Przepis na pyszne wino truskawkowe
Data publikacji:
Dodaj komentarz
Wino truskawkowe to klasyczne, pyszne wino owocowe. Poniższy przepis to ogólne wskazówki, które można zastosować także w przypadku innych owoców.
Wino truskawkowe
Wino z truskawek. Czas dojrzewania
wino słodkie: 1-2 tygodnie,
wino wytrawne: 3-6 miesięcy,
wino dojrzałe: co najmniej rok;
Wino z truskawek. Akcesoria
- garnek, miska lub wiadro o pojemności co najmniej 4 l (duże naczynie ułatwi energiczne mieszanie)
- 4-litrowy dzban lub gąsior z zaworem (jeżeli przygotowujesz wino wytrawne)
Wino z truskawek. Składniki (potrzebne do uzyskania 4 l)
- 2-3 kg truskawek (Owoce są źródłem drożdży, więc użyj organicznych lub niepryskanych i zawsze surowych. Najlepsze są świeże, ale mogą być także mrożone. Im więcej truskawek użyjesz, tym bardziej wyczuwalne będą w winie.)
- 2 szklanki / 500 g cukru
Wino z truskawek. Wykonanie
- Przygotuj truskawki. Dokładnie je umyj i usuń szypułki.  Nigdy nie zgniatam ich ani nie kroję, bo najważniejsza jest dla mnie ich esencja i słodycz, a one przenikną do roztworu bez zgniatania. Nie potrzebuję miazgi czy pektyn.
- Przygotuj roztwór cukru. Wsyp cukier do 4 litrów odchlorowanej wody i wymieszaj do rozpuszczenia.
- Napełnij naczynie. Użyj do tego celu szerokiego, otwartego naczynia z dużą ilością miejsca do energicznego mieszania. Dodaj truskawki i roztwór cukru. Luźno przykryj naczynie szmatką i w razie potrzeby zabezpiecz przed owadami.
- Mieszaj często, co najmniej 2 razy dziennie, najlepiej dziesięciokrotnie. Po kilku dniach dostrzeżesz pęcherzyki powietrza.
- Nie przestawaj mieszać! Po około tygodniu energicznego musowania truskawki będą się nadawać do wyrzucenia.
- Odcedź i wyrzuć truskawki.
- Pij lekko fermentowane, wciąż słodkie wino. To bardzo prosty sposób produkcji alkoholu, powszechnie praktykowany od stuleci.
- Można też fermentować dłużej w gąsiorze lub dzbanie z zaworem i wąską szyjką, aby otrzymać wytrawne wino. Jeżeli wino nie dochodzi do wąskiej szyjki, dopełnij zawartość wodą z cukrem. Fermentuj co najmniej przez kilka miesięcy, aż musowanie zaniknie. Następnie przelej wino do drugiego naczynia. Jeżeli fermentacja rozpocznie się na nowo, poczekaj, aż dobiegnie końca, a potem przelej płyn do butelek. Wino w butelce powinno leżakować co najmniej 6 miesięcy.
WARIACJE: owoce bzu, borówki, jeżyny, wiÅ›nie, Å›liwki, brzoskwinie… W przypadku wiÄ™kszych owoców należy je pokroić na kilka kawaÅ‚ków.
Wino z truskawek nie często pojawia się na polskich stołach. Mając w zapasie ten przysmak, na pewno zaskoczysz znajomych i rodzinę.
Źródło: Dzika fermentacja