Pokrzywa – zwykÅ‚a roÅ›lina o niezwykÅ‚ych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach
Åšwiat jest peÅ‚en zdrowego jedzenia – na Å›wiecie istnieje ponad 60 tysiÄ™cy jadalnych roÅ›lin, z czego na nasze talerze trafia zaledwie kilkadziesiÄ…t z nich. Zdecydowana wiÄ™kszość roÅ›lin, które mogÄ… odżywić nasze ciaÅ‚o, jest nietkniÄ™ta przez koncerny biotechnologiczne, jest nieuprawiana przemysÅ‚owo – to dobra wiadomość. Wiele z nich mijamy podczas spacerów w lesie, na Å‚Ä…ce, czy w parku. Poniżej przedstawiam roÅ›linÄ™, która jest tak powszechna, że niemal siÄ™ o niÄ… potykamy. Mowa o pokrzywie zwyczajnej.
Pokrzywa – wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci i zastosowanie
Z pokrzywy możemy zrobić herbatki, zupy, sałatki, soki, nadzienie do pierożków, tarty i innych potraw. Aby przestała parzyć, wystarczy ją przelać wrzątkiem (w przypadku młodej pokrzywy) lub podgotować kilka minut (w przypadku starszej pokrzywy). Pokrzywę możemy wysuszyć i dodawać ją jak pozostałe zioła do różnych potraw. Mało kto o tym wie, lecz przed karierą bawełny, włókna pokrzywy stanowiły materiał przędzalniany. Poniżej kilka najważniejszych zastosowań zdrowotnych:
- wpływa korzystnie na układ odpornościowy
- zmniejsza skłonność do przeziębień, pomocna w chorobach reumatycznych i artretycznych
- wskazana w stanach zmęczenia i wyczerpania
- oczyszcza krew, ma działanie krwiotwórcze, jest pomocna przy anemii spowodowanej niedoborem żelaza
- obniża poziom cukru we krwi
- działa korzystnie na włosy i paznokcie
- wpływa korzystnie na nerki i pęcherz
- zawiera witaminy C, K, z grupy B
- zawiera garbniki, wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo, mangan, krzem, chlorofil, beta-karoten
Do celów kulinarnych i leczniczych najlepiej używać pokrzywy mÅ‚odej (kwiecieÅ„/maj), zanim zakwitnie. Starsza pokrzywa „oddaje” część swoich dobroczynnych skÅ‚adników (witaminy, mineraÅ‚y) kwiatom. I jeszcze jedna uwaga – w Polsce spotkamy pokrzywÄ™ zwyczajnÄ… i pokrzywÄ™ żegawkÄ™. MiÄ™dzy nimi sÄ… niewielkie różnice (odmiana druga jest mniejsza od pokrzywy zwyczajnej), wiele źródeÅ‚ podaje, że ich wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci zdrowotne sÄ… podobne, lecz pokrzywa żegawka może mieć niekorzystny wpÅ‚yw na serce.
Sok z liści pokrzywy
Sok z pokrzywy w postaci suplementu diety to bardzo wygodna forma dla każdego, kto nie ma czasu biegać po łąkach i samodzielnie przyrządzać zdrowotnych miksturek. Wystarczy 25 ml soku, aby zaopatrzyć organizm w 120 mg witaminy C. Ziołowe mikstury, napary, wyciągi roślinne, w tym sok z liści pokrzywy, to świetna opcja na porę jesienno-zimową, podczas której Matka Natura obdarza nas mniejszą ilością świeżych warzyw i owoców.
ŹródÅ‚o: „Apteka Pana Boga„