res:
Jak pora dnia wpływa na pracę organów wewnętrznych

Jak pora dnia wpływa na pracę organów wewnętrznych

Dodaj komentarz

Czy wiesz, że słodycze najlepiej jeść (jeśli już ktoś musi) między godziną 9.00 a 11.00, a kawę lepiej sobie darować między godziną 11.00 a 13.00? Każdy z naszych organów wewnętrznych ma swoje „5 minut” w ciągu dnia, kiedy pracuje najintensywniej i najwydajniej. Właśnie te chwile najlepiej jest wykorzystać na aktywność określonego typu lub… zrezygnować z tejże aktywności.

Pora dnia a praca organów wewnętrznych

* Dzień rozpoczyna maksimum płuc (3-5 rano), kiedy wzmaga się oddychanie, dzięki czemu człowiek budzi się ze snu. To również najlepszy w ciągu dnia czas na bieganie i inne treningi intensywnie angażujące płuca.

* Między 5-7 rano, najefektywniej pracuje jelito grube. Jest to najlepsza pora do oczyszczenia organizmu z niepotrzebnych resztek, pora wypróżnienia.

* 7-9 rano w swoje maksimum wkracza żołądek – siła trawienia jest najwyższa. Wówczas zjadamy solidne śniadania. Im bliżej wieczora, tym bardziej efektywność trawienia spada, w godz. 19-21 osiąga minimalną wydolność. Właśnie z tego powodu nie zaleca się spożywania obfitych kolacji.

* Trzustka pracuje najwydajniej w godzinach 9-11. Ilość wydzielonej insuliny i enzymów trawiennych będzie wystarczająca do strawienia i spalenia słodyczy, dlatego jedzenie ich w tych godzinach jest dla organizmu najmniejszym złem. Natomiast słodzonych cukrem potraw nie powinno się jadać późnym popołudniem i wieczorem, ponieważ trzustka w godzinach 21-23 odpoczywa.

* Maksimum serca to godziny 11-13, organizm osiąga najwyższą wydolność, zarówno do pracy fizycznej, jak i umysłowej. Wówczas nie pijemy kawy, gdyż bezpośrednio uderza w serce.

* Czas między 13-15 to okres jelita cienkiego – wchłanianie substancji odżywczych uzyskanych ze strawionego pokarmu. Im bliżej wieczora, tym ten proces staje się bardziej upośledzony, a w nocy zanika. Gdy spożywamy główny posiłek późnym wieczorem, rano budzimy się bez energii, z uczuciem pełnego żołądka.

* Maximum pęcherza moczowego przypada na godziny 15-17. Jeśli w tym czasie regularnie wzmaga się wydalanie moczu, oznacza to, że pęcherz ma za mało energii lub że jest wychłodzony i osłabiony.

* Na kolejne dwie godziny (17-19) przypada największa aktywność nerek, a na kolejne dwie (19-21) – funkcja krążenia krwi. Wówczas najefektywniej poczniemy potomstwo.


* 21-23 swoje to czas Potrójnego Ogrzewacza, który nie jest jednym organem, a połączeniem pięciu. W jego skład wchodzą:

Górny Ogrzewacz, czyli Serce i Płuca,
Środkowy – Trzustka i Wątroba,
Dolny – Nerki.

W tym czasie współpracujące ze sobą narządy Potrójnego Ogrzewacza rozprowadzają zgromadzoną w upływającym dniu energię do pozostałych narządów i pomiędzy siebie. Takie „ładowania akumulatorów”, odbywa się codziennie, ale tylko podczas snu lub przy pełnej relaksacji. Jeśli w tym przedziale czasowym jesteśmy stale aktywni – organizm swój zegar przestawi. Wtedy przesuną się wszystkie pozostałe godziny organów i nie będzie skutków ubocznych. Jeśli zaś chodzi się spać o bardzo różnych porach, to każda nocna aktywność w porze maksimum Potrójnego Ogrzewacza spowoduje rozchwianie energetyczne – organy wewnętrzne nie będą prawidłowo zaopatrywane w energię i z każdym kolejnym dniem będą funkcjonować coraz gorzej. Coraz częściej będzie się pojawiać znużenie, zmęczenie, niechęć do normalnej aktywności.

* Cztery ostatnie nocne godziny przypadają kolejno dla pęcherzyka żółciowego (23-1) oraz wątroby (1-3 nad ranem). Wątroba regeneruje się właściwie tylko podczas snu, przy czym szkodzą temu procesowi wszystkie nadmiarowe dźwięki i bodźce (np. zasypianie przy telewizji)

Źródło: facebook.com/Mikomasaz

ZOBACZ KSIĄŻKI o Medycynie Dalekiego Wschodu.