Jak się chronić przed infekcjami i samodzielnie wykonać żel antybakteryjny?
Wiosna to czas, w którym infekcje potrafią być szczególnie uciążliwe. Złudne ciepło sprzyjające noszeniu letnich ubrań oraz powszechnie występujące wirusy i bakterie sprawiają, że liczba zachorowań rośnie. Obecnie sytuację komplikuje dodatkowo koronawirus, przez którego znajomość podstawowych zasad mających uchronić przed infekcją staje się jeszcze ważniejsza.
Zasady bezpieczeństwa
Szansa na uniknięcie zachorowania wzrasta przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Istnieje wiele wskazówek i rad, które pomogą zabezpieczyć się przed chorobą.
W przypadku ochrony przed koronawirusem najważniejszą zasadą jest higiena. Częste mycie i dezynfekowanie rąk (np. żelem antybakteryjnym – przepis niżej) oraz używanie środków ochraniających takich, jak np. jednorazowe rękawiczki może znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia.
Bardzo ważne jest także unikanie dużych skupisk ludzi oraz zachowanie odpowiednich odległości między sobą.
W okresie występowania wzmożonych zachorowań warto ograniczyć korzystanie z publicznego transportu, a także z innych usług, w których jesteśmy narażeni na przebywanie w tłumie.
Utrzymanie tych kilku podstawowych zasad powinno pomóc w zabezpieczeniu się przed infekcją. Działania prewencyjne można wspomóc także przez profilaktyczne spożywanie naturalnych środków przeciwwirusowych, takich jak np. imbir.
Poznaj dokładniej lecznicze właściwości imbiru ⇨
Przepisy na żele antybakteryjne
W ostatnim czasie świadomość tego, jak ważne jest utrzymanie higieny sprawiła, że żele antybakteryjne stały się towarem deficytowym. Nie należy się tym jednak przejmować, gdyż skutecznie działające żele antybakteryjne możemy przygotować samodzielnie w domu. Wykonanie takiego żelu nie wymaga użycia zbyt wielu produktów i nie jest czasochłonne. Poniżej przedstawiono dwa przepisy na żele antybakteryjne, które mają mocne działanie antyseptyczne.
1. Żel antybakteryjny na bazie mocnego alkoholu
Składniki:
Żel antybakteryjny domowej roboty najlepiej wykonać na bazie wysokoprocentowego alkoholu. W przepisie dobrze sprawdzi się np. wódka lub 95% spirytus. Tak mocny alkohol ma jednak silne działanie wysuszające, stąd też należy go wzbogacić o inne środki, które sprawią, że będzie on bezpieczniejszy dla skóry.
Dobrym środkiem łagodzącym może być np. olejek herbaciany, arganowy lub różany. Dobrze jest też użyć czegoś o gęstszej konsystencji, jak np. żel aloesowy lub nawet zblendowany miąższ z aloesu.
Tu nabędziesz olejki eteryczne >>
Wykonanie:
- Wykonanie żelu antybakteryjnego należy zacząć od odmierzenia proporcji. Buteleczkę należy wypełnić 3 łyżkami wysokoprocentowego alkoholu, a następnie dolać 4 łyżki wybranego olejku i dopełnić środkiem o gęstej konsystencji, np. żelem aloesowym.
- Następnie wszystko należy dokładnie wymieszać. Jeżeli nie posiadamy ani olejku, ani żelu aloesowego to w ostateczności możemy wymieszać spirytus ze zwykłym żelem pod prysznic i również używać go do dezynfekcji.
- W momencie, w którym posiadamy tylko spirytus, to możemy pokusić się o zalanie nim paczki nawilżanych chusteczek, które zyskają dzięki temu właściwości antyseptyczne.
2. Łagodny żel antybakteryjny bez dodatku spirytusu
Składniki:
Mimo, że żele antybakteryjne na bazie alkoholu są bardzo skuteczne, to niektórzy nie mogą ich używać – spirytus wysusza bowiem skórę, a u osób szczególnie wrażliwych może powodować nawet bolesne pęknięcia. Dla takich osób istnieje jednak alternatywa, w postaci przygotowania żelu bez dodatku alkoholu. Środek ten można zastąpić np. olejkiem cynamonowym, lawendowym, bądź goździkowym. Wszystkie z wymienionych substancji posiadają silne właściwości antyspetyczne, a po wymieszaniu z żelem aloesowym tworzą dobrze działający żel antybakteryjny.
Wykonanie: podobnie, jak w przypadku żelu z alkoholem.