Przepis na ocet jabłkowy
„Ocet jabÅ‚kowy zawiera dużo potasu, przydaje siÄ™ też w domowej kuchni do sosów i zakwaszania potraw. Potas ma dobroczynne dziaÅ‚anie: zapewnia prawidÅ‚owy wzrost dzieci, u osób starszych przeciwdziaÅ‚a procesom miażdżycowym.
Ocet jabłkowy stosowany jest powszechnie w medycynie ludowej ze względu na dużą zawartość potasu, a ponadto fosforu, chloru, sodu, magnezu, wapnia, siarki, żelaza, fluoru, krzemu i innych pierwiastków śladowych. Ma on działanie profilaktyczne i lecznicze w przypadku wielu chorób, jak np. reumatyzm, przeziębienie, zaburzenia trawienne, ogólne wyczerpanie, bóle i zawroty głowy, bóle gardła, nadmiar śluzu w przewodzie pokarmowym, zaburzenia związane ze zmianą pogody, otyłość, choroby skórne.
Przepis na ocet jabłkowy
Obieramy umyte jabłka, usuwamy zepsute części. Skórki wkładamy do naczynia i zalewamy przegotowaną wodą z dodatkiem cukru lub miodu (100 g cukru na 1 litr wody). Nakrywamy naczynie gazą i trzymamy w ciepłym, ciemnym miejscu. Nawet jeśli pojawi się biały galaretowaty nalot, nie ma żadnej obawy zatrucia. Po 10-14 dniach odcedzamy zawartość na durszlaku, pozostały płyn przecedzamy przez watę ułożoną na gazie, którą należy wyłożyć lejek. Butelki z octem trzymamy w lodówce lub innym chłodnym miejscu, by nie przedłużać procesu fermentacji, bo ocet będzie za kwaśny. Podczas fermentacji powstaje biały kożuch. Możemy go normalnie używać, np. do przyspieszenia dojrzewania następnej porcji octu.
Ocet pijemy codziennie rano na czczo: 2 Å‚yżki z dodatkiem Å‚yżeczki miodu, rozpuszczone w pół szklanki ciepÅ‚ej wody jako sposób na dobre trawienie, oczyszczanie nerek, zapobieganie wielu schorzeniom. Smarujemy nim też skórÄ™ (roztworem 3-proc.), co zapewnia jej jÄ™drność i wÅ‚aÅ›ciwe pH, zapobiega wypryskom. Stosujemy go również do saÅ‚atek i zakwaszania potraw.”
ŹródÅ‚o: „Kalendarz zdrowotny 2011. Porady dr Jadwigi Górnickiej”