Jak wspomóc organizm w naturalnym usuwaniu toksyn?
Usuwanie toksyn to proces, z którym zdrowy organizm sprawnie sobie radzi, jednak jest wiele sposobów na to, by go wspomóc w tej niezwykle ważnej funkcji. Najłatwiejszym jest zwiększenie w diecie poniższych składników odżywczych:
– selenu i jodu (wodorosty)
– cynku i koenzymu Q (skorupiaki, surowe mięso)
– tioli (bogate w siarkę warzywa i zielenina)
– flawonoidów (kolorowe warzywa i owoce)
– minerałów (jodowana sól morska i wodorosty)
– pełnoprawnych aminokwasów (białko zwierzęce lub zbilansowane białko roślinne)
Inne sposoby na usuwanie toksyn
POCENIE/SAUNA
Gruczoły potowe świetnie radzą sobie z wydalaniem metali ciężkich, plastiku i rozpuszczalników. W ramach intensywnego oczyszczania można korzystać z sauny 4 razy w tygodniu.
BŁOTO/GLINA
Glina to najstarszy „kosmetyk” wykorzystywany od tysięcy lat w procesach odnowy biologicznej i zdrowotnej. Kąpiele i maseczki z niej wspomagają usuwanie metali ciężkich i innych toksyn odkładających się w tkance tłuszczowej ciała.
Uwaga: Glina, krasnorosty morskie i glony wchłaniają nie tylko toksyny, ale również leki obecne w krwiobiegu i przyjmowane doustnie. Jeśli przyjmujesz jakieś medykamenty, skonsultuj z lekarzem swoją decyzję o rozpoczęciu detoksykacji i słuchaj jego porad, by proces oczyszczenia organizmu nie wpłynął negatywnie na twój stan zdrowia.
W sklepach ze zdrową żywnością i w Internecie znajdziemy wiele różnych odmian gliny. Można z niej zrobić „pastę” do nałożenia na skórę, w połączeniu z solami magnezu – roztwór do moczenia nóg lub kąpiel (z mocno rozwodnionej gliny).
Uwaga: Jeśli zdecydujesz się na roztwór do moczenia nóg, wylej go później na podwórko – wylany do ścieków może zapchać rury!
GLONY
Glony i krasnorosty wchłaniają toksyny i uniemożliwiają im powrót do krwiobiegu. Świetnie sprawdzają się nie tylko w diecie, ale też nałożone na skórę razem z gliną albo jako maseczka z wodorostów.
SZCZOTKOWANIE ciała na sucho
Szczotkowanie pozwala usunąć stare komórki, ożywia skórę i pobudza usuwanie toksyn. Cały proces zajmuje zwykle 5-10 minut, można go wykonywać codziennie.
Szczotką o miękkim włosiu lub czystą, suchą szmatką przecieramy skórę okrężnymi ruchami zaczynając od stóp i kierując się w stronę serca. Każda noga osobno, po czym przechodzimy do podbrzusza i ramion.
Przyprawy wspomagające oczyszczanie organizmu
Co mają przyprawy do oczyszczania? Otóż tym prostym sposobem, dodając szczyptę poniższych przypraw do codziennych posiłków, zwiększamy wydajność enzymów produkowanych przez wątrobę, nerki i gruczoły potowe. Przyprawy pomagają zachować równowagę enzymów, których zadaniem jest przetworzenie i usuwanie toksyn.
Oto przyprawy, które warto mieć w swojej kuchni:
- aloes
- łopian
- pieprz cayenne
- korzeń mniszka lekarskiego
- koper ogrodowy
- imbir
- chrzan
- pietruszka naciowa
- mięta pieprzowa
- rozmaryn
- szafran
- kurkuma