res:
Jak rozwijać poczucie własnej wartości u dzieci? Oto 10 wskazówek

Jak rozwijać poczucie własnej wartości u dzieci? Oto 10 wskazówek

Dodaj komentarz

Jak wychować mÄ…dre dziecko, które bÄ™dzie znaÅ‚o swojÄ… wartość? To nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Oto 10 cennych wskazówek Inny Segal – uzdrowicielki, pisarki, prezenterki telewizyjnej.

Jak rozwijać poczucie własnej wartości u dzieci?

1. Zwracaj się do dziecka z szacunkiem. Zamiast je do czegoś zmuszać, staraj się zachęcać. Szanuj je i regularnie zapewniaj, że w nie wierzysz. Traktuj je tak, by wiedziało, że jego zdanie jest dla ciebie ważne.

2. Doceniaj i zauważaj każde osiągnięcie. Zachęcaj do rozwijania talentów, chwal bystrość i inteligencję.

3.  Zachęcaj do używania wyobraźni. Podczas zabawy zachęcaj dziecko do wymyślania historyjek, możecie też bawić się w odgrywanie różnych ról – dzięki temu nauczysz je postrzegania sytuacji z różnych perspektyw i kreatywnego rozwiązywania problemów.

4. Wspieraj dziecko i zadbaj o jego poczucie bezpieczeństwa. Dzieci Postaraj się, by twoje dziecko czuło, że może się do ciebie zwrócić z każdym problemem i że nigdy nie zostanie odtrącone czy wyśmiane.

5. Wyznaczaj mu zadania. Jeśli chcesz, by posprzątało pokój, najpierw pokaż, czego oczekujesz: na początku możecie wspólnie pozbierać zabawki i ułożyć je na półkach. Następnym razem pozwól mu zrobić to samemu, a kiedy skończy – pochwal rezultat. Dziecko będzie dumne z odniesionego sukcesu i chętniej będzie wykonywało obowiązki domowe.

6. Naucz dziecko doceniania samego siebie. Przytulaj je często, okazuj miłość i przepraszaj, jeśli nakrzyczałaś na nie z powodu rozdrażnienia, zmęczenia lub pospiechu. Powtarzaj mu, że jest wspaniałą i wyjątkową osobą, że doceniasz jego wyobraźnię lub wytrwałość.

7. Wyjaśniaj motywy, które tobą kierują. Czasami dzieci po prostu nie rozumieją, dlaczego czegoś nie mogą robić, a coś innego muszą.  Dlatego zawsze warto wyjaśniać im swoje powody – jeśli nie chcesz, by dziecko dotykało gorącego czajnika, wystarczy, że powiesz mu, że może się poparzyć (możesz też wyjaśnić, na czym polega poparzenie).

8. Szanuj zabawy wymyślone przez dziecko. Owszem, to wyjątkowo irytujące, kiedy tłumaczysz coś dziecku, a ono zaczyna cie przedrzeźniać, przekręca słowa dla zabawy itp. Pamiętaj w takich momentach, że twoje dziecko nie robi tego złośliwie- po prostu chce się bawić i może warto docenić je za inteligentne przekręcenie słów lub dołączyć do zabawy, a później wrócić do rozmowy.

9. Doceniaj dziecko na podstawie tego, kim jest, oraz tego, co robi. Jeżeli twoje dziecko zachowało się niegrzecznie lub zrobiło coś, czego nie pochwalasz – zwróć mu uwagę, wyjaśniając, co zrobiło źle. Podkreśl, że nadal je kochasz, ale nie podoba ci się takie postępowanie. Powinno wiedzieć, że to jego zachowanie, a nie ono same jest złe.

10. Uwolnij się od negatywnych emocji i nie przenos ich na dziecko. Dzieci są bystrymi obserwatorami, a ich wyjątkową wrażliwość pozwala im szybko wyczuwać emocje ludzi, z którymi przebywają – i często je powielają. Jeśli nie chcesz, by twoje dziecko stresowało się wizytą u dentysty, zbuduj najpierw w sobie to pozytywne nastawienie.

Źródło: Potęga uzdrawiania intuicyjnego

uzdrawianie