res:
Sprawdź jakie zioła i warzywa możesz wyhodować na balkonie

Sprawdź jakie zioła i warzywa możesz wyhodować na balkonie

Dodaj komentarz

Marzy Ci się własny ogródek, a masz mieszkanie w bloku? Co prawda kawałka własnej ziemi i możliwości uprawy organicznych warzyw nic nie zastąpi, mam jednak pewną propozycję. Mając do dyspozycji balkon i parapety w mieszkaniu, ulokowane w strategicznych miejscach (dużo słońca), można wyhodować w domu całkiem znaczną ilość ziół i warzyw. Oto propozycje roślin, które powinny wdzięcznie rosnąć na parapecie i na balkonie.

Zioła na balkonie

Większość ziół potrzebuje dużo słońca i odpowiedniego podłoża – powinno być ono przepuszczalne, np. mieszanka torfów i piasku. Aby uchronić korzenie przed nadmierną ilością wody, należy zastosować drenaż – np. z potłuczonych kawałków doniczki, grubego żwiru lub kamyków. Jeśli chcesz skorzystać z gotowych sadzonek, pamiętaj, aby je kupić po tzw. Zimnej Zośce (15 maja), kiedy już nie będzie mrozów. Kupione sadzonki należy przesadzić do większej doniczki z ziemią dobrej jakości.

Bazylia – Wysiew nasion bazylii trwa z reguły między połową marca a połową maja.  Jej uprawa powinna być prosta – bazylia potrzebuje bezpośredniego nasłonecznienia i pokojowej temperatury.

Stewia – Warto ją mieć w domu – stewia jest uważana za naturalny słodzik. Liście najlepiej zbierać późną jesienią, gdyż wtedy są najsłodsze. Nasiona wysiewamy w marcu. Stewia potrzebuje dużo słońca, lecz nie lubi przesuszenia. Nie lubi zasadowego podłoża.

Mięta – Warto ją wysiać w marcu. Woli miejsca pół cieniste, choć na słońcu też powinna sobie poradzić. Lubi dużo wody, choć należy pamiętać o umiarze w podlewaniu – spróbuj wyczuć, jaką ilość będą preferować twoje roślinki.

Majeranek – Termin wysiewu nasion trwa od połowy marca do połowy kwietnia. Majeranek lubi systematyczne podlewanie. Preferuje słońce.

Koper – Koperek możemy wysiewać od połowy marca do połowy sierpnia. Woli stanowiska słoneczne, a glebę żyzną, wilgotną, przepuszczalną.

Pietruszka naciowa – Wysiewamy ją w marcu i kwietniu. Pietruszka woli jasne, słoneczne stanowiska i żyzną glebę.

Szałwia – Termin wysiewu: od połowy marca do połowy kwietnia. Szałwia preferuje ciepło, choć ostre słońce nie jest dla niej wskazane. Dla szałwii należy przygotować glebę żyzną, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

Kolendra – Nasionka wysiewamy od końca marca do połowy kwietnia. Kolendra lubi słońce, glebę o odczynie obojętnym. Źle znosi przelanie.

Warzywa na balkonie

Z warzyw, które powinny sobie poradzić na balkonie w mieście, można polecić: sałatę, rukolę, rzodkiewkę, marchew, paprykę, pomidory, jarmuż, papryczki, fasolę, ogórek.

Polecam też artykuł: „Warzywa i zioła w domu – uprawa w mieszkaniu i na balkonie”.

zioła i warzywa na balkonie