res:
10 sposobów na stres

10 sposobów na stres

Dodaj komentarz

Przewlekły stres może powodować bóle głowy, bóle brzucha, problemy z trawieniem, a nawet prowadzić do chorób serca i układu krążenia. Często pod wpływem stresu jesteśmy zmęczeni, pozbawieni humoru i energii do życia.

Niestety w ostatnim czasie dotyka on coraz większą liczbę osób, zarówno dorosłych jak i dzieci. Problemy w pracy czy szkole to tylko niektóre z czynników, które nasilają napięcie i sprawiają, że często jesteśmy poddenerwowani. Jak wiadomo, w codziennym życiu nie da się całkowicie uniknąć sytuacji stresowych. Warto jednak wykorzystać kilka prostych sposobów na stres, aby skutecznie z nim walczyć.

sposoby na stres

Łatwe i skuteczne sposoby na stres

Stres związany jest nie tylko z negatywnymi wydarzeniami. Awans w pracy, ślub czy narodziny dziecka w równym stopniu mogą powodować napięcie, co utrata bliskiej osoby czy problemy finansowe. Dlatego, aby zniwelować skutki stresu i skutecznie z nim walczyć, należy wprowadzić do codziennego życie kilka prostych zasad. Najlepiej zacząć od małych i łatwych kroków, które pomogą na uspokojenie nerwów.

Poniżej 10 sposobów, które ułatwią radzenie sobie ze stresem.

1. Głębokie oddychanie
Ćwiczenia oddechowe świetnie sprawdzają się w nagłych sytuacjach stresowych. Kiedy jesteśmy mocno zdenerwowani należy powoli i głęboko oddychać, aby wyciszyć umysł i uspokoić nerwy. Można też zamknąć oczy i policzyć do 10 jednocześnie wciągając powietrze przez nos i wydychając buzią.

2. Ruch to zdrowie
Kolejnym skutecznym sposobem na stres jest wysiłek fizyczny. Niezależnie od tego jaką formę ćwiczeń preferujemy – bieganie, joga, fitness czy boks, wszystkie pomogą pozbyć się napięcia oraz dotlenić organizm. Regularne ćwiczenia nie tylko wzmacniają układ nerwowy, ale również zmniejszają poziom hormonów stresu.

3. Uspokajająca moc ziół
Przy przewlekłym i codziennym stresie warto zastosować uspokajające herbatki ziołowe, które pomogą się wyciszyć, a wieczorem ułatwią zasypianie. Najlepiej działa napar z melisy, chmielu, lipy lub lawendy.

4. Akupresura i masaż
Jeśli stres powoduje napięcie mięśni i bóle w karku lub krzyżu, dobrym sposobem na ich zniwelowanie będzie masaż lub akupresura. Uciski na poszczególne receptory sprawia, że mięśnie się rozluźniają, a ciało relaksuje. Można wybrać się na profesjonalny masaż lub skorzystać z urządzeń masujących, które pomogą odprężyć się i wyciszyć.

5. Aromaterapia
Aromaterapia >> jest kolejnym skutecznym sposobem na stres. Warto brać aromatyczne kąpiele lub stosować kadzidła i kominki zapachowe. Aromat ulubionego olejku szałwiowego, lawendowego czy rozmarynowego pomoże skutecznie się zrelaksować i zapomnieć o problemach.

6. Hobby
W unikaniu stresu pomoże również ulubiona książka, rower, spacer z psem, dobry film czy pływanie. W zależności od tego co lubimy robić w wolnym czasie, hobby sprawia, że przestaniemy niepotrzebnie się denerwować.

7. Zdrowa dieta
To co jemy bardzo mocno wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego warto stosować dietę bogatą w magnez, który pomaga w prawidłowej pracy układu nerwowego. Produkty bogate w ten pierwiastek to między innymi gorzka czekolada, seler naciowy, orzechy czy jaja. Na co dzień powinno się również spożywać dużą ilość warzyw i owoców. Należy także unikać dużej ilości alkoholu.

8. Uporządkowane otoczenie
Łatwiej będzie poradzić sobie ze stresem wywołanym natłokiem spraw, kiedy uporządkujemy wszystkie zadania i wyznaczymy priorytety. Najlepiej zrobić to w postaci listy zadań do zrobienia, którą powoli i konsekwentnie się realizuje. Wykonywanie kilku spraw naraz prowadzi do zdenerwowania i niepokoju związanego z tym, że sobie nie poradzimy.

9. Dobra muzyka
Muzyka klasyczna pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Warto zatem słuchać muzyki poważnej lub swoich ulubionych utworów, aby wyciszyć się i zrelaksować.

10. Spokojny sen
Ostatnim sposobem na stres jest sen. Osoby niewyspane znacznie częściej są zdenerwowane i nerwowe. Dlatego warto zadbać o odpowiedni wypoczynek organizmu w nocy i stosować krótkie, kilkunastominutowe drzemki w ciągu dnia.

Przeczytaj również 5 zalet masażu >>