res:
Naukowe podstawy samouzdrawiania

Naukowe podstawy samouzdrawiania

1 komentarz

Naukowcy coraz częściej pochylają się nad zagadnieniem wpływu odczuwanych przez nas emocji na zdrowie, a przeprowadzane badania zdają się potwierdzać istnienie silnego połączenia między tymi sferami.

Jak emocje wpływają na zdrowie

Jedno z nich udowadnia, że ryzyko wystąpienia choroby serca jest znacznie większe u osób, które w sposób impulsywny dają upust swojej złości, oraz u tych, które tłumią emocje związane z gniewem. Badanie tysiąca dwustu ochotników, u których stwierdzono podwyższone ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, wykazało, że u ludzi, którzy poprzez trening personalny nauczyli się modulować niezdrowe emocjonalne nastawienie, prawdopodobieństwo przeżycia następnych trzynastu lat wzrosło ponad czterokrotnie w porównaniu do grupy kontrolnej.

Z kolei opublikowany w magazynie „Journal of Advancement in Medicine” artykuł donosi, że szczere, pozytywne uczucia poprawiają działanie układu immunologicznego, negatywne emocje mogą zaś opóźniać reakcje odpornościowe nawet do sześciu godzin po pojawieniu się trudnej sytuacji emocjonalnej.

Podobnego zdania jest autor bestsellera Molecules of Emotions (Molekuły emocji), Candace Pert, który przez wiele lat był szefem Wydziału Biochemii Mózgu na Oddziale Neurologii Klinicznej. W swojej książce pisze: „Doszedłem do przekonania, że praktycznie wszystkie choroby mają albo podłoże psychosomatyczne, albo jakiś psychosomatyczny komponent. […] W moich wykładach pokazuję, jak cząsteczki emocji napędzają każdy układ naszego organizmu oraz że taka korelacja stanowi przykład inteligencji ciała i umysłu — niezwykle rozsądnej siły napędowej dążącej do uzyskania dobrego samopoczucia i potencjalnie zdolnej do utrzymania nas w dobrym zdrowiu, z dala od chorób, bez interwencji współczesnych technologii, na których w obecnych czasach polegamy”.

Jak to wykorzystać?

Jeżeli chcesz rzadziej odwiedzać lekarza i cieszyć się zdrowym, długim życiem – uspokój swoje emocje i wycisz myśli. Warto nauczyć się modulować swoje negatywne nastawienie i eliminować jego wpływ na zdrowie. Choroby nie są bowiem wyłącznie wynikiem ataku czynnika zewnętrznego, lecz mogą mieć swoje źródło w wewnętrznych problemach.

Źródło: „Potęga uzdrawiania intuicyjnego”