Jak zrobić domowy peeling do ciała?
Nie od dziś wiadomo, że regularny peeling ma znaczny wpływ na kondycję naszej skóry. Usuwając martwy naskórek, nie tylko sprawia, że skóra wygląda lepiej, ale wpływa także na produkcję kolagenu, dzięki któremu nasza skóra nie traci jędrności. Ponadto poprawia skuteczność dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego cotygodniowy peeling powinien wejść nam w nawyk. Zwłaszcza, że składniki do jego wykonania możemy znaleźć we własnym domu.
Jak wybierać składniki?
PodstawÄ… peelingu sÄ… drobinki, które pomagajÄ… pozbyć siÄ™ martwych komórek skóry. Nie mogÄ… być one jednak zbyt duże lub ostre, ponieważ jedyne co uzyskamy to podrażnienia. NajlepszÄ… bazÄ… naszego peelingu bÄ™dÄ… zatem cukier, sól, pÅ‚atki owsiane lub kawa.Â
Musimy również uważać na dodatkowe składniki, które chcemy dodać do swojego peelingu. Niektóre z nich, takie jak świeżo wyciśnięty sok z cytryny czy ocet jabłkowy, mogą wywołać niepożądaną reakcję (np. pieczenie skóry lub jej zaczerwienienie).
Na co jeszcze zwracać uwagÄ™? Na wszystkie skÅ‚adniki, o których wiemy, że nas uczulajÄ…. JeÅ›li nie mamy pewnoÅ›ci co do któregoÅ› ze skÅ‚adników, najlepiej zastÄ…pić go innym – pewnym.
Antycellulitowy peeling kawowy
Małe drobinki kawy są delikatne dla skóry, a jednocześnie skutecznie usuwają martwy naskórek. Ponadto kofeina zawarta w kawie stosowana jest w wielu kosmetykach antycellulitowych. Ze względu na właściwości napinające skórę znacząco zmniejsza widoczność cellulitu, pozostawiając skórę delikatną i jędrną.
Składniki:
- ½ szklanki świeżych fusów z kawy,
- 2 łyżki gorącej wody,
- 1 łyżka oleju kokosowego.
Przygotowanie:Â
Fusy z kawy Å‚Ä…czymy z wodÄ… w przygotowanej do tego misce. Rozgrzewamy olej kokosowy i dodajemy do pozostaÅ‚ych skÅ‚adników. CaÅ‚ość mieszamy Å‚yżkÄ… aż do uzyskania jednolitej konsystencji. JeÅ›li konsystencja peelingu bÄ™dzie zbyt gÄ™sta lub rzadka, możemy dodać wiÄ™cej oleju kokosowego i wody lub fusów.Â
Zobacz także: Jak zrobić domowy peeling twarzy? »
Owsiany peeling do skóry wrażliwej
Płatki owsiane posiadają właściwości przeciwzapalne. Dodając do nich miód i jogurt naturalny otrzymamy idealny peeling, który nie tylko nie podrażni wrażliwą skórę, ale dodatkowo wygładzi ją i nawilży.
Składniki:
- ½ szklanki płatków owsianych,
- ¼ szklanki suszonych nasion słonecznika,
- 4 łyżki jogurtu naturalnego,
- 3 łyżki miodu.
Przygotowanie:
W naczyniu blendujemy na gładko płatki owsiane z nasionami słonecznika. Następnie dodajemy jogurt i miód. Mieszamy składniki łyżką do uzyskania jednolitej konsystencji.
Rozświetlający peeling z brązowego cukru
Drobinki brązowego cukru są bardzo delikatne dla skóry, dlatego peelingi z jego składem może stosować każdy, niezależnie od rodzaju skóry. Dodatek oliwy z oliwek ukoi podrażnioną skórę oraz zapewni jej dodatkowe nawilżenie.
Składniki:
- ½ szklanki drobno zmielonego brązowego cukru,
- ½ szklanki oliwy z oliwek,
- 2 łyżki mąki owsianej.
Przygotowanie:
W misce mieszamy cukier z mąką owsianą, a następnie dolewamy oliwę z oliwek. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji. W razie potrzeby możemy dodać trochę więcej cukru lub oliwy.
RelaksujÄ…cy peeling z solÄ… morskÄ…
Sól morska ma wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci antybakteryjne, które mogÄ… pomóc w przypadku niektórych chorób skóry. Wybieramy sól drobno zmielonÄ…, aby jej nie podrażnić. Ponieważ sól nie posiada wÅ‚asnego zapachu, do peelingu możemy dodać ulubiony olejek eteryczny.Â
Składniki:
- ½ szklanki drobno zmielonej soli morskiej,
- ½ szklanki oleju kokosowego lub oliwy z oliwek,
- kilka kropli olejku eterycznego.
Przygotowanie:
W naczyniu mieszamy sól z olejem (oliwą) i dodajemy kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. W razie potrzeby możemy dodać więcej soli lub oleju (oliwy). Mieszamy do czasu aż konsystencja peelingu oraz jego zapach będą zadowalające.