res:
Paskudna dwunastka! Czynniki przyspieszające starzenie skóry

Paskudna dwunastka! Czynniki przyspieszające starzenie skóry

1 komentarz

Istnieje kilka czynników, które odpowiadają za przyspieszone pojawianie się zmarszczek, zmiany pigmentowe oraz inne oznaki starzenia się. Specjalnie dla was przygotowaliśmy listę dwunastu najbardziej szkodliwych rzeczy (w tym również pokarmów!), które powodują, że nasze ciało starzeje się w przyspieszonym tempie.

Czynniki przyspieszające starzenie skóry

1. Cukier – sprawia on, że skóra staje się mniej elastyczna, sprzyja również przedwczesnemu formowaniu się zmarszczek. Co więcej, cukier może sprzyjać pojawianiu się wysypki, która przypomina trądzik.
2. Chodzenie bez nakrycia głowy – w ten sposób narażasz skórę na nadmierne działanie promieni UV, które są główną przyczyną powstawania zmarszczek. Dotyczy to nie tylko twarzy, skóra całego ciała, nadmiernie wystawiana na słońce starzeje się znacznie szybciej. Dlatego warto używać kremów z filtrem.
3. Czerwone mięso z grilla – posiada dużo cząsteczek AGE, z powodu dużej zawartości tłuszczu i białka, które sprzyjają powstawaniu zmarszczek. Dodatkowa obróbka termalna sprawa, że w mięsie powstaje owych cząsteczek jeszcze więcej.
4. Ser (nabiał) – spożywanie nabiału zwiększa ryzyko pojawienia się zmarszczek oraz innych uszkodzeń skóry.
5. Papierosy – już nawet pojedyncze zapalenie papierosa niesie za sobą rażące skutki. Zwężają się naczynia krwionośne, co utrudnia właściwe ukrwienie skóry – staje się ona matowa oraz pomarszczona. U nałogowych palaczy szybciej powstają zmarszczki, nierzadko też występują małe, niegojące się ranki.
6. Brak ćwiczeń – ćwiczenia są zbawienne dla naszej skóry. Pozwalają pozbyć się toksyn, a pot, który powstaje w wyniku wysiłku dostarcza skórze lizozym.
7. Alkohol – odpowiada za silne odwodnienie skóry, przyspiesza proces powstawania zmarszczek oraz powoduje powstawanie zmarszczek tzw. alkoholowych, które z wiekiem pojawiają się nie tylko na twarzy ale i klatce piersiowej, postarzając je wizualnie.
8. Fast food i posiłki na wynos – duża zawartość tłuszczów trans sprzyja powstawaniu ogromnej ilości cząstek AGE, które atakują kolagen zawarty w skórze, obniżając tym samym jej elastyczność.
9. Przypalone tosty – im bardziej przypieczony tost, tym więcej szkodliwych cząsteczek AGE, które odpowiadają za wcześniejsze starzenie się skóry.
10. Wędliny – zawierają wiele niezdrowych dodatków, przez co nie tylko pogarszają stan naszej skóry, ale skracają również życie.
11. Masło i margaryna – zbyt duże spożycie tłuszczów nasyconych, z masła czy czerwonego mięsa, powoduje przesuszenie skóry oraz występowanie wyprysków.
12. Przejadanie się – niewłaściwa dieta i brak ćwiczeń powodują, że w organizmie odkładają się duże ilości cząstek AGE, które przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry. Ponad to, otyłość prowadzi do licznych chorób i problemów zdrowotnych.

Zadbaj więc o swoją skórę i zdrowie! Ogranicz spożycie smażonych, tłustych potraw, zmniejsz ilość cukru spożywanego w ciągu dnia i odpowiednio chroń skórę twarzy, która najbardziej narażona jest na działanie promieni UV i ciesz się zdrowym, młodym wyglądem przez długi czas.

Źródło: Skóra pełna blasku