res:
Erytrytol - co to jest, właściwości, kaloryczność i zastosowania

Erytrytol – co to jest, wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, kaloryczność i zastosowania

Dodaj komentarz

Co to jest erytrytol? To niewÄ™glowodanowy sÅ‚odzik pochodzenia roÅ›linnego należący do alkoholi cukrowych (tak, jak ksylitol i sorbitol). Ta sÅ‚odko smakujÄ…ca substancja zostaÅ‚a odkryta w 1848 roku przez szkockiego chemika Johna Stenhouse’a. W 1993 roku erytrytol zaczÄ…Å‚ być stosowany jako sÅ‚odzik w Japonii, potem w Stanach Zjednoczonych, po czym rozprzestrzeniÅ‚ siÄ™ na caÅ‚ym Å›wiecie.

Substancja ta sama w sobie jest białym krystalicznym proszkiem, łatwo rozpuszczalnym w wodzie, odpornym na wysokie temperatury i wiele rodzajów mikroorganizmów, o niskiej higroskopijności.

Jak powstaje erytrytol?

Ten substytut cukru wytwarza się w procesie fermentacji kukurydzy, tapioki i innych surowców skrobiowych. W czystej postaci przypomina cukier zarówno wyglądem, jak i smakiem. Poziom jego słodkości szacuje się na 80% słodyczy cukru białego. Erytrytol praktycznie nie ma żadnych obcych posmaków, chociaż przy spożywaniu dużych dawek pojawia się mentolowy efekt chłodu.

W środowisku naturalnym erytrytol znajduje się w owocach, takich jak gruszki, śliwki i winogrona, melon, a także w grzybach i sfermentowanej żywności (wino, sos sojowy). Ponadto erytrytol występuje endogennie w różnych tkankach organizmu oraz w spożywanej żywności.

Gdzie kupić erytrytol? Sprawdź »

Właściwości i kaloryczność erytrytolu

Erytrytol polecany jest osobom cierpiÄ…cym na choroby takie, jak cukrzyca i otyÅ‚ość. Pomoże również każdemu, kto chce schudnąć, ale nie chce caÅ‚kowicie wyeliminować sÅ‚odkiego z diety. Jest czÄ™sto stosowany przez sportowców. Nie powoduje próchnicy, ponieważ – podobnie jak alkohol cukrowy – nie jest pożywieniem dla bakterii próchnicowych w jamie ustnej. WedÅ‚ug badaÅ„, erytrytol pomaga nawet chronić zÄ™by przed próchnicÄ….

Ponadto erytrytol – w przeciwieÅ„stwie do innych alkoholi cukrowych (ksylitol, sorbitol) – nie ulega fermentacji przez bakterie w jelitach. Ludzie nie majÄ… enzymów rozkÅ‚adajÄ…cych erytrytol, dlatego zwiÄ…zek ten przechodzi przez organizm w niezmienionej postaci.

Głównymi czynnikami zapewniającymi bezpieczeństwo stosowania erytrytolu jest jego szybkie wchłanianie i wydalanie z moczem.

Zawartość kalorii w erytrytlu 0-0,2 kcal na 100 g. Produkt nie zawiera węglowodanów, tłuszczów ani białek. Co więcej, nawet indeks glikemiczny tej substancji słodzącej wynosi 0, podczas gdy indeks insulinowy sięga 2.

Zobacz najczęściej kupowany erytrytol: Targroch »

Zastosowania erytrytolu

Erytrytol znajduje zastosowanie:

  • W branży spożywczej – napoje dietetyczne, soki, nektary; produkty zdrowotne i dietetyczne; produkty żywnoÅ›ciowe takie jak czekolada, galaretka i dżem, marmolada, jogurt, lody i inne desery oraz guma do żucia bez cukru.
  • W farmakologii – w celu poprawy smaku leków, w tym przeznaczonych dla dzieci (witaminy, syropy na kaszel).
  • W kosmetologii – w produktach higienicznych do pielÄ™gnacji jamy ustnej: pasty do zÄ™bów w tym wybielajÄ…ce, pÅ‚ukanki.

Ta substancja słodząca jest często zawarta w różnych mieszankach, służąc jako materiał bazowy lub jako substancja wypełniająca do słodzików o wysokiej intensywności (o wysokim wskaźniku słodkości).

Erytrytol można mieszać z innymi substancjami, aby poprawić ich smak i konsystencję, czyniąc je bardziej podobnymi do cukru. Stosuje się go w kuchni, np. do pieczenia, natomiast obróbka cieplna nie pozbawia produktu słodyczy. Można go używać do robienia pianek, dodawać do ciasta naleśnikowego, a nawet do gorących napojów.

Co jest lepsze – erytrytol czy ksylitol?

Erytrytol czy ksylitol – czym się różnią? Potwierdzoną różnicą jest procentowa zawartość słodyczy, a także kaloryczność (w porównaniu do cukru białego).

  • Jedna Å‚yżka ksylitolu odpowiada jednej Å‚yżce cukru, jednak zawiera 40% mniej kalorii. Z tego powodu jest zalecany do wykorzystywania w kuchni, stosujÄ…c ten sam przelicznik, który jest używany w przypadku biaÅ‚ego cukru.
  • Erytrytol natomiast jest o 30% mniej sÅ‚odki od biaÅ‚ego cukru, ale nie zawiera żadnych kalorii.

Czym jeszcze różni siÄ™ erytrytol i ksylitol? Te sÅ‚odziki różniÄ… siÄ™ indeksem glikemicznym, przy czym (erytrol – IG 0, ksylitol – IG 13). Różnice można znaleźć również w dziaÅ‚aniu tych sÅ‚odzików na ukÅ‚ad trawienny. Erytrytol – w przeciwieÅ„stwie do ksylitolu – nie jest metabolizowany (jest w peÅ‚ni wydalany). Ksylitol zaliczany jest to naturalnych prebiotyków. Dlatego rozważajÄ…c te dwa produkty trzeba zwrócić uwagÄ™ na ich prozdrowotne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci. Osoby poszukujÄ…ce skutecznego sposobu na utratÄ™ wagi wybiorÄ… erytrytol, ponieważ nie ma kalorii.

Dietetycy zalecają włączenie do diety produktów zawierających słodzik w przypadku zaburzeń metabolicznych lub nadwagi.


Zobacz także:

Zdrowe zamienniki białego cukru »

Wszystko o ksylitolu »