res:
5 zasad zdrowego snu

5 zasad zdrowego snu

Dodaj komentarz

O tym, że zdrowy sen odgrywa ważną rolę w życiu, zapewne już wiesz. Ale czy zdawałaś sobie sprawę jak wiele zależy od dobrego odpoczynku? Jest to najlepszy czas dla mózgu na oczyszczenie i samodzielną naprawę. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na Alzheimera. Dlatego tak istotny jest regularny sen trwający 7-8 godzin. W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas stawia na intensywne życie, przepełnione stresem, trudno jest dobrze wypocząć. Jednak istnieje kilka łatwych sposobów, dzięki którym zadbasz o swoje zdrowie.

Zdrowy sen – 5 zasad, które zmienią twoje nawyki

Co trzeba zrobić, by zapewnić sobie odpowiednią ilość wypoczynku i wyciągnąć z tego maksimum korzyści? To nie takie trudne. Przede wszystkim zacznij od wyrobienia dobrych nawyków:

  • Wypracuj sobie prostą rutynę kładzenia się do łóżka i trzymaj się jej, kiedy tylko to możliwe.
  • Daj sobie czas na wyciszenie przed snem i w miarę możliwości chodź spać o tej samej porze.
  • Następnie postaw na kilka wskazówek, które przedstawione zostały poniżej:

1. Rozsądnie używaj elektroniki wieczorem. Światło telewizora, smartfona, laptopa czy innych, małych urządzeń elektronicznych może zaburzyć dobowy rytm i powodować bezsenność. Zrezygnuj z tych przedmiotów co najmniej godzinę przed pójściem spać.

2. Niech noc będzie ciemna. Zadbaj o to by do sypialni docierało jak najmniej światła. Używaj ciemnych zasłon, cyfrowy budzik odstawiaj daleko, by nie przeszkadzał ci jego blask. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup opaski do spania.

3. Stwórz azyl do spania. Z sypialni usuń wszelkie rozpraszacze – komputer, telewizor – to urządzenia, które z pewnością nie powinny znajdować się tam, gdzie śpisz. Spraw by ten pokój stał się miejscem wyciszenia i odpoczynku a wtedy twój organizm zacznie się odprężać zawsze, kiedy do niego wejdziesz.

4. Utrzymuj chłód. Badania wykazują, że optymalna temperatura do spania to 15,5-20°C. Chłodniejsze lub cieplejsze pomieszczenie może powodować niespokojny sen.

5. Jedz, żeby spać. Wiele składników odżywczych odgrywa ważną rolę w zdrowym śnie. Staraj się zjeść kilka razy w tygodniu następujące produkty: migdały, awokado, wiśnie, warzywa o zielonych liściach i orzechy. Dobrym rozwiązaniem jest też picie szklanki naparu z rumianku godzinę przed snem. W ten sposób zapewnisz organizmowi wszelkich elementów niezbędnych do regulacji snu.

Dzięki tym prostym wskazówkom na zdrowy sen zagwarantujesz sobie dobre samopoczucie każdego ranka i mnóstwo energii na cały dzień. Bardzo możliwe, że szybko poprawi się twoja pamięć i koncentracja, dzięki czemu już nigdy nie zapomnisz czyjegoś imienia, istotnego szczegółu czy danego słowa. Przestaniesz tracić czas na poranne szukanie telefonu i  kluczy. Kiedy jesteś dobrze wypoczęta, układ odpornościowy działa lepiej, a to sprawi, że lekkie drapanie w gardle nie przerodzi się w porządne przeziębienie. Zapomnij o kaszlu i innych, męczących dolegliwościach! Bóle głowy, niestrawność wzrost niepokoju i depresja staną się przeszłością. Kiedy twój organizm działa, może cię właściwie wspierać a wiele innych aspektów życia stanie się łatwiejszych i bardziej naturalnych w porównaniu z czasem, kiedy obijasz się o ściany po nieprzespanej nocy. Gdy zdrowe nawyki już się ukształtują, staną się twoją drugą naturą i łatwo je utrzymasz. Wyłącz telewizor, zmniejsz ogrzewanie i ciesz się długim, przyjemnym snem!

Przygotowano na podstawie książki „Siła zdrowych nawyków” autorstwa dr Josepha Mercola,  która ukazała się nakładem wydawnictwa „Vivante.”