.

Warzywa mogą również zostać upieczone w piekarniku, w którym temperatura rozchodzi się bardziej równomiernie, co zmniejsza ryzyko przypalenia – należy je wtedy umieścić w przykrywanych naczyniach żaroodpornych. Zawsze powinno się używać dokładnie przylegającej przykrywki, aby jedzenie nie straciło wilgoci.

Różne warzywa – różne wymagania

Poszczególne warzywa różnią się między sobą – jedne zawierają większą ilość wody, inne mniejszą, jedne gotują się szybciej, inne wolniej. Oto garść przydatnych informacji o pieczeniu i gotowaniu warzyw.

Cebule, pomidory i kabaczki zawierają dużo wody, dlatego kiedy poddaje się je obróbce termicznej, na ogół nie trzeba do nich dodawać jakichkolwiek płynów. Ponadto, warzywa te wpływają bardzo korzystnie na smak produktów, z którymi są gotowane. Równie dobrym dodatkiem smakowym jest seler.

Buraki i ziemniaki można gotować w całości („w mundurkach”) w wodzie i obrać je dopiero wtedy, gdy staną się miękkie. Innym sposobem na zachowanie ich wartości odżywczych jest pieczenie. Ziemniaki można też utłuc, zrobić z nich sałatkę lub zapiekankę albo przygotować na wiele innych sposobów.

Szpinak wypuszcza podczas obróbki termicznej dużo wody i kwasu szczawiowego. Ciecz, która pozostaje w garnku po jego ugotowaniu, jest w związku z tym gorzka i należy się jej pozbyć.

Kukurydza może zostać ugotowana w wodzie lub zjedzona na surowo.

Źródło: Cud Terapii Gersona