res:
Jak polubić warzywa? Oto 4 proste sposoby

Jak polubić warzywa? Oto 4 proste sposoby

Dodaj komentarz

Czy zdarza ci się, że jedynymi warzywami, które zjadasz do obiadu są gotowane ziemniaki, albo co gorsza, frytki? Uważasz, że przygotowanie zdrowego, pełnowartościowego posiłku, w którym ta grupa pokarmowa powinna zajmować połowę miejsca na talerzu, wymaga wiele czasu i wysiłku? Nic bardziej mylnego! Istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym dołączysz do diety więcej warzyw, poprawiając tym samym kondycję swojego organizmu. Dzięki nim podniesiesz poziom spożywanego błonnika, ważnych, roślinnych składników odżywczych, a co najważniejsze, potasu, który równoważy sód zawarty w produktach przetworzonych. Jedyne o czym musisz pamiętać to fakt, by warzywa były świeże i minimalnie przetworzone. Najlepiej korzystać z lokalnych, organicznych upraw.

Jak polubić warzywa?

Oto cztery wskazówki, dzięki którym wzbogacisz swoją dietę o tak istotne, dla ludzkiego organizmu, produkty.

1. Jedz warzywa na surowo. To najprostsza metoda, nie wiążąca się z uciążliwym gotowaniem. Wybrane produkty wystarczy tylko dokładnie umyć i pokroić. Nie brudzisz przy tym garnków, więc nie musisz przejmować się zmywaniem i sprzątaniem bałaganu, który powstaje podczas gotowania. W dodatku, surowe warzywa przygotowane wcześniej możesz zabrać ze sobą do pracy i potraktować jako zdrową przekąskę.

2. Wyciskaj soki. Dzięki regularnemu piciu soków warzywnych dostarczysz organizmowi więcej składników odżywczych z warzyw. Ta metoda jest doskonałym sposobem, by wprowadzić do diety różnorodność. Jedzenie co jakiś czas tej samej sałatki w końcu robi się nudne, nie każdy też musi przepadać za surową wersją niektórych produktów. Z miksowaniem warzyw masz nieograniczone możliwości, a wytworzony sok możesz zabrać ze sobą na spacer, czy posilać się nim w trakcie wysiłku fizycznego.

3. Kiszenie. Kiszona kapusta? Ogórki? Brzmi smacznie i znajomo? To świetny sposób na dodatkową porcję warzyw w twojej diecie! Dzięki takim produktom dostarczysz swojemu organizmowi mnóstwo zdrowych ilości dobroczynnych bakterii, które wspomagają odporność i trawienie. To tani i łatwo dostępny produkt.

4. Kiełki. Wyhodowanie własnych kiełków nie wymaga wiele pracy, a efekty uprawy dostarczą ci wiele radości i przede wszystkim zdrowia. Jest mnóstwo nasion, spośród których możesz wybrać te do kiełkowania, kierując się własnym upodobaniem smakowym. Kiełki z powodzeniem możesz dodawać do kanapek, sałatek czy dań obiadowych. To naturalne i niedrogie źródło składników odżywczych połączone z dobrą zabawą. Kto wie, może zaczynając od kiełków skończysz na prowadzeniu własnego ogródka?

Jak widzisz, wprowadzenie większej ilości warzyw do diety wcale nie musi wiązać się z męczącym i czasochłonnym gotowaniem. Nie powinno być też kojarzone z nudą i monotonią. Istnieje bowiem cały wachlarz możliwości, dzięki którym dostarczysz organizmowi niezbędnych składników odżywczych i poprawisz jego kondycję. Pamiętaj też, że warzyw nie sposób przedawkować, ponieważ posiadają dużo błonnika i zdążą cię nasycić, zanim zjesz ich za dużo. Tak więc chwytaj warzywa w dłoń i działaj! Jedz, pij, hoduj, smakuj i ciesz się zdrowiem!

Przygotowano na podstawie książki „Siła zdrowych nawyków” autorstwa dr Josepha Mercola, która ukazała się nakładem wydawnictwa Vivante.”