Jogiczne ćwiczenia oddechowe dla kobiet w ciąży
Aby dodać sobie energii lub wyciszyć się w ciągu dnia czy też w nocy, praktykuj poniższe ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenia oczyszczają oraz odżywiają ciebie oraz dziecko energią prany i mocą oddechu. Poniższe ćwiczenia pokazują, jak oddychanie wykonywane na różne sposoby, może cię pobudzać lub wprowadzać w stan medytacji.
Ćwiczenia oddechowe dla kobiet w ciąży
ODDECH STYMULUJÄ„CY
Oddech stymulujÄ…cy pochodzi z oddechowych technik jogi. SkoÂrzystaj z tego ćwiczenia w celu podniesienia życiowej energii i zwiÄ™kszenia czujnoÅ›ci. Wypróbuj je, gdy bÄ™dziesz potrzebowaÂÅ‚a zwiÄ™kszyć energiÄ™.
Wdychaj i wypuszczaj powietrze szybko przez nos, trzymaÂjÄ…c usta zamkniÄ™te, ale rozluźnione. Wdechy i wydechy powinÂny być jednakowej dÅ‚ugoÅ›ci, jak najkrótsze. To ćwiczenie oddeÂchowe jest haÅ‚aÅ›liwe.
Spróbuj wykonywać trzy peÅ‚ne cykle, wdechu i wydechu, na sekundÄ™. Powoduje to szybkie ruchy przeponÄ…, przywodzÄ…ce na myÅ›l miech. PomiÄ™dzy każdym cyklem oddychaj normalnie. Za pierwszym razem nie ćwicz dÅ‚użej niż przez piÄ™tnaÅ›cie sekund. Za każdym razem, gdy bÄ™dziesz praktykowaÅ‚a oddech stymuluÂjÄ…cy, możesz wydÅ‚użać czas o okoÅ‚o pięć sekund aż dojdziesz do jednej minuty.
PrawidÅ‚owo wykonywane ćwiczenie sprawia, że czujesz siÄ™ peÅ‚Âna energii. Przypomina to zwiÄ™kszonÄ… Å›wiadomość po dobrym treningu. PowinnaÅ› poczuć wysiÅ‚ek w tylnej części szyi i przepoÂnie, klatce piersiowej oraz podbrzuszu.
4:7:8 ODDECH RELAKSUJÄ„CY
To ćwiczenie jest naturalnym Å›rodkiem uspokajajÄ…cym ukÅ‚ad nerwowy. Nie tak jak w przypadku uspokajajÄ…cych leków, któÂre czÄ™sto z czasem tracÄ… moc, to ćwiczenie bÄ™dzie dziaÅ‚aÅ‚o zaÂwsze. Gdy wypróbujesz je po raz pierwszy efekty bÄ™dÄ… subtelÂne, ale siÄ™ wzmocniÄ… przy powtórzeniach i praktyce. Ćwiczenie jest proste, nie zajmuje wiele czasu, nie wymaga żadnego sprzÄ™Âtu i może być wykonywane wszÄ™dzie. Chociaż możesz wykonyÂwać to ćwiczenie w każdej pozycji, uczÄ…c siÄ™ go, usiÄ…dź z wyproÂstowanym krÄ™gosÅ‚upem.
Połóż czubek języka na krawędzi podniebienia tuż za górnymi przednimi zębami i trzymaj go tam przez całe ćwiczenie. Będziesz wypuszczała powietrze przez usta, wokół języka. Jeśli czujesz się z tym dziwnie, spróbuj delikatnie zamknąć usta.
Zrób pełny wydech ustami, wydając przy tym świszczący dźwięk.
Zamknij usta i weź cichy wdech nosem, licząc do czterech.
Zatrzymaj oddech, liczÄ…c po cichu do siedmiu.
Zrób pełen wydech ustami, świszcząc i licząc w ciszy do ośmiu.
To koÅ„czy jeden oddech. Powtórz cykl trzy razy, w sumie cztery oddechy. PomiÄ™dzy nimi oddychaj normalnie. Zalecamy wykonyÂwanie tego ćwiczenia co najmniej dwa razy dziennie. Nie da siÄ™ z nim przesadzić. PamiÄ™taj, by zawsze wdychać cicho przez nos i wypuszczać powietrze z dźwiÄ™kiem przez usta. Wydech trwa dwa razy tyle co wdech. Czas, jaki poÅ›wiÄ™cisz na każdy oddech, nie jest istotny; ważna jest proporcja 4:7:8. JeÅ›li masz problem z utrzymaniem oddechu, wykonuj ćwiczenie szybciej, ale zachoÂwaj proporcjÄ™ 4:7:8. Wraz z praktykÄ… bÄ™dziesz w stanie wszystÂko zwolnić i przyzwyczaisz siÄ™ do robienia gÅ‚Ä™bszych wdechów i wydechów.
W pierwszym miesiÄ…cu praktyki nie rób wiÄ™cej niż cztery oddeÂchy naraz. Jeżeli zechcesz, później możesz wydÅ‚użyć praktykÄ™ do oÅ›miu oddechów. JeÅ›li czujesz zawroty gÅ‚owy, gdy po raz pierwÂszy oddychasz w ten sposób, usiÄ…dź i siÄ™ nie przejmuj, to minie.
Na podstawie książki Duchowy wymiar ciąży