res:
Ekologia w praktyce - pierwszy sklep bez plastikowych opakowań!

Ekologia w praktyce – pierwszy sklep bez plastikowych opakowań!

Dodaj komentarz

W Berlinie już wkrótce powstanie pierwszy eko-sklep bez plastikowych opakowań. Sklepowe półki zapełnią głównie produkty lokalne, a klienci będą na zakupy przynosić swoje torby i opakowania wielokrotnego użytku.

Jak Wam się podoba taki pomysł? Mi bardzo:-)

„Liczyliście kiedyś, ile opakowań wyrzucacie do kosza po jednych zakupach w sklepie spożywczym? Dziś już dosłownie wszystko opakowane jest w karton, aluminium, styropian lub folię, a często w kilka tych rzeczy naraz. Czy to pomidory z Hiszpanii (styropianowa tacka i folia spożywcza), czy ciasteczka (plastikowy blister i karton), czy przyprawy (papier) – większość tych opakowań błyskawicznie kończy swój żywot w koszu na śmieci, często bez szansy na recykling czy reusing.

Jednak coraz więcej osób zwraca uwagę na marnowanie energii związane z produkcją często zbytecznych opakowań. Trzy lata temu pisaliśmy o pionierskich sklepach bez opakowań w Anglii i Ameryce, a rok temu o kanadyjskiej drogerii, w której kosmetyki i środki czystości pakowane są w opakowania zwrotne lub przyniesione przez klientów.
Trend sklepów bez opakowań nieśmiało zbliża się także do Polski, na razie zawitał do Berlina. Już niedługo zostanie tam otwarty supermarket Original Unverpackt. I to dzięki finansowaniu społecznościowemu! Projekt Sary Wolf i Mileny Glimbovski wzbudził tak duży entuzjazm, że ponad 4000 osób wpłaciło ponad 100 000 euro, czyli dwukrotnie więcej niż zakładały autorki (celem było zebranie 45 000 euro).

Dziś już wiadomo, że sklep będzie się mieścił w berlińskiej dzielnicy Friedrichshain – Kreuzberg. Kupić tam będzie można głównie produkty lokalne, a klienci muszą pamiętać o przyniesieniu swoich toreb i opakowań.

Czy pomysł przyjąłby się w Polsce? Autorki już teraz zapraszają do franczyzy…”

Strona projektu: socialimpactfinance.startnext.de/original-unverpackt
Strona sklepu: original-unverpackt.de

Artykuł pochodzi ze strony: ulicaekologiczna.pl, „W Berlinie powstanie pierwszy sklep bez opakowań!”