res:
Jak wrócić do naturalnego koloru włosów? Domowe sposoby

Jak wrócić do naturalnego koloru włosów? Domowe sposoby

Dodaj komentarz

Farbowanie włosów, zwłaszcza farbami chemicznymi i permanentnymi  (a do nich odnosi się ten artykuł, bo to usunięcie tego typu farb jest najbardziej problematyczne – henny i szamponetki zazwyczaj nie stanowią szczególnego wyzwania) niszczy strukturę włosa. Nie mniejszą szkodę może wyrządzić włosom próba przywrócenia naturalnego koloru za pomocą środków chemicznych. Jak odzyskać naturalny odcień fryzury, nie niszcząc włosów i używając domowych sposobów?

Powrót do naturalnego koloru włosów domowymi sposobami – dodatki do szamponów, pasty 

Domowe sposoby wypłukiwania farby z włosów mogą być równie skuteczne, jak działania oparte na chemii z gotowych, sklepowych preparatów, pozwalając uratować niefortunnie pofarbowane włosy przed ścięciem, by pozbyć się niechcianego koloru, zapuszczając włosy niemal „od zera” lub od znacznie uszczuplonej długości.

Pierwszym domowym sposobem, który warto wziąć pod uwagę, kiedy chcemy pozbyć się z włosów niechcianej farby, jest soda oczyszczona. Przy czym płukanie włosów sodą oczyszczoną poleca się wykonywać w ciepłej wodzie, bo otwiera ona łuski włosa, pomagając usunąć kolor. By zamknąć łuski na sam koniec płukania, włosy można przemyć wodą o chłodniejszej temperaturze. Sodę oczyszczoną dodajemy do szamponu  (łyżkę  na porcją preparatu), mieszamy, a następnie myjemy taką miksturą włosy. By uzyskany efekt był mocniejszy, podczas wykonywania takiego zabiegu pomijamy szampon, a sodę rozrabiamy tylko w wodzie, do konsystencji pasty. Taką mieszankę, wykonaną tak, by nie spływała z włosów, nakładamy na kosmyki na kilka – kilkanaście minut, a następnie dokładnie spłukujemy.

Podobną pastę możemy sporządzić z rozpuszczonej w wodzie witaminie C. Popularne tabletki wzmacniające odporność organizmu mogą mieć także walory kosmetyczne. By przeprowadzić taką kurację możemy postąpić podobnie jak w przypadku sody – albo dodajemy drobno rozkruszoną/rozpuszczoną tabletkę do szamponu, albo rozpuszczamy tabletkę w wodzie i taką pastę/płukankę (w zależności od ilości dodanej wody i siły efektu, który pragniemy uzyskać) nakładamy na włosy, trzymając do kilkunastu minut. Różnicę w kolorze zobaczymy na pewno.

Szeroki wybór naturalnych farb do włosów

Szeroki wybór naturalnych farb do włosów »

Powrót do naturalnego koloru włosów domowymi sposobami – płukanki i olejowanie 

Kolejnym sposobem na pozbycie się z włosów niechcianego koloru jest płukanka z octu. Co warte nadmienienia, płukanka tego typu nie tylko nie szkodzi włosom, co na dodatek ma właściwości odżywcze, nabłyszczając włosy i przeciwdziałając powstawaniu łupieżu. Olej możemy zmieszać z wodą w proporcji 1:1, lub dodać do octu olej, np. oliwę z oliwek, także w takich proporcjach, co dodatkowo potęguje ściąganie koloru z włosów. Zarówno wodę z octem, jak i oliwę z octem można przez kilkanaście minut potrzymać na włosach, przed ponownym spłukaniem czy zmyciem szamponem.

Aby olej zmywał kolor z włosów jak najsilniej (do tego typu zabiegu można użyć olej samodzielnie) warto podgrzać wybrany produkt przed olejowaniem. Nie warto z podgrzewaniem przesadzać – miksturę mamy przecież nałożyć na głowę. Po równomiernym pokryciu włosów olejem, owijamy włosy ręcznikiem, a następnie trzymamy olej na włosach nawet ponad godzinę.

Płukankę, która zdejmuje kolor z włosów można sporządzić także z dodatkiem cytryny. Ilość cytryn, z których sok zmieszamy z wodą uzależniona jest od tego, czy nie przeszkadza nam możliwy efekt uboczny tej terapii, czyli możliwe rozjaśnienie włosów o ton, a nawet kilka. Sok z jednej czy dwóch cytryn na szklankę wody, stosowany sporadycznie nie powinien przynieść takich efektów, jeśli jednak płukankę stosuje się często, trzeba się z takimi efektami liczyć.

Na co uważać?

Warte podkreślenia jest także to, że ani ocet, cytryna, ani wcześniej wymieniona soda nie są sposobami do usuwania koloru przez osoby, których skóra głowy jest podrażniona lub w jakimś stopniu poocierana lub poraniona. Są to preparaty dodatkowo drażniące i tak już naruszoną skórę. Przed cytryną, sodą i octem należy także chronić oczy. Najbezpieczniejszym, polecanym wszystkim sposobem na ściąganie niechcianego koloru włosów jest wspomniane tu olejowanie – mimo tego, że taki zabieg nadaje się do skóry wrażliwej, nie umniejsza to jego skuteczności.

Skuteczność wybranych sposobów będzie zależna od typu włosów. Inaczej przedstawione tu środki zadziałają na włosy cienkie, inaczej na grube itd., warto więc mieć otwartą głowę, próbować i dać szansę kilku z nich, aż znajdziemy ten, który okaże się przynosić najbardziej znaczące efekty. Eksperymentowanie nie powinno tu stanowić problemu, bo nie jest kosztowne. Plusem domowych sposobów, poza tym, że nie szkodzą włosom, jest ich cena. Soda, ocet czy olej nie kosztują majątku – pozwalają w prosty i tani sposób powracać do naturalnego koloru.


Zobacz także:

Naturalne farbowanie włosów farbami ziołowymi. Jak to się robi?

Dlaczego warto farbować włosy przy użyciu henny Khadi?