Najlepsze kakao – surowe, nieodtÅ‚uszczone
Drzewo kakaowe (kakaowiec) o nazwie botanicznej nadanej w XVIII wieku przez Karola Linneusza, Theobroma cacao, od wieków okreÅ›lane byÅ‚o jako „pokarm bogów kakao”. Z ziaren korzystali już Omlekowie ok 4000 lat temu, a swojÄ… wiedzÄ™ przekazali Majom. Idealne warunki do uprawy drzew kakaowych wystÄ™pujÄ… w strefie lasów tropikalnych, gdzie panuje wilgotny, bezwietrzny klimat oraz staÅ‚a, wysoka temperatura. Z jednego drzewa otrzymuje siÄ™ Å›rednio 30 owoców w ksztaÅ‚cie owalnym, wewnÄ…trz których znajduje siÄ™ 20-40 ziaren. Åšwieże ziarno kakaowca nie nadaje siÄ™ do spożycia, gdyż jest miÄ™kkie, pozbawione aromatu oraz ma bardzo gorzki smak. Aby nadać ziarnu odpowiedni zapach, barwÄ™ i smak, przeprowadza siÄ™ fermentacjÄ™. Jest to pierwszy i decydujÄ…cy etap w produkcji ziarna najwyższej jakoÅ›ci.
Polifenole – sekret mÅ‚odoÅ›ci
Po fermentacji surowe ziarno ma subtelny, wyważony aromat, na który składa się kilkaset różnych związków, wśród których podstawowe znaczenie mają polifenole (stanowią ok 12-18% całkowitej masy suszonego ziarna kakaowego): kwasy fenolowe i flawonoidy.
Surowe ziarna kakao charakteryzują się wyższą zawartością przeciwutleniaczy, a także są lekko kwaskowate i jaśniejsze od popularnego na rynku prażonego kakao o charakterystycznym ciemnobrązowym kolorze z wyraźną gorzką nutą. To właśnie etap prażenia oraz odtłuszczenia są głównie odpowiedzialne za różnice organoleptyczne oraz prozdrowotne tradycyjnego prażonego kakao i surowego kakao nieodtłuszczonego. Wysoka zawartość tłuszczów (około 50-58%) powoduje, że zmielone, nieodtłuszczone kakao nie daje się całkowicie rozpuścić w płynach. Tłuszcz kakaowy stanowi jeden z najdroższych olejów roślinnych. Jest podstawowym surowcem do produkcji czekolady. Proszek kakaowy o wyższej zawartości tłuszczów cieszy się powodzeniem ze względu na swój korzystny wpływ na teksturę, bogactwo smaku i aromatu oraz zapewnienie uczucia sytości w ustach. Mielenie ziaren uprzednio głęboko zamrożonych (mielenie kriogeniczne) pozwala zachować maksymalną ilość składników odżywczych.
Katarzyna Wroniak, GotujwStyluEko.pl