Kapusta kiszona – przepis według Pięciu Przemian
Już jest dostępna w sprzedaży kolejna książka z serii W kuchni Pięciu Przemian autorstwa Anny Czelej. „Jesień w kuchni Pięciu Przemian” wyszła prosto z drukarni:-) Książka jest bogata w przepisy jesienne na: rozgrzewające zupy i dania główne, przekąski, desery i przetwory. Dzięki niej dowiesz się jak przygotować sałatki, surówki i warzywa, aby nie działały na organizm wychładzająco. Książka zawiera również tabele aspektów smakowych produktów sezonowych – jesiennych oraz charakterystykę jesieni według filozofii Pięciu Przemian. Króciutka charakterystyka jesieni oraz jeden z przepisów znajdują się poniżej.
Jesień według Pięciu Przemian
Jesień, według filozofii Pięciu Przemian, to Przemiana Metalu. Jest to ruch „gromadzenia”, skierowany do centrum Ziemi. Smakiem, który koreluje z jesienią jest smak ostry. W tym czasie na nasze stoły trafiają produkty charakterystyczne dla tej pory roku (m.in. pietruszka, seler, pory, biała rzodkiew, kapusta, burki, dynie, śliwki, gruszki, orzechy), aczkolwiek nie powinniśmy zapominać, że o każdej porze roku powinny na talerzach pojawiać się posiłki skomponowane we wszystkich pięciu smakach.
Kapusta kiszona według Pięciu Przemian
Przygotowanie domowej kapusty wymaga trochę czasu, lecz nie aż tak dużo, jak by się wydawało. W sklepach można kupić kapustę kwaszoną oraz kiszoną. W przypadku kapusty kwaszonej mamy niemal 100% pewność, że producent „ukwasił” ją za pomocą chemicznych dodatków. W przypadku kiszonej – jej jakość jest już lepsza, lecz smak i wartości odżywcze zależą od sposobu produkcji i moralności danego producenta. Natomiast domowa kapusta kiszona to niemal 100% potwierdzenie jej jakości i smaku:-)
Kapusta kiszona zawiera witaminę C, E, P, B6 oraz cynk, żelazo, magnez. Kapusta kiszona wzmacnia układ odpornościowy, koi układ nerwowy, a nawet jest stosowana w profilaktyce raka. Sok z kapusty łagodzi wrzody żołądka i dwunastnicy. Wiedząc jakie są właściwości kapusty kiszonej, tym chętniej można zabrać się do pracy:-)
Składniki
W – 2 gramy soli niejodowanej
D – 1 jabłko
O – kilkanaście nasion kopru lub kminku
Z – 1 marchewka
M – kilka ziaren jałowca
Przygotowanie
Kapustę szatkujemy i solimy. Zostawiamy na stolnicy na mniej więcej godzinę (w tym czasie trochę zmięknie i straci gorycz). Następnie przekładamy kapustę do dużej miski i dodajemy utarte jabłko, nasiona kopru lub kminku, marchewkę startą na tarce o dużych oczkach oraz ziarna jałowca.
Mieszamy wszystkie składniki, przekładamy do weków, jak najmocniej ubijając kapustę, przykrywamy słoiki. Odstawiamy w ciepłe miejsce (około 18°C). Kapusta kiszona jest gotowa do spożycia po 2-3 dniach.
Pamiętajmy, że jest to przepis według Pięciu Przemian i wszystkie składniki należy dodać do siebie w ścisłej kolejności. Poniżej jeszcze „ściąga” wyjaśniająca, co oznaczają literki „O”, „Z”, „M”, „W” oraz „D”.
O – Żywioł Ognia
Z – Żywioł Ziemi
M – Żywioł Metalu
W – Żywioł Wody
D – Żywioł Drzewa
Przepis pochodzi z książki „Jesień w kuchni Pięciu Przemian”.
Dostępne w sprzedaży książki z serii W kuchni Pięciu Przemian: