res:
Jak urządzić dom w zgodzie z zasadami feng shui?

Jak urządzić dom w zgodzie z zasadami feng shui?

Dodaj komentarz

Feng shui to starożytna chińska filozofia, której celem jest takie usytuowanie i zaaranżowanie pomieszczeń, aby były jak najbardziej zgodne z naturą. Tradycyjne wierzono, że zaplanowanie miasta, wsi czy domu zgodnie z określonymi praktykami (np. Yin i Yang) przyniesie wolność od kataklizmów, równowagę żywiołów, a przede wszystkim pozwoli skoncentrować energię na określonych przez nas sferach życia. Brzmi to ciekawie, ale jak wygląda w praktyce? Dowiedz się jak urządzić dom w zgodzie z zasadami feng shui.

Co to jest feng shui? Jakie ma zasady?

Feng shui nie jest pełnym systemem wierzeń, a podejściem do organizacji swojego otoczenia. Podobnie jak w innych filozofiach mamy do czynienia z symboliką wpisaną w samą nazwę filozofii. Feng to niewidzialny wiatr. Shui to nieuchwytna woda. Razem tworzą niewidzialną i nieuchwytną siłę życiową. Według wyznawców przestrzeganie zasad feng shui niesie harmonię, opiekę matki natury i duchową równowagę.

Cała praktyka Feng shui zasady opiera o koncepcje pochodzące ze starożytnych wierszy z Dalekiego Wschodu. Mędrcy dzielili się swoją wiedzą na temat ludzkiego życia i jego immanentnego połączenia z otaczającym środowiskiem. Czego dokładniej się z nich dowiadujemy? Ustawiając meble w określonych konfiguracjach, stosując w feng shui kolory i kształty możemy sterować przepływem energii w danym pomieszczeniu.

Feng shui ma trzy główne zasady. Pierwszą zasadą jest koncepcja yin i yang. Jest ona podstawą większości filozofii chińskich. Tutaj pełni rolę założenia i bazy nadającej sensu całej praktyce. Gdy zgłębimy temat, pomoże zrozumieć dlaczego właśnie tak powinna wyglądać struktura pomieszczenia, aby zaszły pożądane przez nas zmiany.

Medycyna tybetańska – jak się narodziła i jak postrzega zdrowie? »

Drugą zasadą jest siatka bagua – oktagon składający się z 8 różnych części, gdzie każda odpowiada za inną dziedzinę życia (dzieci, pomocni ludzie, małżeństwo, sława, bogactwo, rodzina/zdrowie, wiedza, kariera). Umiejscowienie odpowiedniego kształtu lub nadanie koloru w danej strefie zwiększy ilość energii skoncentrowanej na wybranym przez nas aspekcie codzienności. Warto zauważyć, że liczba sfer, na których się skupiamy nie powinna być wyższa niż 3. Jeśli coś według nas nie wymaga poprawy to pozostawiamy to tak jak jest.

Trzecią zasadą jest wu xing. Wywodzi się ona z taoistycznego odłamu tej filozofii. Mamy do czynienia z pięcioma żywiołami władającymi przyrodą: woda, metal, ziemia, ogień, drzewo. Podobnie jak przy siatce bagua, aby postawić na dany żywioł w wybranym miejscu musimy zaaranżować daną część pomieszczenia w odpowiadającym żywiołowi stylu. Żywioły feng shui powinny być dopasowane do stref (np. metal do pomocnych ludzi, woda do kariery).

Feng shui w twoim domu – jak urządzić pomieszczenia?

Aby urządzić dom w zgodzie z zasadami feng shui będziemy potrzebowali wcześniej przygotowanego planu. Najlepiej zrobić to przed zakupem wyposażenia, gdy całość jest jeszcze w stanie surowym. Jak się do tego zabrać?

 1. Weź do ręki kopię planu swojego domu.
 2. Narysuj w samym centrum oktagon, aby stworzyć mapę bagua.
 3. Od wierzchołków oktagonu poprowadź 8 kresek dzielących plan domu na poszczególne strefy.
 4. Podpisz poszczególne strefy, a następnie zdecyduj na czym chcesz się skupić.

Jak rozdzielić mapę feng shui? Zacznijmy od lewego górnego rogu mapy i idźmy dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara:

 1. Ziemia, miłość (beżowy, jasny żółty, kolory ziemiste).
 2. Metal, kreatywność, wewnętrzne dziecko (biały i szary).
 3. Metal, pomocni ludzie, podróże (biały i szary).
 4. Woda, kariera, wędrówka życiowa (niebieski i czarny).
 5. Ziemia, wiedza, mądrość, intuicja, medytacja (beżowy, jasny żółty, odcienie ziemiste).
 6. Drewno, rodzina, społeczeństwo (brązowy i zielony).
 7. Drewno, bogactwo, powodzenie (brązowy i zielony),.
 8. Ogień, sława, opinia, rozpoznawalność (czerwony, pomarańczowy, fioletowy, różowy, jasny żółty).

Jest jeszcze 9 strefa – sam oktagon – to centrum odpowiedzialne za nas samych – nasze zdrowie, jedność oraz wdzięczność wobec przyrody.

Na co postawić w Feng shui? Które aspekty są dla nas najważniejsze?

Jeśli nie mamy pewności co do tego jak powinniśmy ulokować energię w swoim domu to możemy posłużyć się własnym sprytem korzystając z narzędzia jakim jest liczba kua. Do jej wyliczenia możemy wykorzystać kalkulator liczby kua – znajdziemy go na wielu stronach internetowych poświęconej tematyce feng shui. Ułatwi wybór przestrzeni i odpowiednich dla nas kierunków w oparciu o naszą datę urodzenia. Częściej jednak ten temat przemyśleć samemu lub wspólnie z bliskimi.

Wpływ pory dnia na pracę naszego organizmu »