res:
Jak urządzić dom w zgodzie z zasadami feng shui?

Jak urządzić dom w zgodzie z zasadami feng shui?

Dodaj komentarz

Feng shui to starożytna chińska filozofia, której celem jest takie usytuowanie i zaaranżowanie pomieszczeń, aby były jak najbardziej zgodne z naturą. Tradycyjne wierzono, że zaplanowanie miasta, wsi czy domu zgodnie z określonymi praktykami (np. Yin i Yang) przyniesie wolność od kataklizmów, równowagę żywiołów, a przede wszystkim pozwoli skoncentrować energię na określonych przez nas sferach życia. Brzmi to ciekawie, ale jak wygląda w praktyce? Dowiedz się jak urządzić dom w zgodzie z zasadami feng shui.

Co to jest feng shui? Jakie ma zasady?

Feng shui nie jest pełnym systemem wierzeń, a podejściem do organizacji swojego otoczenia. Podobnie jak w innych filozofiach mamy do czynienia z symboliką wpisaną w samą nazwę filozofii. Feng to niewidzialny wiatr. Shui to nieuchwytna woda. Razem tworzą niewidzialną i nieuchwytną siłę życiową. Według wyznawców przestrzeganie zasad feng shui niesie harmonię, opiekę matki natury i duchową równowagę.

Cała praktyka Feng shui zasady opiera o koncepcje pochodzące ze starożytnych wierszy z Dalekiego Wschodu. Mędrcy dzielili się swoją wiedzą na temat ludzkiego życia i jego immanentnego połączenia z otaczającym środowiskiem. Czego dokładniej się z nich dowiadujemy? Ustawiając meble w określonych konfiguracjach, stosując w feng shui kolory i kształty możemy sterować przepływem energii w danym pomieszczeniu.

Feng shui ma trzy główne zasady. Pierwszą zasadą jest koncepcja yin i yang. Jest ona podstawą większości filozofii chińskich. Tutaj pełni rolę założenia i bazy nadającej sensu całej praktyce. Gdy zgłębimy temat, pomoże zrozumieć dlaczego właśnie tak powinna wyglądać struktura pomieszczenia, aby zaszły pożądane przez nas zmiany.

Medycyna tybetaÅ„ska – jak siÄ™ narodziÅ‚a i jak postrzega zdrowie? »

DrugÄ… zasadÄ… jest siatka bagua – oktagon skÅ‚adajÄ…cy siÄ™ z 8 różnych części, gdzie każda odpowiada za innÄ… dziedzinÄ™ życia (dzieci, pomocni ludzie, małżeÅ„stwo, sÅ‚awa, bogactwo, rodzina/zdrowie, wiedza, kariera). Umiejscowienie odpowiedniego ksztaÅ‚tu lub nadanie koloru w danej strefie zwiÄ™kszy ilość energii skoncentrowanej na wybranym przez nas aspekcie codziennoÅ›ci. Warto zauważyć, że liczba sfer, na których siÄ™ skupiamy nie powinna być wyższa niż 3. JeÅ›li coÅ› wedÅ‚ug nas nie wymaga poprawy to pozostawiamy to tak jak jest.

Trzecią zasadą jest wu xing. Wywodzi się ona z taoistycznego odłamu tej filozofii. Mamy do czynienia z pięcioma żywiołami władającymi przyrodą: woda, metal, ziemia, ogień, drzewo. Podobnie jak przy siatce bagua, aby postawić na dany żywioł w wybranym miejscu musimy zaaranżować daną część pomieszczenia w odpowiadającym żywiołowi stylu. Żywioły feng shui powinny być dopasowane do stref (np. metal do pomocnych ludzi, woda do kariery).

Feng shui w twoim domu – jak urzÄ…dzić pomieszczenia?

Aby urządzić dom w zgodzie z zasadami feng shui będziemy potrzebowali wcześniej przygotowanego planu. Najlepiej zrobić to przed zakupem wyposażenia, gdy całość jest jeszcze w stanie surowym. Jak się do tego zabrać?

  1. Weź do ręki kopię planu swojego domu.
  2. Narysuj w samym centrum oktagon, aby stworzyć mapę bagua.
  3. Od wierzchołków oktagonu poprowadź 8 kresek dzielących plan domu na poszczególne strefy.
  4. Podpisz poszczególne strefy, a następnie zdecyduj na czym chcesz się skupić.

Jak rozdzielić mapę feng shui? Zacznijmy od lewego górnego rogu mapy i idźmy dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara:

  1. Ziemia, miłość (beżowy, jasny żółty, kolory ziemiste).
  2. Metal, kreatywność, wewnętrzne dziecko (biały i szary).
  3. Metal, pomocni ludzie, podróże (biały i szary).
  4. Woda, kariera, wędrówka życiowa (niebieski i czarny).
  5. Ziemia, wiedza, mądrość, intuicja, medytacja (beżowy, jasny żółty, odcienie ziemiste).
  6. Drewno, rodzina, społeczeństwo (brązowy i zielony).
  7. Drewno, bogactwo, powodzenie (brÄ…zowy i zielony),.
  8. Ogień, sława, opinia, rozpoznawalność (czerwony, pomarańczowy, fioletowy, różowy, jasny żółty).

Jest jeszcze 9 strefa – sam oktagon – to centrum odpowiedzialne za nas samych – nasze zdrowie, jedność oraz wdziÄ™czność wobec przyrody.

Na co postawić w Feng shui? Które aspekty są dla nas najważniejsze?

JeÅ›li nie mamy pewnoÅ›ci co do tego jak powinniÅ›my ulokować energiÄ™ w swoim domu to możemy posÅ‚użyć siÄ™ wÅ‚asnym sprytem korzystajÄ…c z narzÄ™dzia jakim jest liczba kua. Do jej wyliczenia możemy wykorzystać kalkulator liczby kua – znajdziemy go na wielu stronach internetowych poÅ›wiÄ™conej tematyce feng shui. UÅ‚atwi wybór przestrzeni i odpowiednich dla nas kierunków w oparciu o naszÄ… datÄ™ urodzenia. Częściej jednak ten temat przemyÅ›leć samemu lub wspólnie z bliskimi.

Wpływ pory dnia na pracę naszego organizmu »