Jak wybrać najlepszy kurs Reiki
Omawiana jakiś czas temu na łamach Samouzdrawianie.pl metoda Reiki posiada wiele atutów, z których prawdopodobnie najważniejszym jest fakt, że każdy może nauczyć się pracować z tą metodą i nie musi posiadać absolutnie żadnych predyspozycji. O ile można regularnie udawać się do praktyka na godzinne sesje zabiegowe, o tyle wygodniejszym jest zainwestowanie w kurs Reiki. Zanim jednak udasz się na kurs, warto wiedzieć, jak dobrać najodpowiedniejsze dla siebie szkolenie.
Kurs kursowi nierówny
Każda osoba, która zachce opanować posługiwanie się metodą Reiki szybko zauważy, że rynek oferuje dużą ilość kursów wprowadzających do omawianej metody. Kurs jednak kursowi nie równy – te bowiem prowadzone są przez dyplomowanych nauczycieli Reiki, jednakże w środowisku metody nie istnieje coś takiego, jak utarty standard nauczania czy minimum programowe dla wiedzy, którą powinien zdobyć kursant. To zaś sprawia, że kursy różnią się od siebie, czasem tylko nieznacznie, a czasem w znacznym stopniu.
W jakich kwestiach się różnią?
- W kwestii wykładanej wiedzy – ponieważ nie ma ustalonych z góry ram programowych, każdy nauczyciel sam ustala o czym będzie nauczał. Przekazywana przez niego wiedza jest wypadkową wiedzy przekazanej mu przez jego nauczyciela, w połączeniu z wiedzą zdobytą z książek.
- Kwestia historii Reiki i legendy – niektórzy nauczyciele, niestety, zapomnieli o potrzebie ciągłego dokształcania się i wciąż powielają starą legendę Reiki, która nie ma wiele wspólnego z prawdziwą historią omawianej metody, coraz mocniej mitologizując Reiki i fantazjując na tematy tej metody.
- Materiały dodatkowe – różnice widać również w materiałach, które dostaje kursant w ramach pomocy edukacyjnych. Niektórzy nauczyciele do dziś wciąż nie przekazują swoim kursantom nawet skromnego skryptu. Osobiście, u mnie standardem jest certyfikat ukończenia kursu, ilustrowany skrypt praktyczny oraz profesjonalny, 252-stronicowy podręcznik.
- Różnice w podejściu – ponieważ Reiki jest metodą areligijną i afilozoficzną, niektórzy nauczyciele kursy swe prowadzą w duchu chrześcijańskim, inni w duchu buddyjskim, inni w duchu fizyki kwantowej, a jeszcze inni w duchu mikstury New Age bez konkretnej bazy filozoficznej. Sprawia to, że można sobie dobrać takiego nauczyciela Reiki, z którego poglądami najbardziej będziemy się utożsamiać.
- Różnice w nacisku – niektórzy nauczyciele kładą nacisk na aspekty rozwoju duchowego wspieranego przez Reiki, inni zaś skupiają się na przekazaniu wiedzy istotnej dla wykonywania zabiegów terapeutycznych.
Mając aż tyle kwestii, w których kursy się od siebie różnią, jak dobrać najlepszy kurs dla siebie? Odpowiedź jest prosta – trzeba zrobić rozeznanie w ofercie nauczycieli, którzy Cię zainteresowali.
Jak wybrać najlepszy kurs Reiki?
Kurs Reiki odnajduje się zazwyczaj poprzez wyszukanie go w Googlach. Czasem, nauczyciele promują się również w serwisach ogłoszeniowych, a czasem wystarczy kliknąć link pod tym artykułem :). Kiedy jednak odnajdziesz kurs, powinieneś dokonać odpowiedniej analizy danej oferty. Warto więc:
- Dowiedzieć się, czy to naprawdę kurs Reiki – pod nazwą Reiki rozumiemy metodę Usui Shiki Ryoho Reiki z linii Hawayo Takaty. W ostatnich 30 latach powstała olbrzymia ilość systemów o słowie „reiki” w nazwie, ale nie mających nic z Reiki wspólnego. Dobrze jest się więc wpierw dowiedzieć, czy masz do czynienia z konkretnym kursem – pamiętaj, klasyczne Reiki to 3 stopnie, 4 znaki i 5 reguł, nie mniej i nie więcej.
