Skrzyp polny i jego wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci – dziaÅ‚anie zdrowotne
Skrzyp polny to popularna roślina, którą można znaleźć w wielu krajach Europy i świata. Od bardzo dawna wykorzystywana jest w ziołolecznictwie, a jego walory doceniono także w kosmetologii. Nic więc dziwnego, że bez problemu można znaleźć ją w aptekach i drogeriach jako składnik herbat ziołowych, suplementów diety i różnych preparatów na cerę, włosy oraz paznokcie.
Skrzyp polny – wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci zdrowotne i kosmetyczne
Skrzyp polny to jedna z najstarszych roślin na świecie. Mimo że jej niepozorny wygląd wcale na to nie wskazuje, jest to jeden z największych naturalnych skarbów, który powszechnie wykorzystywany jest w ziołolecznictwie i kosmetologii. Wszystko dzięki cennym pierwiastkom, które znajdują się w skrzypie. Wśród nich są:
- łatwo przyswajalna krzemionka – poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych, dotlenia skórę i działa przeciwłojotokowo.
- mangan – to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
- kobalt – wchodzi w skład witaminy B12 i pełni bardzo ważną funkcję w procesie powstawania czerwonych krwinek. Jego niedobór może powodować anemię.
- żelazo – to ważny składnik hemoglobiny, która transportuje tlen do komórek. Tego pierwiastka nie może zabraknąć w diecie przyszłych mam, ponieważ ma on ogromne znaczenie dla rozwoju układu nerwowego płodu.
- wapń – każde dziecko wie, że odpowiednia ilość wapnia w pożywieniu zapewnia zdrowe i mocne kości.
- fosfor – tego pierwiastka również nie powinno zabraknąć ze względu na kości. Co więcej, ma on ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
- witamina C – to składnik diety, którego najważniejszą rolą jest dbanie o odporność organizmu. Znajduje się ona w preparatach stosowanych w walce z przeziębieniem.
- kwasy organiczne (np. szczawiowy, jabłkowy, krzemowy) – ich dobroczynne właściwości związane są m.in. z pięknym i zdrowym wyglądem skóry.
Właściwości lecznicze i zdrowotne owocu granatu »
Nic wiec dziwnego, że roślina ta jest składnikiem wielu herbat ziołowych i suplementów diety. Wśród właściwości zdrowotnych skrzypu polnego można wymienić m.in.:
- działanie moczopędne,
- oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii,
- leczenie infekcji dróg moczowych,
- wsparcie w leczeniu niektórych schorzeń nerek,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- obniżenie poziomu cholesterolu i przeciwdziałanie miażdżycy,
- łagodzenie dolegliwości bólowych związanych z artretyzmem,
- zmniejszenie potliwości stóp,
- wsparcie w hamowaniu krwawienia – dlatego wykorzystuje się go w leczeniu takich dolegliwości jak: obfite miesiączki, żylaki odbytu czy wrzody żołądka i dwunastnicy.
Nie oznacza to jednak, że skrzyp polny może być stosowany bez żadnych ograniczeń. Powinny unikać go osoby, które cierpią na zaburzenia pracy serca i nerek, a także kobiety spodziewające się dziecka i mamy karmiące piersią. Co ważne, długotrwałe stosowanie herbat ziołowych na bazie skrzypu może spowodować deficyt witaminy B1, dlatego zalecana jest miesięczna przerwa w suplementowaniu skrzypu polnego.
Specjaliści dowiedli, że ta roślina wykazuje dobroczynne właściwości dla włosów, skóry i paznokci – dlatego jest ona elementem szamponów, odżywek, mgiełek, masek do twarzy etc. Wśród najważniejszych właściwości kosmetycznych skrzypu polnego można wymienić m.in.:
- skrzyp przeciwdziała przetłuszczaniu włosów,
- likwiduje łupież,
- wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu,
- zapobiega rozdwajaniu końcówek włosa,
- poprawia jędrność skóry,
- zapobiega Å‚amaniu i rozdwajaniu siÄ™ paznokci.
Gdzie rośnie skrzyp i kiedy go zbierać?
Skrzyp polny rośnie w różnych zakątkach świata. Można go spotkać w wielu krajach Europy, w Afryce Północnej, w Azji i Ameryce Północnej. Ta niepozorna roślina ma kilka odmian. W Polsce jest to bardzo pospolity okaz, który można spotkać we wszystkich częściach kraju. Występuje przeważnie na polach uprawnych, na ugorach, ale także przy torach kolejowych, na nieużytkach i wysypiskach, więc nie jest wymagający pod względem warunków uprawy. W większych skupiskach może być niestety szkodliwy dla zwierząt.
Zielone pędy skrzypu polnego osiągające wysokość do 40 cm należy zbierać w okresie od połowy lipca do końca sierpnia. Następnie można je ususzyć w warunkach domowych w temperaturze 40 ° C i samodzielnie sporządzić leczniczy napar.
Skrzyp polny dostępny jest również w formie suplementu. »