Olejek z drzewa herbacianego – olejek niezbÄ™dny w każdej domowej apteczce
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest najprawdopodobniej najsilniejszym naturalnym środkiem bakteriobójczym i grzybobójczym. Posiada szeroki zakres zastosowań, jest niezwykle użyteczny. Jego cena waha się zwykle między 10 a 20 zł (w zależności od producenta i jakości surowca). Zdecydowanie warto go mieć w swojej domowej (naturalnej) apteczce.
Olejek z drzewa herbacianego – wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci i zastosowanie
Drzewo herbaciane (inaczej manuka) rośnie w Australii i Nowej Zelandii. Jest to roślina miododajna (być może słyszałeś o tzw. miodach manuka?), a olejek eteryczny z tej rośliny zachwyca właściwościami i spektrum zastosowań. Oto jego możliwości.
Olejek łagodzi przeziębienia, katar, infekcje wirusowe, infekcje skóry, grzybice, poparzenia, brodawki, kurzajki. Skuteczny w przypadku łojotoku, łupieżu, łuszczycy, trądziku, grzybicy, paradontozie, infekcji jamy ustnej. Można go stosować do inhalacji, kąpieli, masażu, jak również rozrobić z wodą i stosować bezpośrednio na skórę.
Zdrowie
- Bóle gardła – roztworem olejku 5-10 kropli na szklankę wody płukać gardło rano i wieczorem.
- Kaszel i katar – stosować inhalację wkraplając 2-3 krople olejku do gotującej się wody. Nacierać klatę piersiową mieszaniną 5 kropli olejku i łyżeczki wody. Do lampki aromatycznej nalać 15-20 kropli olejku, zapalić i pozostawić.
- Pryszcze, trądzik – przemywać trzy razy dziennie roztworem zawierającym 7 ml olejku i 1/2 szklanki wody.
- Drobne oparzenia, rany i skaleczenia – spłukać oparzone lub zranione miejsce zimną wodą, po czym posmarować olejkiem.
- Stany zapalne dziąseł – chore miejsce posmarować olejkiem. Można również płukać jamę ustną roztworem olejku 5-10 kropli na 0,5 szklanki wody.
- Infekcja paznokci – posmarować paznokcie olejkiem, po czym wcierać go przez kilka sekund 2 razy dziennie.
- Grzybica stóp i paznokci – dokładnie umyć, wymoczyć i wysuszyć stopy. 2-3 razy dziennie wcierać olejek bezpośrednio w skórę objętą zmianami grzybiczymi.
- Opryszczka wargowa – posmarować bezpośrednio olejkiem. Powtórzyć 2-3 krotnie w ciągu dnia.
⇨ Jakie właściwości zdrowotne i kosmetyczne ma wiśnia japońska?
Ekologiczne pranie i sprzÄ…tanie
- Pranie pieluszek – dodać jedną nakrętkę olejku do pralki, do płukania (na 5 l wody).
- SkÅ‚adnik domowych preparatów do czyszczenia Å‚azienki i kuchni – wiÄ™cej informacji w artykule „Ekologiczne sprzÄ…tanie Å‚azienki„.
Komary i kleszcze
- Kleszcze – należy posmarować miejsce, gdzie wniknął kleszcz olejkiem, odczekać kilka minut, a następnie usunąć go ostrożnie ze skóry.
- Ukąszenia owadów – miejsce ukąszenia należy minimalną ilością olejku aż do ustąpienia obrzęku lub świądu.
Więcej o zastosowaniu olejków eterycznych przeciw komarom i kleszczom w artykule: Naturalne sposoby na komary i kleszcze.