res:
Ale jaja! Poznaj oznaczenia na jajkach

Ale jaja! Poznaj oznaczenia na jajkach

1 komentarz

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co oznaczają tajemnicze cyfry ze stempelka na każdym jajku? Po nich możemy poznać w jakich warunkach żyła kura, co jednocześnie przekłada się na jakość jajek. Aż 91% jajek w Polsce pochodzi z chowu klatkowego. Co to oznacza? Oznacza to, że kury przebywają przez całe życie na zadziwiająco małej przestrzeni – o wielkości nieco większej niż kartka papieru formatu A4. Nie widzą ani słońca, ani trawy. Są karmione paszą z dodatkiem hormonów wzrostu i antybiotyków. Zwierzęta dziobią się nawzajem, chorują, gubią pióra, ranią łapki. Dlaczego poruszamy ten temat? Z powodów etycznych i zdrowotnych. Wiedząc co kryje się pod cyframi, możemy dokonać świadomych wyborów, które przełożą się na nasze zdrowie i będą wyraźnym sygnałem dla producentów, że nie jest nam obojętny los zwierząt.

„Kiedyś podstawą rolnictwa była działalność zgodna z przyrodą, nasi przodkowie respektowali święte prawa wsi – takie, jak gospodarowania zgodnie z naturą, szacunek dla jej naturalnych cyklów – pór roku, okresów płodności, czasu aktywności i odpoczynku. Czasy zmieniły i podejście do rolnictwa także. Teraz „zwierzę jest degradowane do funkcji trybiku w wielkiej bezdusznej maszynerii. I w imię czego to wszystko? Zwiększenia produkcji żywności, której i tak mamy w nadmiarze?” – pisze na ekologia.pl Marek Kryda z Instytutu Spraw Obywatelskich.

Nie inaczej jest w chowie klatkowym kur. Obcięte dzioby i podcięte ścięgna. Brak miejsca do poruszania. Sztuczne światło, co półtorej godziny budzi ptaki, przez co przyspiesza naturalny cykl produkcji jajka. Kury te żyją o połowę krócej niż normalnie hodowane, a umierają w męczarniach tarzając się we własnych odchodach – tak zdaniem Fundacja Viva! wygląda rzeczywistość na kurzych fermach. – Kury trzymane są w ścisku, jedna nad drugą, nie mogą się obrócić, łamią nogi i skrzydła. Ponadto w stresie okaleczają się, więc obcina się im dzioby – mówi Cezary Wyszyński, Prezes Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!.

Nowe klatki mają co prawda powierzchnię większą od wcześniej wymaganej (obecnie 750 cm², poprzednio 550 cm²), ale jest ona niewiele większa od rozmiarów kartki A4. Tymczasem aż 91 proc. jaj w Polsce pochodzi właśnie z chowu klatkowego.

Fundacja Viva zwraca uwagę na jeszcze bardziej brutalne praktyki związane z rozmnażaniem kur. „W przypadku, gdy z części jaj wyklują się pisklęta płci męskiej, są one masowo likwidowane. Koguty są bowiem bezużyteczne z punktu widzenia ekonomicznego, ponieważ nie znoszą jaj i nie przybierają tak szybko na wadze jak tzw. brojlery. W Polsce dopuszczone jest uśmiercanie kurcząt w wylęgarniach poprzez zastosowanie urządzeń mechanicznych lub dwutlenku węgla (na mocy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 września 2004 roku). W praktyce oznacza to mielenie żywych piskląt lub ich zagazowanie.” – czytamy w komunikacie prasowym Fundacji Viva.

– Niestety prawo nie zawsze stoi po stronie zwierząt, choć widać ogólną tendencję zmian na lepsze – mówi Cezary Wyszyński. – Pocieszające jest to, że my jako konsumenci mamy ogromny wpływ na los zwierząt. Absolutnym minimum jest zrezygnowanie z jaj z cyfrą 3 lub 2 na skorupce (…) Bojkot konsumencki jest potężną bronią, zwłaszcza, gdy inne środki zawodzą – tłumaczy.

Jajko rozszyfrowane – oznaczenia na jajkach

Rozpatrując powyższe argumenty, zanim dokonamy zakupu jajek, warto je świadomie wybierać zwracając uwagę nie tylko na cenę, ale także na oznakowanie.

