Napój owsiany – wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, wartoÅ›ci odżywcze i zastosowania
Ostatnio coraz popularniejsze stają się zamienniki mleka krowiego, produkowane z różnego gatunku ziaren. Doskonale uzupełniają jadłospis osób na diecie wegańskiej bądź nie tolerujących laktozy lub kazeiny. Do najczęściej dostępnych w handlu roślinnych wynalazków naśladujących mleko należy napój owsiany. Powstaje on z ziaren owsa, który nie bez powodu jest uznawany za jedno z najwartościowszych zbóż.
WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci napoju owsianegoÂ
Owies – a tym samym wytwarzany z niego napój – to Å›wietna żywieniowa oferta dla alergików, cukrzyków, sportowców wyczynowych i amatorskich, a także dla dbajÄ…cych o liniÄ™. Posiada stosunkowo dużo (choć trzykrotnie mniej niż proporcjonalna ilość prawdziwego mleka) biaÅ‚ka o dobrym skÅ‚adzie aminokwasowym, co stanowi raczej rzadkość wÅ›ród artykułów zbożowych. Jest też dość zasobny w tÅ‚uszcz, przede wszystkim w korzystne dla organizmu nienasycone kwasy tÅ‚uszczowe, zwÅ‚aszcza kwas linolowy omega 6. To sprawia, że po owsiany pÅ‚yn powinny siÄ™gać osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu i tendencjÄ… do zmian miażdżycowych.
Napój owsiany Natumi – najczęściej wybierany »
Obecność w owsie cennych wÄ™glowodanów zÅ‚ożonych i bÅ‚onnika, szczególnie jego rozpuszczalnej frakcji – w tym beta glukanów – przyczynia siÄ™ do regulacji poziomu glukozy we krwi. Unikalnym skÅ‚adnikiem owsianych przetworów sÄ… avenartamidy, które majÄ… silne zdolnoÅ›ci antyutleniajÄ…ce. Co ciekawe, w ziarnach owsa wykryto również naturalnÄ… substancjÄ™ dziaÅ‚ajÄ…cÄ… podobnie jak opium, tylko bez żadnych skutków ubocznych. StÄ…d owsiany napój mogÄ… z pożytkiem wypijać wszyscy, którym brakuje energii lub dokucza permanentny stres. Pokarm ten potrafi dziaÅ‚ać jednoczeÅ›nie stymulujÄ…co i relaksujÄ…co; poprawia kondycjÄ™ zarówno fizycznÄ…, jak umysÅ‚owÄ…, korzystnie wpÅ‚ywa na pamięć, koncentracjÄ™ oraz funkcje poznawcze. Może być idealnym napitkiem chociażby przed sesjÄ… egzaminacyjnÄ… – zdrowszÄ… alternatywÄ… syntetycznych drinków energetyzujÄ…cych.
Wartości odżywcze
100 ml napoju owsianego przeciętnie zawiera:
- 360 kcal,
- 1,3 g białka,
- 0,6 g tłuszczu
- 6 g węglowodanów.
Z witamin najwięcej jest tych z grupy B, głównie tiaminy, nieco witaminy E, zaś niekiedy sztucznie wzbogaca się płyn o witaminę D, która naturalnie w owsie nie występuje. Wśród minerałów dominują magnez, krzem, mangan i selen.
SÄ… to liczby uÅ›rednione; wiele tu zależy od metod produkcyjnych i ewentualnych dodatków. Niektóre firmy „ulepszajÄ…” owsianÄ… imitacjÄ™ mleka, dorzucajÄ…c do niej np. cukier, co oczywiÅ›cie zwiÄ™ksza jej kaloryczność, a zmniejsza dietetyczne walory. Dlatego zawsze warto uważnie czytać etykiety.
ZresztÄ… napój owsiany można też z Å‚atwoÅ›ciÄ… przyrzÄ…dzić samodzielnie. BÄ™dzie to korzyść nie tylko dla zdrowia, ale i dla portfela, gdyż sklepowe „mleka” roÅ›linne do najtaÅ„szych nie należą.
Szeroki wybór napojów owsianych »
Jak zrobić napój owsiany
Jak wyprodukować owsiany napój? Można użyć do tego caÅ‚ych ziaren (dostÄ™pne sÄ… w sklepach ekologicznych i niektórych supermarketach) – w takim wypadku przed wÅ‚aÅ›ciwÄ… obróbkÄ… należy je gotować przez kilkadziesiÄ…t minut, aż caÅ‚kiem zmiÄ™knÄ…. Znacznie proÅ›ciej jest wykorzystać zwykÅ‚e pÅ‚atki owsiane. SzklankÄ™ pÅ‚atków trzeba namoczyć w trzech szklankach przegotowanej letniej wody – powinno to trwać kilka godzin; nastÄ™pnie pÅ‚ynnÄ… mieszaninÄ™ umieÅ›cić w blenderze i dokÅ‚adnie zmiksować. Kto chce uzyskać bardziej klarowny produkt, może jeszcze dodatkowo przecedzić go przez gazÄ™ lub gÄ™ste sito.
Napój owsiany z wyglÄ…du Å‚udzÄ…co przypomina autentyczne mleko, natomiast smak ma delikatny, neutralny, charakterystyczny dla zbożowych ziaren, z wyczuwalnÄ… lekko orzechowÄ… nutÄ…. Można pić go bezpoÅ›rednio, albo stosować zamiast mleka do koktajli, budyniów, różnego typu wypieków, naleÅ›ników itp, a także jako zabielacz do kawy czy herbaty. Jest też idealnÄ… propozycjÄ… na szybkie i pożywne Å›niadanie, w towarzystwie owoców, orzechów, nasion sÅ‚onecznika, dyni, lnu lub sezamu oraz peÅ‚noziarnistych pÅ‚atków, n.p. żytnich, jaglanych, gryczanych czy orkiszowych… Tylko raczej już nie owsianych; wprawdzie owies jest bardzo zdrowy, ale bez przesady…
Zobacz także:
Kakao – napój, który w naturalny sposób poprawia samopoczucie »