res:
Czym się kierować przy wyborze kosmetyków naturalnych i ekologicznych?

Czym się kierować przy wyborze kosmetyków naturalnych i ekologicznych?

1 komentarz

Istnieje dość duża różnica między kosmetykami naturalnymi i ekologicznymi. Naturalne powinny się składać w większości ze składników naturalnych uzyskiwanych z roślin, zwierząt, minerałów. W takich kosmetykach jednak można znaleźć syntetyczne związki. Natomiast w składzie kosmetyków ekologicznych znajdziemy w zdecydowanej większości surowce naturalne, pochodzące z kontrolowanych, ekologicznych upraw. Sposób uprawy i przetwarzania podlega ścisłym zasadom – w gospodarstwach ekologicznych nie można używać chociażby nawozów sztucznych czy organizmów modyfikowanych genetycznie.

Niestety, nie wszystkie produkty sprzedawane jako naturalne, rzeczywiście takie są. Na co więc zwracać uwagę podczas zakupów? Na skład i certyfikaty.

Skład

Przede wszystkim powinniśmy uważnie czytać skład. Lista substancji używanych w przemyśle kosmetycznym jest niemiłosiernie długa i trudno ją opanować. Odczytanie i zinterpretowanie poszczególnych substancji jest nie lada wyzwaniem. Zainteresowanych odsyłam do książki “Świadome zakupy”. Jednakże bezwzględnie powinniśmy się wystrzegać następujących substancji – syntetyczne zapachy i barwniki, chemiczne filtry UV, formaldehyd, konserwanty, parafina, syntetyczne detergenty (np. SLS), glikole polietylenowe (PEG) i glikole polipropylenowe (PPG)

parafina, oleje silikonowe i inne substancje z ropy naftowej – są tanie, trwałe i łatwo się je magazynuje. Jednakże dla organizmu są olbrzymim obciążeniem – organizm i nie potrafi ich przetworzyć i wydalić – najprawdopodobniej zostają one w organizmie na zawsze! Gromadzą się głównie w nerkach, wątrobie, węzłach chłonnych.

Te substancje są wykorzystywane przy produkcji m.in. szminek, balsamów do ust, olejków do ciała dla niemowląt (niemal wszystkie nieekologiczne olejki dla niemowląt składają się głównie z parafiny!). Na wykazie składników danego produktu oleje pochodzenia petrochemicznego mogą mieć następujące nazwy: Mineral Oil, Petrolatum, Paraffinum-Liquidum, Cera Microcristalline, Microcrystalline Wax, Ozokerit, Ceresi, Silikon, Parafin.

chemiczne filtry UV – niektóre chemiczne filtry UV działają na organizm człowieka jak hormony. Naukowcy przestrzegają przed używaniem produktów z syntetycznymi filtrami UV głównie kobiety, które chcą mieć dzieci, są w ciąży lub karmią piersią.

syntetyczne zapachy i barwniki – w składzie produktu substancje zapachowe występują pod ogólnymi nazwami “fragrance” lub “parfum”, tymczasem pod tym jednym słowem kryje się kilkadziesiąt lub nawet kilkaset (!) różnych substancji chemicznych. Syntetyki mogą powodować reakcje alergiczne, zaburzać pracę układu dokrewnego, a nawet przyczynić się do powstawania nowotworów.

Aminy aromatyczne występują w syntetycznych barwnikach. Niektóre aminy wywołują alergie, astmę, zmieniają strukturę genetyczną komórek, przyczyniają się do wywołania raka, działają toksycznie na układ krążenia i układ nerwowy. Aminy znajdziemy m.in. w farbach do włosów, szminkach, cieniach do powiek. Aminy aromatyczne są znane m.in. pod takimi nazwami – Phenylendiamin (PDA), 2,5-Toluylendiamin (TDA), 4-Amino-2-Hydroxytoluene, 2,4-Diaminophenol, Toluene, 2-Methylresorcinol, 1-Naphtol

Konserwanty – w przypadku zwykłych kosmetyków ich producenci stosują syntetyczne środki konserwujące, powszechnie uważane za bezpieczne, lecz  w niektórych środowiskach naukowych słychać głosy o szkodliwym wpływie na organizm. Sztuczne konserwanty mogą podrażniać skórę, wywoływać alergie, a nawet wpływać na układ hormonalny.

Formaldehyd (i pochodne) – w zwykłych warunkach jest bezbarwnym gazem o gryzącym zapachu. Jest to substancja toksyczna, żrąca, w niektórych przypadkach rakotwórcza. Najczęściej jest używany w postaci 40-procentowego roztworu wodnego – formaliny. Forymaldehyd/formalinę możemy spotkać m.in. w lakierach do paznokci, samoopalaczach.

Glikole polietylenowe (PEG) i glikole polipropylenowe (PPG) – do produkcji glikoli używany jest bardzo trujący gaz – etylenoksyd. Glikole polietylenowe bywają zanieczyszczone eterem. W konsekwencji glikole mają działanie rakotwórcze, uszkadzają strukturę genetyczną komórek (!). Glikole sprawiają, że skóra jest bardziej przepuszczalna dla innych substancji.