Każde jajko powinno mieć stempel, a na nim najpierw cyfrę (od 0 do 3), potem symbol państwa (PL) i weterynaryjny numer fermy (jajek można nie stemplować, ale tylko wtedy, gdy się jest właścicielem stadka do 50 kur i sprzedaje na targu).

oznaczenia na jajkachNajważniejsza, z punktu widzenia konsumenta, jest pierwsza cyfra z oznaczenia widniejącego na skorupce jajka. Dowiadujemy się z niej, w jakich warunkach jest hodowana kura, której jajka będziemy jeść.

oznacza chów klatkowy. Nioski z chowu klatkowego całe życie spędzają zamknięte w klatkach (stojąc jedna na drugiej). Dziobią się nawzajem, chorują, gubią pióra, ranią łapki. Chów klatkowy to jeden z najtańszych sposobów hodowli kur, który nastawiony jest na maksymalizację wydajności i zysku. Zwierzęta karmi się paszą, do której dosypuje się przyspieszające wzrost hormony oraz antybiotyki chroniące kury przed chorobami. Żyjąca w warunkach naturalnych kura znosi ok. 200 jajek rocznie, a „super-kura” na fermie nawet 350!

znamionuje chów ściółkowy. Kura spędza cale życie w zamkniętym pomieszczeniu, karmi się ją paszą, ale przynajmniej może swobodnie się ruszać. Chów ściółkowy dopuszcza trzymanie maksymalnie dziewięciu kur na 1 m². Oznacza to, że na jedną kurę przypada powierzchnia niecałych dwóch kartek A4. Rzeczywistość chowu ściółkowego to tłok, wzajemne okaleczanie się i przenoszenie chorób przez kury. Z takiego chowu pochodzi 7, 4 proc. jaj sprzedawanych w Polsce.

określa hodowlę wolno wybiegową. W ciągu dnia kura chodzi po podwórku, zjada trawę, dżdżownice, a na noc zamyka się ją w klatce.

to chów ekologiczny. Kura biega wolno i kiedy chce, wraca do kurnika. Zimą karmi się ją paszą z certyfikatem ekologicznym.

Na opakowaniu jajek jest jeszcze napis oznaczający klasę: A (jajka przeznaczone do handlu), B i C (do użytku przemysłowego). Powinna być również informacja o rozmiarze. XL, L, M, S to kategoria wagowa, która określa wielkość jajka: XL – bardzo duże (73 g i więcej), L – duże (od 63 g do 73 g), M – średnie (od 53 g do 63 g), S – małe (poniżej 53 g). Pozostałe napisy nie mają znaczenia dla kupującego.

Uwaga na hasła

„Jajka ze wsi”, „z naszej zagrody”, „prosto od baby”, „z ekologicznych płuc Polski”, „spod strzechy” itd. – te „cuda natury” zwykle mają stempel z trójką na początku, która wyjawia, ze kura wychowała się na fermie, nie widząc ani trawy, ani słońca. Specjaliści od marketingu od lat oszukują konsumentów umieszczając na opakowaniach jaj zdjęcia swobodnie chodzących kur, nad którymi widnieją różne warianty powyższych haseł. – To, co producenci tak chętnie przedstawiają nam jako wiejskie jaja, to najczęściej produkty pochodzące z systemu klatkowego i ferm przemysłowych, które przypominają bardziej fabrykę z systemem taśmowej produkcji, aniżeli hodowlę w tradycyjnym tego słowa znaczeniu – dodaje Cezary Wyszyński.

„Jajka omega-3”, czyli z bardzo zdrowymi kwasami tłuszczowymi zapobiegającymi wielu różnym chorobom. Uwaga, te pochodzące od kur z ferm zawierają 20-krotnie mniej omega-3 niż jajka kur wiejskich, biegających po podwórku! Najlepiej więc zaopatrywać się w sklepach ze zdrową żywnością, bo tam otrzymamy nabiał od kur, które dostają codziennie specjalną karmę z dodatkiem siemienia lnianego albo wodorostów, bogatych w ten kwas. Takie jajko będzie miało lekko rybi zapach”.

Tekst pochodzi ze strony UlicaEkologiczna.pl -> Wielkanoc – zanim kupisz jajka, sprawdź oznaczenie.