res:
Pokaż mi co jesz, a powiem Ci kim jesteś

Pokaż mi co jesz, a powiem Ci kim jesteś

Dodaj komentarz

Wszystko, co spożywamy – napoje, potrawy i leki – wpływa na nasze ciało, nasz poziom energii, a także nasz umysł i nastrój. Chemiczny skład jedzenia, lekarstw i picia oddziałuje na nasz organizm w bardzo istotny sposób.

Większość z nas jest świadoma, iż pożywienie wpływa na wydajność pracy i poziom energii. Mało który rodzic pośle dziecko do szkoły bez śniadania, ponieważ powszechnie wiadomo, iż dzieci muszą być odpowiednio odżywione, by prawidłowo funkcjonować. Co więcej, badania naukowe potwierdziły, że dzieci, które nie zjadły pierwszego lub drugiego śniadania, radzą sobie o wiele gorzej podczas testów na inteligencje oraz sprawnościowych. Inne badanie wykazało, że dieta uboga w żelazo i białką lub zbyt obfita w tłuszcz negatywnie wpływa na zdolność uczenia się i sprawność umysłową.

Jeżeli budzisz się zmęczona, zmęczony i zastanawiasz się: „czy ja w ogóle tej nocy spałam/spałem?”, sprawcą takiego osłabienia jest zazwyczaj pusty bak, czyli niski poziom serotoniny.

Za jej niedobór odpowiedzialnych może być wiele czynników:
– nadmierny stres
– bezsenność
– długotrwała dieta
– niedobór światła słonecznego
-nadmiar alkoholu, chemikaliów lub lekarstw
– cykl miesiączkowy i jego zaburzenia
– ćwiczenia
– osobowość
– nasza obecna waga

Wśród wielu czynników, wpływających na wytwarzanie serotoniny, wyróżnić możemy m.in. te dotyczące środowiska, stylu życia oraz osobowości danego osobnika. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na produkcję i poziom serotoniny jest jednak zjadane przez nas pożywienie. Największy wpływ na poziom tej substancji w mózgu maja witaminy, aminokwasy i kategorie odżywcze wchodzące w skład struktury konkretnego jedzenia.

Ponadto, wyróżnia się 4 grupy składników mających wpływ na nasz nastrój:
1. podstawowe struktury aminokwasów w pożywieniu – aminokwasy dzielą się na substancje psychoaktywne (zmieniające nastrój) lub naczyniowo czynne (zmieniające poziom energii). Dodatkowo mogą wpływać jako substancje stymulujące lub uspokajające.
2. Faktura pożywienia: miękki, chrupki, kremowy lub ciągnący się
3. Właściwości pożywienia: zawartość tłuszczu, smak i przyprawy.
4. Zapach – poprzez wzbudzanie wspomnień, poprzez substancje psychoaktywne wchłaniane w trakcie wąchania posiłków

Skupmy się dzisiaj na fakturze i konsystencji pokarmów bo to niemała ciekawostka! 🙂

Niewiele osób wie, że nasze zachcianki żywieniowe maja związek ze strukturą pokarmu. Czy jest chrupiący, gładki, kremowy, czy mięsisty? Twoja jama ustna składa zamówienia na określoną fakturę pokarmów zależnie od pożądanego rezultatu lub poziomu satysfakcji.

Każdy typ konsystencji pożywienia oznacza tkwiące u źródeł zachcianki potrzeby emocjonalne. Osoby pragnące pokarmów chrupkich szukają ucieczki od dwóch głównych uczuć powodujących otyłość – strachu i napięcia. Wariacje tych dwóch emocji to między innymi frustracja, gniew, stres czy uraza.
Ludzie, którzy maja apetyt na potrawy o konsystencji kremowej i gładkiej, zmagają się z dwoma pozostałymi uczuciami z listy, czyli strachem i wstydem. Brakuje im poczucia komfortu i pewności siebie. Związane z powyższą potrzebą emocje to również lęk, skrępowanie i niepewność.

Apetyt na ciągnące się pokarmy (cukierki karmelowe lub pizza z dużą ilością sera) to sygnał, iż trapi nas więcej niż jeden typ emocji. Może to być np. strach oraz gniew lub napięcie pomieszane ze wstydem.

Artykuł napisano w oparciu o wiedzę pochodzącą z książki „Zachcianki pod kontrolą

zachcianki