res:
Bezpieczne opalanie

Bezpieczne opalanie

Dodaj komentarz

bezpieczne opalanie

Dobroczynny wpływ słońca na dzieci i dorosłych jest powszechnie znany. Wystarczy 15 minut dziennie wystawiać się na jego promieniowanie, by zapewnić syntezę niezbędnej ilości witaminy D, koniecznej dla zdrowych kości. Słońce doskonale wpływa na nasz nastrój oraz poprawia stan i koloryt naszej skóry. Przebywanie na słońcu może mieć również negatywne skutki – nadmierne opalanie może prowadzić do powstawania bolesnych poparzeń, trwałego uszkodzenia skóry, a nawet jej nowotworów. Na przykre konsekwencje nadmiaru słońca szczególnie narażone są małe dzieci, których skóra jest cienka i delikatna. Z tego powodu konieczne jest stosowanie sprawdzonych metod na bezpieczne opalanie.

Sprawdzone sposoby na bezpieczne opalanie

Jeżeli chcemy, aby nasze dzieci posiadały piękną, a jednocześnie zdrową opaleniznę, przydatne będzie zastosowanie kilku przetestowanych metod, gwarantujących bezpieczeństwo korzystania z dobroczynnych promieni słonecznych. Dzieci nie myślą o konsekwencjach pobytu na słońcu – to do rodziców należy obowiązek odpowiedniego zadbania o ochronę ich skóry.

Czas ekspozycji na słońce

W upalne dni należy ograniczyć przebywanie na słońcu w godzinach od 11 do 15. W tym czasie działa ono najsilniej, szybko doprowadzając do bolesnych oparzeń słonecznych i uszkodzenia skóry. Okresy przebywania pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych należy przeplatać chwilami odpoczynku w cieniu.

Kremy z filtrem

Najbardziej wskazane będą kosmetyki z filtrami mineralnymi, odbijającymi promienie słoneczne. Filtry chemiczne często powodują uszkodzenia delikatnego naskórka u dzieci oraz odczyny alergiczne. Należy wybierać kremy z filtrem o wartości przynajmniej 30 SPF. Najbardziej wskazane będą nawet wartości 50 SPF, doskonale chroniące skórę przed poparzeniem – im dziecko ma jaśniejszą karnację, tym wyższy filtr powinniśmy stosować. Kremy należy nakładać około pół godziny przed wyjściem na słońce i ponawiać tą czynność w odstępie 2-3 godzin przez cały dzień spędzony pod gołym niebem. Jeśli wybieramy się nad morze czy jezioro, warto stosować filtry wodoodporne, a ich aplikację powtarzać każdorazowo po wyjściu dziecka z wody i wytarciu go.

Okulary przeciwsłoneczne

Oczy są również wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Nadmierne narażanie ich na silne światło może pogorszyć, a nawet uszkodzić wzrok. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kolorowych okularów, często z gumeczką zapobiegającą spadaniu. Koniecznie należy wybrać modele przeciwsłoneczne wysokiej jakości, wyposażone w odpowiedni filtr UV.

Lekka odzież

W miarę możliwości, wskazane jest stosowanie lekkiej, przewiewnej odzieży, zapobiegającej poparzeniom słonecznym. Najlepsze będą ubrania, czapki oraz chustki z cienkich tkanin i w jasnych kolorach – ochronią one delikatną skórę oraz głowę dziecka, nie dopuszczając do udaru cieplnego i uszkodzenia skóry.

Nawadnianie

Bezwzględnie należy pamiętać o podawaniu dzieciom dużej ilości wody – pomoże to zapobiec niebezpiecznemu odwodnieniu oraz nawilżyć skórę od środka, chroniąc przed jej przesuszeniem.

Niewskazane jest przebywanie na słońcu niemowląt poniżej pierwszego roku życia. Również 2-3 letnie dzieci powinny spędzać ograniczony czas będąc wystawione na działanie promieni słonecznych. Rozsądne korzystanie ze słońca i stosowanie podstawowych zasad bezpiecznego opalania pozwala na korzystanie z jego dobrodziejstw, bez ryzyka niepożądanych, negatywnych konsekwencji w postaci poparzeń czy przegrzania.