Kamienie żółciowe – główna przyczyna osÅ‚abienia wÄ…troby.
Dróg, które prowadzÄ… do zdrowia jest wiele – możemy poprawić jakość swojego życia i zdrowia poprzez pracÄ™ z energiÄ…, pracÄ™ z umysÅ‚em, odpowiednie odżywianie, styl życia i oczyszczanie organizmu (a najlepiej wszystko poÅ‚Ä…czyć;)). DziÅ› przedstawiamy podejÅ›cie Andreas’a Moritz’a, specjalisty od medycyny niekonwencjonalnej, ajurwedy, irydologii, Shiatsu, medycyny wibracyjnej.
WedÅ‚ug Andreas’a Moritz’a, oczyszczanie wÄ…troby to jedna z najskuteczniejszych metod przywracania zdrowia. Dlaczego? Otóż wÄ…troba jest jednym z najważniejszych organów w naszym ciele. Każdy organ jest ważny i speÅ‚nia funkcje niezbÄ™dne do tego, aby caÅ‚e ciaÅ‚o mogÅ‚o cieszyć siÄ™ dobrym zdrowiem, jednak wÄ…troba ma szczególne zadania. Jest swego rodzaju Å‚Ä…cznikiem z każdÄ… częściÄ… ciaÅ‚a (produkuje, przetwarza, dostarcza substancji odżywczych, które stanÄ… siÄ™ pożywieniem dla komórek caÅ‚ego ciaÅ‚a) i spoczywa na niej odpowiedzialność za oczyszczanie organizmu i sprawne dziaÅ‚anie caÅ‚ego organizmu. Tak metaforycznie opisuje funkcje wÄ…troby Moritz w książce „Oczyszczanie wÄ…troby i woreczka żółciowego„:
WÄ…trobÄ™ można sobie wyobrazić jako wielkie miasto z tysiÄ…cami domów i ulic. Pod ziemiÄ… znajdujÄ… siÄ™ rury, w których pÅ‚ynie woda, ropa naftowa i gaz. DziÄ™ki kanalizacji i ciężarówkom wywożącym Å›mieci w mieÅ›cie nie zalegajÄ… niepotrzebne produkty. Linie energetyczne dostarczajÄ… energiÄ™ do domów i firm. Fabryki, systemy transportu, sieci komunikacyjne i sklepy zaspokajajÄ… codziennie potrzeby mieszkaÅ„ców. Organizacja życia w mieÅ›cie polega na tym, że może zapewnić wszystko do przetrwania populacji. JeÅ›li jednak nagle wybucha strajk, nastÄ™puje przerwa w dopÅ‚ywie prÄ…du, straszliwe trzÄ™sienie ziemi czy atak terrorystyczny – na przykÅ‚ad taki, którego byliÅ›my Å›wiadkami w Nowym Jorku 11 wrzeÅ›nia 2001 roku – życie miejskie ulega paraliżowi, co odbija siÄ™ także na populacji. WÄ…troba, podobnie jak miejska infrastruktura, peÅ‚ni setki różnych funkcji i Å‚Ä…czy siÄ™ z każdÄ… częściÄ… ciaÅ‚a.
Jednym z najwiÄ™kszych „winowajców” osÅ‚abiajÄ…cych wÄ…trobÄ™ sÄ… kamienie żółciowe. I to nie w pÄ™cherzyku żółciowym, lecz w wÄ…trobie. Kamienie żółciowe skÅ‚adajÄ… siÄ™ z „zastygniÄ™tych” bryÅ‚ek żółci i skÅ‚adników, które znajdujÄ… siÄ™ w pÅ‚ynnej żółci, głównie z cholesterolu.
Niestety medycyna konwencjonalna nie dysponuje takim rodzajem badania, które mogÅ‚oby sprawdzić „zawartość” wÄ…troby pod kÄ…tem kamieni żółciowych – poziom enzymów wÄ…trobowych we krwi podnosi siÄ™ tylko w przypadku zaawansowanego procesu niszczenia komórek wÄ…troby – np. w zapaleniu wÄ…troby. Nie da siÄ™ ich również wykryć przy badaniu rentgenowskim, za pomocÄ… technik ultrasonograficznych czy też tomografii komputerowej. WedÅ‚ug Moritz’a wiÄ™kszość mieszkaÅ„ców krajów rozwiniÄ™tych ma w swojej wÄ…trobie setki a nawet tysiÄ…ce zÅ‚ogów stwardniaÅ‚ej żółci i tÅ‚uszczu w wÄ…trobie.
