res:
Czakry dłoni. Jak je otworzyć?

Czakry dłoni. Jak je otworzyć?

Dodaj komentarz

Otwieranie siedmiu czakr głównych to potężne doświadczenie uzdrawiające i duchowe. Duże znaczenie mają także mniejsze czakry, w tym przede wszystkim czakry dłoni. Czakry dłoni odpowiedzialne są za osiąganie celów życiowych, budowanie zaufania międzyludzkiego i kontrolę nad własnym życiem. Są też szczególnie istotne w leczeniu innych i samego siebie.

Co to są czakry?

Czakry są punktami koncentracji energii w kształcie kwiatów lotosu, znajdującymi się w kluczowych punktach naszego ciała. Starożytna tradycja jogi wyróżnia siedem głównych czakr, które połączone są „żyłami” energetycznymi zwanymi nadi. Najniższa z czakr, umiejscowiona przy kości ogonowej, jest miejscem, w którym spoczywa pierwotna energia kundalini. Zadaniem jogina jest obudzenie tej energii i skierowanie jej do najwyższej z czakr, która znajduje się na szczycie głowy. Proces ten najpotężniejszym joginom umożliwia całkowite wyzwolenie od śmierci, starości i chorób, a wreszcie mistyczne oświecenie (w hinduizmie zwane mokszą, a w buddyzmie nirwaną). Obudzenie energii kundalini jest jednak możliwe dla wszystkich – przypisuje mu się wiele korzyści zdrowotnych i duchowych. Prócz siedmiu czakr głównych istnieją jednak także tysiące mniejszych czakr, np. czakry dłoni.

Słowo „czakra” pochodzi z sanskrytu, starożytnego języka Indii, i przybiera różne formy.  W sanskrycie oznacza po prostu „koło”, „okrąg”. Poprawne transkrypcje polskie to „czakra” i „ćakra” oraz „czakram” i „ćakram”. Międzynarodowy zapis naukowy to „cakra”, forma angielska to „chakra”.

⇨ Jak zima oddziałuje na nasze zdrowie?

Czakry ciała a czakry dłoni

Siedmiu czakrom ciała odpowiada siedem czakr dłoni, a także siedem czakr stóp. Są one mniejsze, niż czakry główne, ich wzbudzanie jest jednak łatwiejsze. Otwieranie czakr dłoni nie wymaga długotrwałych praktyk medytacyjnych, a często zachodzi nawet spontanicznie: wtedy, gdy organizm potrzebuje energii i wtedy, kiedy chce jej komuś lub czemuś udzielić. Czakry dłoni są stale aktywne i wibrują szybciej, niż czakry główne. Dzięki czakrom dłoni ciało pobiera dodatkowe porcje zewnętrznej energii kosmicznej.

Energią tą łatwo operować – umożliwia ona samouzdrawianie i uzdrawianie innych osób. Otwieranie czakr dłoni ma duże znaczenie nie tylko w religiach Wschodu. Pojęcie czakr przejęła współczesna medycyna niekonwencjonalna, w tym bioenergoterapia. To właśnie dzięki czakrom dłoni możliwe jest praktykowane przez większość bioenergoterapeutów leczenie przez dotyk.

Otwieranie czakr dłoni

Istnieją setki sposobów wzbudzania czakr dłoni – najprostsza i najczęściej stosowana w hinduistycznej jodze wiąże się ze splotem słonecznym. Obie dłonie należy zbliżyć do splotu słonecznego, nie łącząc ich jednak. Niezbędna jest przy tym relaksacja i wyraźna intencja otworzenia czakr. Rozluźnione dłonie należy wiele razy delikatnie zaciskać i otwierać. Następnie należy unieść dłonie na wysokość klatki piersiowej. Proces można zakończyć energicznym pocieraniem rąk o siebie.

⇨ Ametyst to kamień emocji. Zobacz, jak działa

Wzbudzaniu czakr dłoni sprzyja także pozycja medytacyjna (np. pozycja lotosu) połączona z wizualizacją. Siedząc w pozycji lotosu, należy swobodnie opierać o nogi stykające się palcami dłonie. W pozycji tej wizualizujemy energię czakr.

Otwieranie czakr dłoni ma duże znaczenie także w buddyzmie tybetańskim – fizjologia czakr jest w nim jednak odmienna, przypisuje się im też inne znaczenie. Buddyzm tybetański zna tylko pięć głównych czakr – kości ogonowej, brzucha, serca, gardła i korony. Odpowiada im pięć głównych czakr dłoni. Jedną z najbardziej znanych buddyjskich metod otwierania czakr dłoni propaguje lama Tenzin Wangyal Rinpocze. Metoda ta wywodzi się ze starszej niż buddyzm szamanistycznej religii Tybetańczyków zwanej bon.

Sprawdź literaturę na temat czakr >>