Lecznicze działanie spacerów po lesie iglastym
Wiecznie zielone iglaki zachwycajÄ… wspaniaÅ‚ym zapachem, a spacer wÅ›ród nich ukoi nerwy. Lecznicze i bakteriobójcze dziaÅ‚anie spacerów po lesie iglastym znane byÅ‚o już od dawna, przez naszych dalekich przodków. To doskonaÅ‚a odskocznia od codziennego pÄ™du miasta. WÄ™drówki poÅ›ród sosen i Å›wierków nie tylko wpÅ‚ynÄ… korzystnie na kondycjÄ™ – majÄ… też liczne korzyÅ›ci zdrowia. Â
Jak działa na organizm świerk?
To zielone drzewo ma działanie bakteriobójcze i antyseptyczne. Jego olejek to bogate źródło witaminy C, prowitaminy A, posiada właściwości przeciwzapalne, nawilżające i przeciwbólowe. Z jego żywicy, młodych gałązek i igieł produkowane są cenione preparaty lecznicze.
Odpowiednio przygotowany olejek ze świerku wspomoże leczenie stanów bólowych mięśni czy stawów i pomoże podczas walki z bólem gardła i astmą. Syrop pomoże wykrztusić zalegającą w płucach wydzielinę. Takie preparaty dostaniesz w aptece, ale możesz je także przygotować samodzielnie, zaopatrując się w odpowiednie składniki podczas leśnego spaceru.
Możesz przygotować np. odwar – miksturÄ™ z pÄ™dów Å›wierku. Pomoże ona w walce z problemami żoÅ‚Ä…dkowymi i zadziaÅ‚a przeciwzapalnie na bÅ‚onÄ™ Å›luzowÄ… żoÅ‚Ä…dka.
Olejki eteryczne wydzielane pomogą Ci się także zrelaksować i wyciszyć. Wywar dodany do kąpieli nada jej nie tylko wspaniałych walorów zapachowych, ale nawilży i odżywi zmęczoną skórę.
⇨ Dzięki tym ziołom szybciej schudniesz
JodÅ‚a – dlaczego jest zdrowa?
Jodła to główny składnik wielu korzystnych dla zdrowia mikstur. Olejek jodłowy dodany do kąpieli pomoże Ci zasnąć, a kilka kropel dodanych do szamponu wspomoże walkę z łupieżem. Dodaj odrobinę olejku do kremu na twarz, jeśli chcesz wygładzić cerę.
Preparaty na bazie jodły pomagają oczyścić organizm z toksyn, poprawiają odporność, działają przeciwzapalnie, a podczas leczenia płuc są naturalnym antybiotykiem. Olejek jodłowy jest z powodzeniem wykorzystywany do inhalacji.
Wdychaj zatem jodÅ‚owe powietrze podczas spaceru – dziÄ™ki temu udrożnisz nos i wesprzesz organizm w walce z zapaleniem gardÅ‚a. Taki spacer to samo zdrowie – wystarczy pamiÄ™tać, aby oddychać gÅ‚Ä™boko!
Właściwości lecznicze sosny
To drzewo jest cenne jako całość, każda jej część ma bowiem prozdrowotne działanie. W pączkach sosny znajdują się cenne olejki eteryczne, witamina C, sole mineralne, a nawet kwasy (np. kwas fenolowy).
Zebrane podczas spaceru pączki sosny możesz z powodzeniem wykorzystać do zrobienia syropu, który będzie miał działanie przeciwbakteryjne i wykrztuśne. Olejek sosnowy z pędów i igliwia na także właściwości odkażające, a posmarowane nim ciało rozgrzeje się i odczuje sporą ulgę przy kłopotach z reumatyzmem czy artretyzmem.
Nie zapomnij także zebrać kory i gałęzi. Wykonana z nich maź sosnowa pomoże w leczeniu chorób skóry, w tym dokuczliwego trądziku czy łuszczycy. Taka domowa maść jest również stosowana do zmiękczania naskórka i działa przeciwpasożytniczo.
⇨ Na infekcje gardła najlepszy aloes
Modrzew – synonim zdrowia i energii
Modrzew ma korzystne właściwości zdrowotne, z których możesz skorzystać podczas wyprawy do lasu. Już dawni Słowianie wierzyli, że wzmacnia on siły witalne i poprawia nastrój. Zwolennicy wykorzystania energii drzew twierdzą, że odpoczynek w cieniu modrzewiu i jego dotykanie kojąco działają na układ nerwowy.
W Polsce spotkasz głównie modrzew europejski. Jego żywica, jeszcze zielone szyszki, kora i igły to cenne źródło garbników i flawonoidów. Mają one działanie przeciwbakteryjne, antyseptyczne, moczopędne i przeciwzapalne. Kora tego drzewa jest z powodzeniem wykorzystywana przy schorzeniach układu moczowego, a pozostałe elementy wspomogą walkę z zapaleniem ucha, biegunką i infekcjami układu oddechowego.
Żywicę modrzewia najlepiej zbierać w okresie od maja do października. Ponieważ żywica się nie rozpuszcza, wykorzystaj ją w produkcji oleju i nalewek rozcieńczanych spirytusem.
Spacer po lesie to samo zdrowie! Warto z nich korzystać i spacerować w ich pobliżu, wdychajÄ…c zapach Å›wieżej żywicy i odpoczywajÄ…c. Taki spacer jest doskonaÅ‚y zarówno dla ciaÅ‚a, jak i duszy. W cieniu iglaków nie tylko wdychasz zdrowe powietrze – możesz także spokojnie rozmyÅ›lać i podejmować ważne decyzje.