„Kamienie wewnÄ…trzwÄ…trobowe” jak je okreÅ›lajÄ… badacze z Johns Hopkins University z czasem stajÄ… siÄ™ przyczynÄ… (a raczej „współprzyczynÄ…”) wielu chorób i dolegliwoÅ›ci m.in.: przewlekÅ‚ego zmÄ™czenia, sÅ‚abego apetytu, „zachcianek” żywieniowych, zapalenia wÄ…troby i trzustki, chorób serca i mózgu, wrzodów, depresji, sztywnoÅ›ci stawów i mięśni, trudnoÅ›ci z zasypianiem, „sztywnej szyi”, zimnych koÅ„czyn, otyÅ‚oÅ›ci, chorób nerek, bólów gÅ‚owy i migren, zaburzeÅ„ hormonalnych, bardzo przetÅ‚uszczajÄ…cych siÄ™ i wypadajÄ…cych wÅ‚osów.
Kamienie żółciowe – powstawanie
Przyczynami dla których nosimy w sobie „kamienie” sÄ…: żywienie, leki farmakologiczne, styl życia.
Żywienie:
– Przejadanie siÄ™ – optymalna ilość pokarmu, którÄ… powinniÅ›my zjeść podczas jednego posiÅ‚ku mieÅ›ci siÄ™ w dwóch garÅ›ciach (obie rÄ™ce zÅ‚ożone w ksztaÅ‚t kubka). ZajmujÄ… one mniej wiÄ™cej 2/3 objÄ™toÅ›ci żoÅ‚Ä…dka – reszta jest przeznaczona na to, aby soki żoÅ‚Ä…dkowe poÅ‚Ä…czyÅ‚y siÄ™ z pokarmem. Jedzenie „do peÅ‚na” wyczerpuje soki trawienne (w tym żółć).
– Jedzenie miÄ™dzy posiÅ‚kami – spożywanie przekÄ…sek miÄ™dzy posiÅ‚kami powoduje wydzielanie niewielkiej iloÅ›ci żółci. Nie jest w stanie ona „przesunąć” treÅ›ci pokarmowej do jelit, wystarczy natomiast, aby zaczęły siÄ™ tworzyć kamienie żółciowe.
– Jedzenie ciężkostrawnych posiÅ‚ków wieczorami (miÄ™so, w tym ryby, sery, jajka, dania smażone) – ciężkostrawne posiÅ‚ki i produkty spożywane w godzinach wieczornych nie sÄ… do koÅ„ca trawione. Prowadzi to do zalegania pokarmu i „zatykania” organizmu (najpierw w jelitach, później w limfie i krwi). Z czasem ulega osÅ‚abieniu wydzielanie kwasu chlorowodorowego, żółci i enzymów trawiennych.
– Nadmiar biaÅ‚ka – prowadzi do zatoru sinusoid wÄ…troby (naczyÅ„ krwionoÅ›nych). „Zatkane” naczynia utrudniajÄ… przedostanie siÄ™ cholesterolu z krwiobiegu. Komórki wÄ…troby odbierajÄ… to jako spadek cholesterolu w organizmie, w zwiÄ…zku z tym „podnoszÄ…” jego poziom. Ten dodatkowy cholesterol stopniowo współtworzy kamienie.
– Odwodnienie – wpÅ‚ywa na naturalnÄ… ciekÅ‚ość żółci. Odwodnienie jest niestety bardzo powszechne. WpÅ‚ywa na niÄ… zbyt maÅ‚e picie wody w ciÄ…gu dnia, spożywanie napojów moczopÄ™dznych (kawy, herbaty, napojów gazowanych, alkoholu), stres, nadmierne ćwiczenia, leki farmakologiczne, przejadanie siÄ™, spożywanie produktów stymulujÄ…cych (m.in. miÄ™sa, ostrych przypraw, czekolady, cukru, tytoniu, sztucznych sÅ‚odzików).
Leki farmakologiczne:
– ZastÄ™pcza terapia hormonalna i piguÅ‚ki antykoncepcyjne.
– Fluorek (dodawany m.in. do past do zÄ™bów, produktów użytku domowego, szczepionek)
– Niektóre leki (np. ceftriaxone, octreotide).
Styl życia:
– Zaburzenie pracy zegara biologicznego, rozregulowane cykle snu i czuwania, nieregularne pory posiÅ‚ków. Zaburzenia cyklu snu i czuwania (i zwiÄ…zane z tym nieregularne pory posiÅ‚ków) skutkujÄ… desynchronizacjÄ…Â biologicznych rytmów organizmu z wiÄ™kszymi rytmami caÅ‚odobowymi. Prowadzi to do wielu różnych chorób, w tym przewlekÅ‚ej choroby wÄ…troby, chorób ukÅ‚adu oddechowego i serca.
Na podstawie książki „Oczyszczanie wÄ…troby i woreczka żółciowego„. DziÄ™ki tej książce czytelnik dowie siÄ™, jak zdiagnozować i bezboleÅ›nie usunąć kamienie samemu, w zaciszu wÅ‚asnego domu. Autor daje ponadto praktyczne wskazówki dotyczÄ…ce zapobiegania tworzeniu siÄ™ nowych kamieni żółciowych.