Szpinak – poznaj jego wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci
Szpinak to nieszczególnie lubiane warzywo. Największe opory przed jego zjedzeniem mają dzieci. Jest to duży błąd, gdyż szpinak jest niezwykle zdrowy. Roślina ta wywodzi się ze starożytnej Persji, gdzie ceniono go tak bardzo, że nawet wysyłano go w prezencie władcom innych krajów. Poznaj właściwości szpinaku, a już nigdy z niego nie zrezygnujesz.
Właściwości szpinaku
WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lecznicze szpinaku potwierdzajÄ… liczne badania naukowe. DziÄ™ki sporej zawartoÅ›ci beta-karotenu, witaminy C i luteiny liÅ›cie szpinaku wykazujÄ… wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przeciwnowotworowe i chroniÄ… przed miażdżycÄ….Â
W szpinaku znajdziemy także duże ilości potasu, który obniża ciśnienie krwi, dlatego też warto jeść go, gdy cierpimy na nadciśnienie. Wraz z magnezem reguluje pracę serca, obniża podatność na stres i uspokaja. Zapobiega również bólom głowy.
Jednymi z najciekawszych substancji znajdujÄ…cych siÄ™ w liÅ›ciach szpinaku sÄ… tylakoidy. PrzedÅ‚użajÄ… one uczucie sytoÅ›ci, dziÄ™ki czemu mamy mniejszÄ… ochotÄ™ na spożywanie posiÅ‚ków i przekÄ…sek. Potas i witaminy z grupy B, również wystÄ™pujÄ…ce w dużych iloÅ›ciach w szpinaku biorÄ… udziaÅ‚ w spalaniu tÅ‚uszczów i wÄ™glowodanów, a także przyspieszajÄ… metabolizm. Szpinak może być wiÄ™c znakomitym produktem dla wszystkich, którzy siÄ™ odchudzajÄ….Â
Szpinak wyróżnia się również sporą zawartością żelaza, ale ze względu na to, że jego przyswajalność z produktów roślinnych jest znikoma, możemy całkowicie go pominąć.
⇨ Jakie właściwości ma szałwia? Oto zalety tego zioła
Szpinak – wartoÅ›ci odżywcze i witaminy
WartoÅ›ci odżywcze 100 g szpinaku:Â
- Wartość energetyczna – 23 kcal
- WÄ™glowodany – 3,6 g
- BiaÅ‚ko – 2,9 g
- TÅ‚uszcz – 0,4 g
- BÅ‚onnik – 2,2 g
Zawartość witamin w 100 g szpinaku:
- Witamina C – 28,1 mg
- Witamina B6Â – 0,2 mg
- Witamina E – 0,12 mg
- Witamina B9 (kwas foliowy) – 7 µg
- Witamina A – 1 IU
Zawartość minerałów w 100 g szpinaku (z pominięciem wapnia i żelaza*):
- Potas – 558 mg
- Magnez – 79 mg
- Sód – 79 mg
- Fosfor – 12 mg
- Cynk – 0,1 mg
Dane pochodzÄ… z bazy USDA National Nutrient Database
Szpinak – przeciwwskazania
Jedząc szpinak, pamiętajmy, że zawiera on w sobie kwas szczawiowy, który odwapnia organizm i może być szkodliwy dla niektórych osób. Unikać go powinny osoby cierpiące na problemy z nerkami i kamicę nerkową, gdyż szczawiany wapnia, będące efektem wiązania wapnia przez kwas szczawiowy, osadzają się w nerkach, tworząc kamienie nerkowe. Zawartość wapnia i żelaza w szpinaku została więc pominięta, gdyż tak naprawdę, nie mamy z tego żadnych korzyści.
Jak można jeść szpinak?
Największe korzyści z jedzenia tego warzywa odniesiemy wtedy, gdy będziemy spożywać szpinak na surowo. Można go np. dodać do sałatki i podlać olejem lub oliwą, co poprawi wchłanianie luteiny i beta-karotenu.
Warto unikać gotowania szpinaku. Jeśli chcemy dodać go do potrawy, lepiej będzie udusić go na oliwie. Roślina ta znakomicie komponuje się z daniami z makaronem. Wszelkiego rodzaju spaghetti wręcz się prosi, by dodać do niego kilka listków szpinaku. Zielone warzywo nadaje się także do wykorzystania jako farsz do pierogów i naleśników albo dodatek do ziemniaków.
W sezonie zimowym warto kupować szpinak mrożony, gdyż ten sposób przechowywania nie pozbawia rośliny jej cennych właściwości.
⇨ Hodowla ziół we wÅ‚asnym domu, nawet zimÄ…? Czemu nie – sprawdź, jak to siÄ™ robi