res:
7 produktów na lepsze trawienie

7 produktów na lepsze trawienie

1 komentarz

Czy często masz uczucie ciężkości po posiłku, zgagę lub wzdęcia? Są to oznaki problemów z układem pokarmowym. Poznaj produkty na lepsze trawienie, które być może pomogą uporać się z Twoimi dolegliwościami.

Pamiętaj, że jedzenie uznawane powszechnie za dobre dla układu pokarmowego nie musi być odpowiednie dla każdego. Niektóre osoby mogą źle reagować na pewne produkty, co w rezultacie wywoła dolegliwości ze strony układu pokarmowego, choć jedzenie to teoretycznie jest dla niego dobre.

10 produktów na lepsze trawienie

1. Jogurt grecki – Jogurty to jedne z najlepszych produktów. Które pomagajÄ… utrzymać dobrÄ… kondycjÄ™ ukÅ‚adu pokarmowego. Dobroczynne dziaÅ‚anie zawdziÄ™czamy zawartoÅ›ci mlecznych kultur bakterii lub innych zdrowych bakterii zwanych probiotykami. PomagajÄ… one przywrócić prawidÅ‚owÄ… florÄ™ bakteryjnÄ… jelit, zwiÄ™kszajÄ… odporność, poprawiajÄ… trawienie. Jogurty greckie sÄ… lepsze od zwykÅ‚ych, ponieważ zawierajÄ… probiotyki i wiÄ™kszÄ… ilość biaÅ‚ka.

2. Owsianka – PeÅ‚noziarnista owsianka jest sycÄ…ca, niskotÅ‚uszczowa, zawiera dużo rozpuszczalnego bÅ‚onnika i jest bogata w substancje odżywcze takie jak selen, witamina B1, fosfor, magnez.

Niesie ze sobą wiele korzyści dla całego układu trawiennego, zwłaszcza dla jelita grubego, ze względu na dużą zawartość rozpuszczalnego błonnika.

Dla osób cierpiących na nieswoiste zapalenie jelit (chorobę Chrohna lub wrzodziejące zapalenie okrężnicy) owsianka jest szczególnie wskazana w okresie niezapalnym.

3. Mielone siemiÄ™ lniane – DziaÅ‚a korzystnie na ukÅ‚ad pokarmowy dziÄ™ki zawartoÅ›ci witamin, minerałów, lignanów oraz rozpuszczalnego bÅ‚onnika i naturalnych olejów, które wspomagajÄ… proces trawienny i regularne wypróżnianie.

Mielone siemię lniane jest dużo lepiej przyswajalne niż całe ziarenka, które po prostu przechodzą niestrawione przez układ pokarmowy.

4. Szparagi – Szparagi jako prebiotyk majÄ… niezwykle korzystny wpÅ‚yw na ukÅ‚ad pokarmowy. SÄ… bogate w rozpuszczalny bÅ‚onnik oraz inulinÄ™. Oba te skÅ‚adniki sÄ… wspaniaÅ‚a pożywkÄ… dla probiotyków, czyli dobroczynnych bakterii.

Można je jeść na wiele sposobów, ale żeby zachować jak najwiÄ™cej wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci i substancji odżywczych, najlepiej jeść Å›wieże, umyte i ugotowane na parze, w mikrofalówce, upieczone lub podsmażone na niewielkiej iloÅ›ci tÅ‚uszczu – uważaj, aby ich nie rozgotować.

5. Banany – To doskonaÅ‚a przekÄ…ska. SÄ… Å›wietne na takie dolegliwoÅ›ci jak zatwardzenie, biegunka i niestrawność. ZawierajÄ… także mnóstwo substancji odżywczych takich jak: potas, witamina C, witamina B6, magnez i bÅ‚onnik.

Uwaga! Niedojrzałe banany zawierają większą kwasowość co może powodować dolegliwości trawienne, dlatego należy jeść tylko te z żółta skórką.

6. Topinambur – Jest to gatunek sÅ‚onecznika. KorzeÅ„ tej roÅ›liny dziaÅ‚a na ukÅ‚ad trawienny jak potężny prebiotyk.

Topinambur można spożywać na wiele sposobów – na surowo, jako skÅ‚adnik saÅ‚atek, gotowanÄ…, pieczonÄ…, smażonÄ…, w postaci puree – podobnie jak w przypadku ziemniaków.

7. Czarna fasola – Fasola wspomaga rozwój korzystnych bakterii, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. W dodatku zawiera mnóstwo substancji odżywczych, ma niski indeks glikemiczny (może być spożywana przez osoby z cukrzycÄ…).

Książka Zdrowe jelita

Prawdziwą skarbnicą wiedzy o układzie pokarmowym jest książka Zdrowe jelita >>. Jest ona napisana bardzo przystępnym językiem. Zawiera informacje o powszechnych chorobach układu trawiennego, sposobach leczenia oraz zawiera plan żywieniowy, dzięki któremu pozbędziesz się uciążliwych problemów trawiennych.

Jak jeszcze zadbać o lepsze trawienie? Przeczytaj Jak poprawić trawienie? Wskazówki Pięciu Przemian >>

Zdrowe jelita. Lepsze trawienie