res:
Feng shui - co to jest i jak działa

Feng shui – co to jest i jak działa

Dodaj komentarz

Feng shui to starożytny sposób planowania przestrzeni, który ma swoje korzenie w Chinach. Głównym założeniem tej symbolicznej architektury wnętrz i przestrzeni jest osiągnięcie pełnej harmonii ze środowiskiem naturalnym. Nic więc dziwnego, że filozofia feng shui znalazła rzesze zwolenników w różnych częściach świata. Aby ją docenić, warto poznać jej podstawowe zasady.

Co to jest i jak działa feng shui?

Feng shui opiera się na dwóch żywiołach: wietrze, którego nie można zobaczyć oraz nieuchwytnej wodzie. Dlatego najprostszą definicją tej starożytnej filozofii jest „życiowa siła, która jest nieuchwytna i niewidzialna”.

Podstawową zasadą feng shui jest koncepcja yin i yang. Jest to bardzo popularny symbol, który na stałe zakorzenił się w światowej kulturze i często jest eksponowany w formie zawieszek do naszyjników lub bransoletek czy też emblematów na ubraniach. Jednak nie każdy właściciel takiej biżuterii jest świadomy jej znaczenia. Yin i yang to dwie pierwotne, przeciwstawne, ale uzupełniające się siły:

 • Yin – żeńska zasada natury, którą uznaje się za bierną i słabszą. Jest niezbędnym pierwiastkiem wszechświata, który ze swej natury dąży do yang.
 • Yang – jest to męska zasada wszechświata, która ze swojej natury jest aktywna i silna. Wbrew pozorom nie dominuje ona nad yin, ale stanowi jej uzupełnienie.

Koncepcja yin i yang wyjaśnia więc strukturę wszechświata i rządzących nim sił. Te dwie podstawowe zasady – chociaż są przeciwstawne – wzajemnie się uzupełniają. Pole do interpretacji jest tutaj bardzo szerokie. W modelu yin/yang mieści się np. koncepcja dobra i zła, które wzajemnie się równoważą i są stałymi elementami życia.

Drugim filarem feng shui jest zasada pięciu żywiołów. Według tradycyjnego chińskiego rozumienia wśród nich są:

 • ogień,
 • ziemia,
 • woda,
 • metal,
 • drzewo.

Według innego, popularnego rozumienia wśród pięciu żywiołów są: woda, wiatr, ziemia, ogień i powietrze.

Aby zaplanować przestrzeń w zgodzie z zasadami feng shui niezbędną jest tzw. siatka Bagua – oktagon podzielony na osiem równych części, gdzie każda z nich przedstawia konkretną dziedzinę życia. Wśród tych najważniejszych sfer są:

 • kariera
 • wiedza,
 • bogactwo,
 • sława,
 • rodzina/zdrowie,
 • małżeństwo,
 • dzieci,
 • pomocni ludzie.

Do każdej z wymienionych sfer należą określone symbole, które mogą wzmocnić te sfery życia. Siatka Bagua umożliwia takie urządzenie mieszkania, aby poprawić sytuację życiową i osiągnąć oczekiwaną harmonię. W literaturze przedmiotu można znaleźć np. wskazówki, jak korzystać ze wspomnianej siatki podczas projektowania wnętrza domu lub mieszkania.

Historia feng shui. Skąd się wzięło?

Feng shui ma swoje korzenie w starożytnych Chinach. Zasady tej filozofii praktykowane były w planowaniu rozkładu miast oraz budynków. Wierzono również, że postępowanie w zgodzie z zasadami yin i yang może ochronić przestrzeń przed szkodliwym działaniem złych duchów. Feng shui było znane zanim pojawiło się pismo – za pomocą tych podstawowych pojęć, chińscy mędrcy oceniali zjawiska występujące na świecie.

Najstarsze źródła pisane pochodzące z 2700 r. p.n.e. podają, że zasadami feng shui kierował się już Cesarz Huang Di broniąc się przed wpływem czarnej magii swojego rywala. Od tamtej pory filozofia ta rozwijała się i stawała się coraz bardziej popularna – początkowo tylko na terenie Azji, a później zaczęła cieszyć się zainteresowaniem także w Europie.

Książki o feng shui

Literatura na temat feng shui » jest bardzo bogata. Wśród dostępnych pozycji można znaleźć kompendia wiedzy filozoficznej jak również praktyczne poradniki. Wśród nich można wymienić takie tytuły jak:

Marzena Gęsiarz: „Feng Shui. Sekret Szczęścia, Miłości i Bogactwa” – to książka, która jest wprowadzeniem do podstawowych zasad feng shui. Autorka pomaga zrozumieć chińską filozofię w kontekście kultury europejskiej i pokazuje, że starożytny światopogląd jest aktualny w czasach współczesnych.

Val Biktashev, Elizabeth Moran i Joseph Yu: „Feng shui dla żółtodziobów” – to pozycja, która w bardzo czytelny i zrozumiały sposób przedstawia główne założenia filozofii feng shui i pomaga sprawnie poruszać się w świecie skomplikowanych pojęć.

Richard Webster: „Feng shui w twoim domu” – to praktyczny poradnik, który pomaga urządzić nowoczesną przestrzeń w zgodzie ze starożytną filozofią. Celem jest oczywiście wprowadzenie harmonii i zapewnienie szczęścia domownikom.

Urządzanie domu zgodnie z zasadami feng shui »