res:
Upały – szkoła przetrwania

Upały – szkoła przetrwania

Dodaj komentarz

Nadeszło lato, a razem z nim upalne słońce, które rozpala zbiorniki wodne i nasze marzenia dotyczące wakacji. Niejednokrotnie jednak zdarza się tak, że chcąc wykorzystać każdy słoneczny dzień często zapominamy o zdrowym rozsądku, który kłóci się z wielogodzinnym leżeniem na słońcu niczym placek na patelni.

Skutki takiego zachowania mogą być bardzo bolesne, a przede wszystkim niebezpieczne. Należy do nich zaliczyć:

  •  udar sÅ‚oneczny, który stanowi jeden z niebezpiecznych skutków przegrzania organizmu na skutek dÅ‚ugotrwaÅ‚ego przebywania na silnym dziaÅ‚aniu promieni sÅ‚onecznych.  Udar sÅ‚oneczny zazwyczaj objawia siÄ™ silnymi bólami i zawrotami gÅ‚osy, temperaturÄ…, dreszczami, nudnoÅ›ciami, wymiotami, szumem w uszach i zaburzeniem widzenia.
  • oparzenie sÅ‚oneczne – jest nasilonym rumieniem skóry, niejednokrotnie z pojawiajÄ…cymi siÄ™ pÄ™cherzami, powodujÄ…c tym samym poczucie pieczenie skóry. Poparzenie sÅ‚oneczne jest zaprzeczeniem Å‚adnego, opalonego wyglÄ…du skóry. Ponadto, silne oparzenie może finalnie doprowadzić nie tylko do pozostawienia blizn na skórze, ale powstania czarniaka – nowotworu skóry, a nawet oka.
  • odwodnienie – upaÅ‚y pozbawiajÄ… organizm czÅ‚owieka wody i elektrolitów zwÅ‚aszcza u osób starszych i dzieci. ZaskakujÄ…ce, w upalne dni jesteÅ›my w stanie stracić nawet 10 litrów wody, co może doprowadzić do obniżenia ciÅ›nienia we krwi, co w dalszej konsekwencji do omdleÅ„ i zasÅ‚abnięć, a także wystÄ™powania zakrzepów.
  • utrata dużej iloÅ›ci wody stanowi także zagrożenie dla osób cierpiÄ…cych na kamicÄ™ nerkowÄ…, gdyż w upalne dni Å‚atwiej dochodzi do rozwoju kamieni nerkowych.

Oto kilka rad jak przetrwać letnie dni:

  1. Woda, woda, woda i jeszcze raz woda. Dostarczajmy naszemu organizmowi przynajmniej 2-3 l płynów codziennie. Co ciekawe, w upalne dni powinniśmy unikać  kawy, coli i alkoholu, gdyż powodują większe wydzielanie potu, a tym samym pozbawiają nas minerałów m.in. magnezu.
  2. O ile to możliwe wystrzegajmy się przebywania na słońcu w godzinach 11-15. Wówczas promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze i najbardziej niebezpieczne dla naszego organizmu.
  3. Każdorazowo kiedy wychodzimy na słońce pamiętajmy o ochronie naszej skóry. Wsmarowujmy kremy z filtrem (szczególnie osoby o jasnej karnacji), natomiast wybierając się na plażę zawsze zabierajmy ze sobą parasol, który zapewni nam zacienione miejsce.
  4. Zawsze miejmy pod ręką kapelusz, chustę bądź czapkę, która osłoni nasza głowę przed silnym nagrzaniem słonecznym.
  5. Dbajmy również o swoje stopy, które także odczuwają skutki wysokiej temperatury. Nośmy wygodne buty – zrezygnujmy ze szpilek, wybierzmy pantofle z płótna bądź sandały. Po męczącym dniu warto zapewnić relaksującą kąpiel zmęczonym nogom w chłodnej wodzie np. z solą do stóp opuchniętych.
  6. Zmieńmy swoją dietę, aby stała się lekka i świeża. Wprowadźmy do codziennego menu owoce i jarzyny. To one powinny odgrywać królewską rolę w kuchni. Ponadto, pamiętajmy, że część z nich jest sezonowa, tak więc korzystajmy póki możemy.;)
  7. Chrońmy oczy i nie zapominajmy, aby nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Rzadko się o tym mówi, ale słońce potrafi bardzo zaszkodzić naszym oczom.
  8. Stosujmy lekki makijaż, dzięki któremu będziemy czuć się komfortowo i świeżo. Ciężkie, tłuste kosmetyki schowajmy do szuflady na jesienną pogodę. Nie przesadzajmy z makijażem. Latem skóra twarzy jest wystarczającą obciążona czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo po kilku godzinach, zgrzany słońcem, ciężki makijaż nie wygląda atrakcyjnie – wręcz przeciwnie wygląda nieestetycznie i przyprawia nas o poczucie nieoczyszczonej, tłustej skóry twarzy. Dobrym pomysłem jest posiadanie mgiełki wodnej, która pozwoli nam w dowolnym momencie schłodzić skórę twarzy, szyi, dekoltu oraz ramion i nóg.
  9. Ubierajmy się adekwatnie do warunków panujących na zewnątrz. Przede wszystkim zapewnijmy w swojej garderobie miejsce dla letnich, zwiewnych kreacji. Zrezygnujmy z ubrań, których materiał nie przepuszcza powietrza powodując odparzenia. Ubierajmy się na jasno, najlepiej w ubrania w kolorze bieli, natomiast wystrzegajmy się ciemnych materiałów- one przyciągają najwięcej promieni. Pamiętajmy, aby pozwolić oddychać skórze nocą, dobrym pomysłem będzie satynowa piżama.
  10. Dbajmy, aby odpowiednio przygotować mieszkanie przed nadchodzącą falą upałów. Przede wszystkim zadbajmy o rolety, zasłony bądź żaluzje w oknach. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na taki komfort, aby zamontować klimatyzator, ale zadbajmy, aby w domu miejsce znalazł zwykły wiatrak. Bez wątpienia będzie on bardzo użyteczny. Innym dobrym pomysłem jest schładzanie podłóg zimną wodą, bądź ustawienie napełnionych wodą misek– to powinno schłodzić powietrze.

Niezależnie od tego, gdzie jesteÅ›my – zawsze zachowujmy zdrowy rozsÄ…dek. Nigdy nie przeceniajmy swoich możliwoÅ›ci. Pod żadnym pozorem nie Å‚Ä…czmy alkoholu z kÄ…pielami w wodzie. PamiÄ™tajmy, że spożywanie napojów alkoholowych w poÅ‚Ä…czeniu z przegrzaniem organizmu może siÄ™ bardzo niebezpiecznie skoÅ„czyć. Dbajmy o komfort wypoczynku naszych dzieci, a także zwierzÄ…t. W godzinach najbardziej intensywnego promieniowania unikajmy nasilonego wysiÅ‚ku fizycznego oraz hamujmy przed niÄ… innych. Oprócz tego zwracajmy szczególna uwagÄ™ na ludzi starszych, którzy dotkliwiej odczuwajÄ… wzrost temperatury.

Jak łatwo się domyślić z opalaniem lepiej nie żartować. A ponieważ kobiety o wiele chętniej przebywają na słońcu to humorystycznie można powiedzieć piękne Panie, że ze słońcem jest jak z dzieckiem, należy mu ufać, ale nie zapominać o kontroli – rzecz jasna dla dobra swojego i innych. 🙂