Syntetyczne detergenty (np. SLS) – stanowią skład toników do twarzy, balsamów, żelów myjących, szamponów, płynów do kąpieli. Ich działanie powoduje przesuszenie skóry, podrażnienie skóry, świąd, wypryski, zaburzenie wydzielania łoju i potu, podrażnienie oczu, zapalenie spojówek. Przyczyniają się do łamliwości włosów i rozdwajania końcówek. Niektóre z nich uszkadzają strukturę genetyczną komórek.

Certyfikaty

W związku z brakiem prawnych uregulowań dotyczących kosmetyków naturalnych i ekologicznych, siłą rzeczy powstały niezależne od producentów organizacje certyfikujące. Każda z organizacji posiada własne zasady ustalania kryteriów dla kosmetyków ekologicznych (organicznych) i naturalnych, jednak zasady są zbliżone – m.in. zakaz stosowania składników GMO, zakaz stosowania substancji z martwych zwierząt, maksymalne ograniczenie substancji syntetycznych, zakaz testowania na zwierzętach.

Jakich znaków i certyfikatów szukać kupując produkty ekologiczne? Poniżej krótka wskazówka.

Ecocert

Firma Ecocert od 2002 roku kontroluje jakość kosmetyków ekologicznych. Ecocert wyróżnia dwa rodzaje kosmetyków:

1. Kosmetyki naturalne – powinny posiadać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, w ich składzie może być maksimum 5% składników syntetycznych.
2. Kosmetyki naturalne i ekologiczne – powinny posiadać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego oraz minimum 50% surowców naturalnych pochodzących z upraw ekologicznych. Zawartość związków syntetycznych – maksimum 5%.

W przypadku obu rodzajów kosmetyków obowiązują poniższe zasady:

– zakaz stosowania składników GMO
– zakaz stosowania syntetycznych substancji zapachowych i barwiących
– zakaz radioaktywnego naświetlania
– zakaz testowania kosmetyku na zwierzętach
– surowce zwierzęce (np. mleko, tłuszcze) mogą być pozyskiwanie jedynie z żywych zwierząt
– zakaz stosowania sztucznych tłuszczy, olejów, substancji pozyskiwanych z ropy naftowej, emulgatorów PEG i większości konserwantów (dozwolone są m. in. kwas benzoesowy, kwas mrówkowy, kwas sorbinowy, salicylowy i ich sole)

Soil Association

Soil Association to organizacja charytatywna założona w 1946 roku. Organizacja opracowała normy nie tylko produktów kosmetycznych, lecz też i dotyczące ochrony przyrody, hodowli ryb, ubrań.

Produkty ze znakiem Organic Standard zawierają minimum 95% surowców ekologicznych, produkty z mniejszą ilością składników ekologicznych (70-95%) zawierają znak organizacji wraz z dopiskiem mówiącym o procentowej zawartości składników organicznych.

EkoZnak

Polski certyfikat przyznawany od 1998 roku. Produkty opieczętowane EkoZnakiem spełniają najwyższe standardy ekologiczne, są przyjazne dla środowiska i zdrowia.

BDIH

Pod skrótem BDIH kryje się zrzeszenie niemieckich firm przemysłowych i handlowych zajmujących się produkcją naturalnych preparatów leczniczych, naturalnych kosmetyków, makro-mikroelementów pochodzących naturalnych substancji i towarów pochodzenia naturalnego. BDIH działa od 1996 roku.

Oto niektóre kryteria przy nadawaniu certyfikatu:

– surowce wolne od GMO
– zakaz testowania kosmetyku na zwierzętach
– zakaz radioaktywnego naświetlania (surowców jak i gotowych produktów)
– produkt wolny od organiczno-syntetycznych środków barwiących, syntetycznych substancji zapachowych i substancji pozyskiwanych z ropy naftowej.
– brak testów na zwierzętach w całym procesie produkcji
– stosowanie opakowań ekologicznych i biodegradowalnych
– surowce zwierzęce (np. mleko, tłuszcze) mogą być pozyskiwanie jedynie z żywych zwierząt. Wyjątek stanowią chitosan, carmin, jedwab.

NaTrue

Międzynarodowa jednostka certyfikująca NaTrue przyznaje certyfikaty od 2007 roku. Dzieli kosmetyki na trzy kategorie:

– Prawdziwe naturalne kosmetyki (z jedną gwiazdką w logo) – kosmetyki z tej kategorii spełniają wszystkie podstawowe wymagania dla naturalnych składników
– Naturalne kosmetyki z ekologicznymi składnikami (z dwoma gwiazdkami w logo) – co najmniej 70% składu produktu stanowią eco składniki.
– Ekologiczne kosmetyki naturalne (z trzema gwiazdkami w logo) – to najwyższej jakości kosmetyki – co najmniej 95% składników pochodzi z upraw ekologicznych

EcoControl

EcoControl to międzynarodowa instytucja oceniająca stosowanie standardów BDIH i NaTrue w produktach naturalnych i ekologicznych. Certyfikuje produkty zgodne z tymi kryteriami.

EcoGarantie

Można śmiało kupować produkty ze znakiem EcoGarantie! To najbardziej rygorystyczny certyfikat dla ekologicznych środków czystości i środków do prania. Możesz mieć pewność, że taki produkt:

– nie był testowany na zwierzętach
– żaden jego składnik ani produkt końcowy nie był napromieniowany
– składniki są wolne od GMO
– jest biodegradowalny
– nie ma w nich surowców pochodzenia petrochemicznego
– zawiera surowce pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych