Pieprz afrykański – właściwości zdrowotne i kosmetyczne
Pieprz to jedna z najpopularniejszych przypraw stosowanych w kuchni. Nie każdy jednak wie, że niektóre jego odmiany mają nie tylko zastosowanie kulinarne, ale także zdrowotne i kosmetyczne. Pieprz afrykański to odmiana popularnej rośliny, który można znaleźć w składzie wielu kosmetyków naturalnych.
Pieprz afrykański – co to za roślina i gdzie rośnie
Pieprz afrykański znany jest pod wieloma nazwami. Najpopularniejsze z nich to m.in.: pieprz senegalski, etiopski, błotny, kili czy kani. Wszystkie te określenia odnoszą się do nasion ksylopii etiopskiej – wiecznie zielonego drzewa rosnącego w tropikalnej Afryce, od Etiopii aż do Ghany. W niewielkich strąkach znajdują się 5-8 niewielkich nasion mierzących ok. 4-6 mm. To właśnie z nich pozyskuje się aromatyczną, dość ostrą i nico gorzką przyprawę wykorzystywaną w kuchni i nie tylko. Swoje walory zapachowe pieprz afrykański zawdzięcza wysokiej zawartości olejków eterycznych.
Smak tej przyprawy można porównać do pieprzu czarnego połączonego z gałką muszkatołową. Dzięki delikatnej nucie żywiczej eksperci kulinarni są w stanie bez problemu rozpoznać tę odmianę. Pieprz afrykański jest doskonałym dodatkiem do zup i gulaszy – dzięki niemu ich smak staje się ostrzejszy i bardziej wyrazisty. Senegalskim specjałem są również wędzone ziarna pieprzu afrykańskiego.
Właściwości zdrowotne
Nie każdy wie, że popularna przyprawa ma także szereg właściwości zdrowotnych. Podobnie jak inne odmiany, pieprz afrykański wzmacnia odporność, poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego i ze względu na swoje właściwości odchudzające doskonale sprawdza się w dietach redukcyjnych.
Zawarta w pieprzu piperyna ma szereg dobroczynnych cech. Oto najważniejsze z nich:
- Pobudza produkcje soków żołądkowych i przyspiesza trawienie.
- Sprawia, że nowe komórki tłuszczowe powstają wolniej.
- Poprawia przyswajalność składników odżywczych, składników mineralnych i witamin zawartych w pokarmach.
- Działa przeciwzapalnie i odkażająco – oczyszcza organizm z zalegających toksyn.
- Ma działanie przeciwbiegunkowe.
- Potencjalnie może także zapobiegać niektórym nowotworom, choć nie jest to jeszcze odpowiednio udokumentowane naukowo.
Właściwości kosmetyczne
Pieprz afrykański jest także składnikiem naturalnych kosmetyków. Jego walory pielęgnacyjne nie od dziś są doceniane – na sklepowych półkach można znaleźć m.in. balsam do ciała z dodatkiem pieprzu afrykańskiego oraz migdała. Afrykańska roślina ma przede wszystkim właściwości detoksykujące i głęboko oczyszcza skórę. Idealnie sprawdza się jako wsparcie dla skóry zmęczonej i narażonej na długotrwały stres. Łagodzi także podrażnienia po depilacji.
Ekstrakt z pieprzu można więc znaleźć m.in. w składzie takich produktów kosmetycznych jak:
- balsam do ciała,
- oczyszczający żel pod prysznic,
- peeling do ciała i twarzy,
- tonik do twarzy,
- maseczka oczyszczająca do twarzy.
Zastosowanie pieprzu afrykańskiego nie ogranicza się wyłącznie do przemysłu spożywczego i leczniczego. Można mieć pewność, że producenci naturalnych kosmetyków jeszcze nie raz sięgną po jego dobroczynne właściwości tworząc kolejne produkty.
Przeciwwskazania
Mimo szeregu właściwości prozdrowotnych i kosmetycznych, nie każdy może bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw pieprzu afrykańskiego. Umiarkowane spożycie nie jest szkodliwe, jednak osoby z wrzodami żołądka, podrażnioną śluzówką jelit lub nadciśnieniem tętniczym powinny zrezygnować z tej przyprawy ze względu na zawartą w niej piperynę.
Nadmiar tego składnika może być również szkodliwy dla dzieci oraz kobiet w ciąży – wpływ na tę grupę osób nie został jeszcze odpowiednio zbadany. Produkty zawierające piperynę nie są więc rekomendowane w tych przypadkach.