res:
Drzewa lecznicze - wykorzystaj uzdrawiającą siłę drzew

Drzewa lecznicze – wykorzystaj uzdrawiającą siłę drzew

Dodaj komentarz

Dziś proponujemy metodę uzdrawiania, która zapewnia prawdziwą bliskość z naturą i pełny relaks. Tą metodą jest kontak t z drzewami. Z dobroczynnych właściwości drzew można skorzystać na kilka sposobów: „przytulając się” do nich (dosłownie lub opierając się plecami), nosząc przy sobie nasiona drzew, korzystając z olejków eterycznych poszczególnych drzew lub wykonując medytację z drzewami.

Jak to jest możliwe? Otóż natura sama w sobie działa dobroczynnie na naszą psychikę i ciało. Wie to niemal każdy z nas, wystarczy spędzić kilka godzin w zamkniętym pomieszczeniu, w otoczeniu sprzętów elektronicznych oraz kilka godzin na spacerze w lesie lub w parku. Jak wielka jest różnica?;)

Letnia pora roku sprzyja kontaktom z naturą, więc tym chętniej i serdeczniej zapraszamy do długich wędrówek wśród drzew.

Drzewa lecznicze

Każde drzewo niesie ze sobą właściwości uzdrawiające. Każde drzewo zachwyca wyglądem i bogactwem zapachów. Poniżej w dużym skrócie prezentujemy kilka właściwości kilku popularnych u nas drzew:

Brzoza – poprawia koncentrację, dodaje sił witalnych.

Jodła – dodaje odwagi i otuchy, uwalnia od bólu głowy i kołatania serca. Pomocna przy wyczerpaniu fizycznym i reumatyzmie.

Sosna – oferuje znakomite lekarstwa na przeziębienie, ból gardła, reumatyzm i problemy z oskrzelami.

Dąb – wpływa korzystnie na krążenie krwi i limfy, wzmacnia psychikę.

Wierzba – poprawia nastrój, wzmacnia włosy, pomocna przy grypie, infekcjach bakteryjnych, biegunkach, łuszczycy.

Lipa – uspokaja, jest pomocna przy anginie, anemii, bezsenności, nerwicy, nerwobólach.

Jodła pospolita na wyczerpanie fizyczne

Dorosła jodła może osiągnąć nawet 60 metrów wysokości. Do leczniczych mikstur wykorzystujemy szczytowe pędy oraz igły. Zawierają one m.in. witaminę C, flawonol, żywice, terpeny. Olejki eteryczne jodły mają silne działanie, tak więc wszelkie kuracje należy przeprowadzać z dużą dozą ostrożności.

Z właściwości jodły możemy skorzystać np. przy wyczerpaniu fizycznym. Oto przepis na miksturę:

Dwie garście igieł jodły (albo drobno posiekanych młodych gałązek) gotujemy 5 minut w 5 litrach wody. Płyn odcedzamy i dolewamy do wanny z wodą. Kąpiel z takim wywarem również świetnie rozgrzewa i działa pobudzająco.

Na podstawie książki „Drzewa przyjazne, drzewa lecznicze” Zbigniewa Ogrodnika. Książka zawiera ogrom praktycznych informacji o drzewach znajdujących się zarówno w naszej strefie klimatycznej, jak i w obszarach bardziej egzotycznych. Znajdziemy w niej mnóstwo przepisów z wykorzystaniem liści, kory, gałązek lub igieł drzew na szereg różnych dolegliwości. W ramach ciekawostki w książce został umieszczony horoskop Druidów – na podstawie daty urodzenia można sprawdzić jakie drzewo zostało przypisane przez Druidów do określonej daty oraz jakie cechy charakteru reprezentuje dana osoba.