- Sprawdzić, czy nauczyciel ma uprawnienia do nauczania – na jego stronie internetowej powinny znaleźć się jego dyplomy i certyfikaty. Zakładając, rzecz jasna, że w XXI wieku nauczyciel ma stronę internetową. Jeśli nie znajdziesz dyplomów na stronie, napisz do nauczyciela z prośbą o podesłanie zeskanowanych dokumentów. Dyplomy w środowisku Reiki sygnowane są podpisem oraz pieczęcią nauczyciela, który wyszkolił osobę prowadzącą analizowany przez Ciebie kurs.
- Zapoznać się z nauczycielem – przeczytaj napisane przez nauczyciela artykuły i książki, jeśli takowe są i zechcesz je kupić lub wypożyczyć. Dzięki temu będziesz wiedział, czy wybrany przez Ciebie nauczyciel współgra z Twoimi poglądami bądź z Twoją chęcią poszerzenia horyzontów myślowych o nowe poglądy. Dobry nauczyciel jest w stanie pochwalić się wiedzą w różnej formie i w szerokim zakresie.
- Sprawdź referencje nauczyciela – często nauczyciele mają na swoich stronach referencje, czyli opinie od swoich kursantów. Warto się z takimi opiniami zapoznać. Warto również sprawdzić nauczyciela w Google, w celu znalezienia opinii kursantów, które nie pojawiły się na oficjalnej stronie, bo kursanci nie zdecydowali się ich tam podesłać.
- Poznaj program kursu – dowiedz się, jak przebiega kurs, jakiej wersji historii Reiki się nauczysz, jaki zakres wiedzy teoretycznej dostaniesz, jakie umiejętności praktyczne posiądziesz. Warto skontaktować się z nauczycielem, kursy najczęściej są bowiem prowadzone w przyjaznych warunkach w sposób bardzo indywidualny i jeśli jest taka potrzeba, to nauczyciel położy w kursie nacisk na konkretne zagadnienia.
- Poznaj materiały dodatkowe – najważniejszym elementem kursu Reiki jest dostrojenie, które umożliwia pracę z Reiki. Ale dodatkowe gadżety również są przydatne. Skrypt daje Ci podstawową wiedzę na piśmie, a dyplom sprawia, że bez problemu zrobisz kolejny stopień Reiki u innego nauczyciela. Dobrze jest wiedzieć, co dostaniesz w cenie kursu, czy będą to materiały edukacyjne, czy nawet zwykłe wyżywienie.
Te elementy, kiedy zostaną przez Ciebie poznane, pozwolą Ci określić, czy dany kurs faktycznie Ci odpowiada. Zwracam jeszcze uwagę, że istnieją dwa rodzaje kursów – indywidualne oraz grupowe. Jeśli kurs jest grupowy, wtedy trzeba wykonać kilka działań matematycznych – jedna osoba to około godzina na spokojne i poprawne dostrojenie do I stopnia Reiki. A więc 5 osób to 5 godzin dostrajania dla nauczyciela. Logicznym więc jest, że grupy od 3 osób w górę raczej nadają się na kurs trwający minimum dwa dni. Jeśli zaś grupa jest liczna, a kurs trwa tylko jeden dzień, wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że zabraknie czasu na wyłożenie teorii i poznanie praktycznych umiejętności. Wtedy warto rozejrzeć się za innym kursem.
Wejdź na ścieżkę samouzdrawiania
Kiedy już zdecydujesz, że dany kurs i nauczyciel Ci pasują, wystarczy skontaktować się z prowadzącym i ustalić termin odbycia kursu, by wkroczyć na ścieżkę samouzdrawiania z Reiki. Jeśli jednak stwierdzisz, że dany kurs Ci nie odpowiada, wtedy szukaj dalej. Wejście na ścieżkę pracy z omawianą metodą uzdrawiania nie może być decyzją pochopną i dobrze jest cierpliwie odnaleźć takiego nauczyciela, która naprawdę będzie pasował do Ciebie jak ulał.
W kolejnym artykule dla Samouzdrawianie.pl omówię kwestię podstawowej wiedzy, którą powinien mieć w głowie każdy pacjent, chcący z pożytkiem dla siebie korzystać z zabiegów Reiki.
Wojciech Usarzewicz
O autorze:
Wojtek jest praktykiem oraz nauczycielem Reiki, mieszkającym we Wrocławiu, organizującym kursy również w Beskidach. Prowadzi stronę internetową o Reiki, gdzie publikuje artykuły z zakresu omawianej metody uzdrawiania.