res:
Zimowy ogródek w domu - jak go założyć i pielęgnować?

Zimowy ogródek w domu – jak go zaÅ‚ożyć i pielÄ™gnować?

Dodaj komentarz

Zimowy ogródek w domu to doskonały sposób na zapewnienie sobie i swojej rodzinie pełnych wartości odżywczych warzyw i ziół. To również najlepsza alternatywna dla wszechobecnej chemii w żywności obecnej w naszych sklepach. Do tego, przy odrobinie wysiłku i niewielkich nakładach, możemy zbierać całkiem niezłe plony bez wychodzenia z domu i całkowicie za darmo.

Zimowy ogródek – co to jest i po co siÄ™ go zakÅ‚ada?

Zimowy ogródek to domowa hodowla warzyw i ziół w warunkach, które bÄ™dÄ… sprzyjaÅ‚y ich wzrostowi i przy wÅ‚aÅ›ciwej pielÄ™gnacji mogÄ… przynieść znakomite plony peÅ‚nowartoÅ›ciowych warzyw i ziół. Zimą w domu możemy hodować wszystko to, co latem w ogródku  – pod warunkiem, że znajdziemy do tego odpowiednie miejsce i poczytamy trochÄ™ o uprawie poszczególnych roÅ›lin. Nie wszystkie nadajÄ… siÄ™ do uprawy w warunkach domowych, a niektóre z nich nie lubiÄ… swojego sÄ…siedztwa, co jest ważne przy hodowli na ograniczonej przestrzeni. Warto jednak zadać sobie trochÄ™ trudu po to, by zapewnić sobie i swojej rodzinie dostÄ™p do Å›wieżych ziół i warzyw przez caÅ‚y rok.

⇨ Oto zioła, które poprawią Ci nastrój

Jak założyć domowy ogródek?

Założenie domowego ogródka nie jest trudne, ale wymaga od nas trochę zaangażowania. Przede wszystkim należy zdecydować, co chcemy uprawiać  i wydzielić odpowiednie miejsce. Najłatwiej uprawiać zioła i warzywa, które nie wymagają dużo miejsca, np. pietruszkę.

Można hodować je wszÄ™dzie – w kuchni na parapecie, na Å›cianie w zawieszonych doniczkach oraz na balkonie. ZimÄ… jednak balkon nie jest dobrym miejscem do uprawy, chyba że jest zabudowany.

Bez względu na to, jakie miejsce na domową hodowlę wybierzemy, trzeba pamiętać, by było dobrze naświetlone, szczególnie światłem dziennym. Wybierajmy więc nasłonecznione przestrzenie naszego mieszkania od strony południowej lub wschodniej. Jeżeli rośliny nie będą miały wystarczająco dużo dziennego światła, można doświetlać je jarzeniówką.

Kiedy już zdecydujemy, co i w jakim miejscu domu będziemy hodować, pozostaje kupić nasiona, doniczki najlepiej z odpływem, które będą usuwać nadmiar wody i postarać się o odpowiednią ziemię do naszej uprawy. Potem już tylko pozostanie zadbać o to, by je podlewać wtedy, gdy tego wymagają i odpowiednio nawilżać powietrze, by nie wyschły.

Co możemy hodować w domowym ogródku?

Do domowej hodowli roślin możemy wybierać różne zioła i warzywa, ale jeśli mamy mało przestrzeni, najłatwiej uprawiać zioła w kuchni, takie jak bazylia, oregano, mięta, rzeżucha, czy majeranek. Wdzięczna w uprawie jest też zielona pietruszka, którą warto mieć pod ręką jako dodatek do zup.

Trzeba przy tym wiedzieć, że niektóre z tych roślin wolą niższe temperatury, a inne miejsca bardziej nasłonecznione i cieplejsze. Majeranek i bazylia doskonale odnajdą się na parapecie w ciepłym miejscu, natomiast mięta lub pietruszka wolą niższą temperaturę i będą rosły dobrze w chłodniejszym miejscu. Generalną zasadą jest zapewnienie wszystkim roślinom nie tylko odpowiedniego nawodnienia, ale też dopływu powietrza i trzymania ich w pewnej odległości od grzejników. Powyższe rośliny będą doskonałym wyborem dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z domową hodowlą. Po zdobyciu większego doświadczenia możemy spróbować bardziej wymagających upraw.

Założenie domowego zimowego ogródka to dobra decyzja, która może przynieść sporo korzyści. Zioła w domu będziemy mieć zawsze pod ręką i skorzystamy z ich dobrodziejstw kiedy tylko będziemy chcieli. Do tego upiększą nasze wnętrza i dodadzą aromatu potrawom. Przy właściwej pielęgnacji odpłacą nam w dwójnasób poprawą samopoczucia i zdrowia.

⇨ Chcesz wiedzieć więcej o hodowli ziół w domu? Koniecznie przeczytaj tę książkę 

⇨ Zobacz też wiÄ™cej literatury o zioÅ‚olecznictwieÂ