Właściwości marchwi. Jakie witaminy ma marchewka?
Marchew jest jednym z najpopularniejszych warzyw. Często i chętnie stosuje się ją w polskiej jak i europejskiej kuchni. Co ciekawe jej prozdrowotne właściwości były doceniane już wieki temu także na terenie Azji. W starożytnych Chinach królowała bowiem marchew w białej odmianie. Najpopularniejsza bo pomarańczowa marchew na dobrą sprawę została wyhodowana dopiero w XVII przez Holendrów. Obecnie w sprzedaży dostępne są również czerwone, żółte, ciemnofioletowe oraz czarne odmiany marchwi.
Właściwości i wartości odżywcze marchwi
Beta – Karoten
Marchew to skarbnica karotenoidów czyli związków, które odpowiadają za jej pomarańczowy kolor. W dodatku karotenoidy są również przeciwutleniaczami. Marchew zawiera w sobie ich wszystkie rodzaje czyli alfa-karoten, beta-karoten, luteinę, zeaksantynę a także likopen.
Duża zawartość beta-karotenu wspomaga prawidłowe funkcjonowanie narządów wzroku a dodatkowo wzmacnia także odporność organizmu oraz pomaga w leczeniu trądziku. Jednak najczęściej o beta-karotenie wspomina się w kontekście opalania a także przedłużania efektów kąpieli słonecznych.
Pektyny przeciw miażdżycy
Marchew bogata jest również w pektyny, które poprzez obniżanie cholesterolu zapobiegają min. miażdżycy. Stosowana jest również przy chorobie wieńcowej ze względu na zespół flawonoidów działających przeciwskurczowo.
Sok jako lek na zaburzenia trawienia
Sok wykonany ze świeżych korzeni marchwi zawiera związki siarkowe, które pobudzają do rozwoju bakterię Bifidobacterium bifidum, dzięki czemu z powodzeniem jest stosowany przy problemach trawiennych występujących u najmłodszych.
Wartość odżywcza marchwi oraz zawartość witamin i minerałów
100 gram marchwi zawiera:
- 41 kcal,
- BiaÅ‚ko – 0,93 g,
- TÅ‚uszcze – 0,24 g,
- WÄ™glowodany – 9,58 g, (4,74 cukrów prostych)
- BÅ‚onnik – 2,8 g,
- Witamina C – 5,9 mg,
- Niacyna – 0,98 mg,
- Tiamina – 0,06 mg,
- Ryboflawina – 0,05 mg,
- Witamina E – 0,66 mg,
- Witamina B6 – 0,13 mg,
- Witamina K – 13.2 µg,
- Kwas foliowy – 19 µg
- WapÅ„ – 33 mg,
- Fosfor – 35 mg,
- Magnez – 12 mg,
- Å»elazo – 0,3 mg,
- Potas – 320 mg,
- Sód 69 mg,
- Cynk – 0,24 mg.
Marchew – owoc czy warzywo?
Pod względem botanicznym marchew jest warzywem. Dla niektórych zabawną ciekawostką może być jednak fakt, że w krajach Unii Europejskiej marchew została uznana za owoc. Dlaczego tak się stało? Wszystko za sprawą Portugalii, która produkuje dżemy marchewkowe, zaś zgodnie z europejskimi normami dżemy można wytwarzać je tylko z owoców.
Zielone warzywa – dlaczego warto je jeść i które z warzyw do nich zaliczamy? »
Zastosowanie marchwi w kuchni
Z użyciem marchewki można przygotować naprawdę wiele smacznych potraw, dzięki czemu można stosować ją przy każdym z posiłków.
- Podczas przygotowywania śniadania wystarczy zetrzeć marchewkę, którą następnie można połączyć z białym serek i dodać do twarożku. Tak sporządzone kanapki czy tosty będą smaczne i bardzo zdrowe.
- Drugie śniadanie również może zawierać marchewkę. Obecnie bardzo modne są koktajle a marchew pasuje do nich bardzo dobrze. Do przyrządzenia koktajlu wystarczy użyć jeszcze np. jabłka, banana i pomarańczy. Wyjdzie z tego pyszny i pożywny koktajl idealny na drugie śniadanie.
- Najpopularniejszym sposobem na podawanie marchewki jest wersja z groszkiem. Najczęściej serwowana jest do mięs oraz ryb. Marchew może jednak stanowić samoistne danie w postaci marchewkowych kotletów bądź zupy krem.
- Marchew można również zaserwować w nieco bardziej słodkiej wersji pod postacią ciasta. Jest to świetny pomysł na pożywny deser.
- Na kolację polecany jest natomiast pasztet, którego jednym z głównych składników będzie marchew.
Z marchwi można sporządzić również przepyszne frytki, podawane z sosem czosnkowym, pożywną pastę z pieczonej marchewki czy też puree z duszonej marchwi z dodatkiem ziół. Nie zapominajmy również, że z marchwi można przyrządzić fit-ciasto.
Jak zrobić zdrowe ciasto marchewkowe? Tu znajdziesz prosty przepis »