Wegetarianizm, czyli smakowity świat warzyw i owoców
Wegetarianizm to dieta, która wycofuje z jadłospisu mięso (w tym i ryby) oraz wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego (np. nabiał, żelatyna).
Dieta wegetariańska ma swoich przeciwników, lecz i coraz więcej zwolenników. Niektórzy podejmują decyzję ze względów zdrowotnych, inni widzą w tym wkład w obronę zwierząt i ochronę środowiska, dla jeszcze innych impulsem jest strach wywołany np. przez osławioną przez media parę lat temu ptasią grypę. Wegetarianizm to nie tylko dieta – to również styl życia. Odstawiając z jadłospisu mięso masz pośredni wpływ na ochronę środowiska i uratowania życia wielu zwierząt.
Korzyści
Przede wszystkim dobre zdrowie – prawidłowo skomponowana dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób w tym “popularne” choroby serca, rak, otyłość, osteoporoza. Wegetarianizm wzmacnia układ odpornościowy, dostarcza organizmowi zdecydowanie więcej witamin i substancji odżywczych niż tradycyjna dieta.
Powody ekonomiczne – Maria Grodecka w książce “Wegetarianizm. Zmierzch świadomości łowcy” pisze o 80-90% światowej produkcji zbóż i roślin strączkowych z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt, której mięsem żywi się zaledwie 30% ludności świata.
Powody ekologiczne – Masowa produkcja zwierząt prowadzi do skażenia gleby, wód i powietrza.
Powody etyczne – Cierpienie zwierząt hodowlanych jest dla niektórych wystarczająco silnym impulsem, by zastanowić się nad obecnym sposobem odżywiania. Zwierzęta hodowlane nie są chronione przed okrucieństwem – są okaleczane, poddawane manipulacjom genetycznym, żyją na przeraźliwie małe powierzchni, po to, by ostatecznie skończyć w rzeźni.
Oblicza wegetarianizmu
“Odnogami” wegetarianizmu są m.in. witarianizm, laktowegetarianizm, weganizm. Co oznaczają te pojęcia?
Laktoowowegetarianizm – tu odrzucamy mięso (również ryby), pozostawiamy produkty pochodzenia zwierzęcego (np. nabiał, miód).
Laktowegetarianizm – oprócz mięsa laktowegetarianie nie spożywają też jaj, natomiast w jadłospisie nadal pozostaje mleko i jego przetwory.
Owowegetarianizm – z diety wykluczone jest mięso, mleko, nabiał, z produktów odzwierzęcych pozostają jedynie jajka.
Weganizm – odrzuca mięso i wszelkie produkty odzwierzęce (mleko, jego przetwory, jajka, miód).
Witarianizm – dieta, której podstawę stanowią surowe i nieprzetworzone produkty roślinne.
Frutarianizm – dieta, która kładzie nacisk na jedzenie owoców
Semiwegetarianizm – dopuszcza spożycie mleka (i jego przetworów), jaj i niewielkich ilości białka zwierzęcego (ryb i drobiu)
Wegetarianizm w Polsce
Wegetarianizm w Polsce rozpropagowała Maria Grodecka – uważa się ją za Matkę Polskiego Wegetarianizmu. Opublikowała wiele książek i artykułów z tej dziedziny, broniła praw zwierząt.
Według różnych źródeł w Polsce jest 500 tys – 3.5 mln wegetarian, są to głównie ludzie młodzi, dobrze wykształceni. Od kilku lat, w ramach promocji diety wege, w wielu miastach jest organizowany Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu. W ramach Tygodnia można spróbować smacznych, kolorowych wegetariańskich posiłków, rozwiać wątpliwości na temat szkodliwości tej diety, uczestniczyć w wykładach i projekcjach filmów.
Jeśli chciałbyś zacząć przygodę z wegetarianizmem lub po prostu spróbować tej diety, a nie wiesz od czego zacząć, polecamy książki o wegetarianizmie i książki z przepisami w sklepie Samouzdrawianie.eu.