res:
CERA WRAŻLIWA – JAK O NIĄ DBAĆ ?

CERA WRAŻLIWA – JAK O NIĄ DBAĆ ?

Dodaj komentarz

Cera wrażliwa nie należy do łatwych w pielęgnacji. Jej posiadaczki muszą się bardzo natrudzić aby wyglądała korzystnie. Kluczową rolę odgrywają tu odpowiednie kosmetyki ale też właściwa dieta, która wpływa nie tylko na stan skóry ale też włosów i paznokci.

Jak rozpoznać cerę wrażliwą ?

  • Zaczerwieniona
  • Przesuszona
  • Z tendencją do rożnego rodzaju krostek
  • Z tendencją do łuszczenia się
  • Posiadaczki cery wrażliwej skarżą się  też na swędzenie, pieczenie i nadmiernie ściągniętą skórę.

Jak złagodzić te objawy ?

  • Zadbaj o odpowiednie nawilżenie – delikatny krem o naturalnym składzie to podstawa ale nie należy zapominać też o maseczkach nawilżających, tonikach lub hydrolatach np. różanym. Wskazane są również różnego rodzaju maseczki nawilżające, najlepiej gdyby to były maseczki domowe z naturalnych składników. Aby skóra była odpowiednio nawilżona musimy też zjadać dużo warzyw i owoców, a także wypijać minimum 1,5l wody dziennie, szczególnie w upalne dni.

  • Myj twarz w odpowiedni sposób – tak jak woda spożywana od środka idealnie nawilża, tak mycie twarzy wodą może działać zupełnie odwrotnie. Zwróć na to szczególną uwagę. Jeżeli zauważysz, że po umyciu twarzy staje się ona ściągnięta i sucha, postaraj się wymienić zwykłą wodę z kranu np. na wodę różaną i zamiast tradycyjnego mycia przemywać nią twarz rano i wieczorem.

  • Używaj odpowiednich kosmetyków – jak już wspomniałam najlepsze będą kosmetyki o naturalnym składzie. Zadbaj o to aby wszystkie kosmetyki były z naturalnych składników, nie tylko krem. Im krótsza lista składników tym lepiej. Dobry kosmetyk do cery wrażliwej powinien zawierać: kwasy tłuszczowe, ceramidy, witaminę E, pantenol, wodę termalną, kwas hialuronowy, wyciągi z rumianku, melisy czy ogórecznika lekarskiego. Skóra wrażliwa nie lubi też kosmetyków kolorowych więc najlepiej ograniczyć je do minimum. Jeżeli już musimy taki kosmetyk zastosować również wybierajmy naturalne.

Podsumowując należy pamiętać aby nawilżać skórę nie tylko od zewnątrz ale też od wewnątrz.  Używamy tylko naturalnych kosmetyków bez chemicznych, nieznanych nam składników. Bardzo ważna jest również prawidłowa dieta, a także aktywność fizyczna, która dotlenia każdą komórkę ciała.