res:
Czym jest zaburzenie osobowości borderline?

Czym jest zaburzenie osobowości borderline?

Dodaj komentarz

Choć problem ten dotyczy wielu osób, nadal nie każdy wie, czym charakteryzuje się zaburzenie. W tym poradniku znajdziesz najważniejsze szczegóły na ten temat i dowiesz się, gdzie warto szukać pomocy.

Czym jest osobowość borderline?

To jedno z zaburzeń osobowości z pogranicza zaburzeń nerwicowych i psychotycznych. U takich osób występuje niestabilność nastrojów, nadmierna impulsywność oraz negatywna ocena świata zewnętrznego. Szacuje się, że problem może dotykać nawet 3% populacji, co stanowi stosunkowo dużą wartość w porównaniu z innymi zaburzeniami.

Ponadto z borderline wiążą się uczucia gniewu, złości, niepokoju czy frustracji. Na szczęście dziś osoby z zaburzeniami mogą szukać skutecznej pomocy. Wystarczy zajrzeć na stronę Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic i umówić się na wizytę ze specjalistą. Chociaż problemu nie da się wyeliminować, współczesna wiedza psychologiczna pozwala zmienić wiele negatywnych elementów osobowości i poprawić komfort życia.

Objawy borderline

Rozpoznania borderline można dokonać na podstawie analizy wyników testów osobowości. Psycholog, psychiatra lub psychoterapeuta na tej podstawie dokonuje diagnozy.

Warto dodać, że osoby z zaburzeniami osobowości borderline często nie potrafią radzić sobie ze stresem i ulegają panice. Wówczas nie podejmują walki i wycofują się z sytuacji. W dodatku reagują gniewem w kontaktach społecznych i doprowadzają do kłótni, a nawet obrażają inne osoby.

Kolejną cechą charakterystyczną jest chwiejność emocjonalna. W jednej chwili pacjenci okazują ciepłe uczucia do innej osoby, aby za jakiś czas uznać ją za wroga. Ponadto pojawia się wrażliwość na ocenę innych, zaborczość i zazdrość w związkach, skłonność do ryzyka czy problemy z odżywianiem (np. bulimia czy anoreksja). Warto również wskazać na liczne kłamstwa i konfabulacje. Niekiedy dochodzi nawet do prób samobójczych, dlatego tak ważna jest szybka reakcja.

Warto zaznaczyć, że dzisiejsza medycyna jest bardzo skuteczna, a lekarze z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic pomogli już wielu pacjentom.

Przyczyny borderline

Eksperci nie poznali jeszcze przyczyn zaburzeń osobowości borderline. Pojawia się jednak wiele teorii. Badacze często wskazują na traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa (np. porzucenie przez rodzica czy śmierć członka rodziny). Inni specjaliści twierdzą, że zaburzenia wiążą się z błędami wychowawczymi, co można tłumaczyć negatywnym nastawieniem do świata czy niestabilnością emocjonalną.

Przyczyna może również leżeć w nieprawidłowościach natury biologicznej, gdyż leki psychotropowe niekiedy przynoszą poprawę. Eksperci wskazują więc na nieodpowiedni poziom neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym, a także powstawanie mechanizmów obronnych związanych z przykrymi wydarzeniami z przeszłości.

(Artykuł partnera)