Co oznaczają Twoje zachcianki żywieniowe?
Zachcianki żywieniowe mogÄ… mieć nie tylko kobiety w ciąży:-) Temat niepohamowanego apetytu na okreÅ›lone produkty jest szeroki, gÅ‚Ä™boki i Å›ciÅ›le powiÄ…zany z naszÄ… psychikÄ… oraz podÅ›wiadomymi potrzebami i pragnieniami. Mimo tego, że jest to temat jeszcze trochÄ™ „tajemny” Doreen Virtue, psycholog i terapeutka, uchyla rÄ…bka tajemnicy. Jej książka „Zachcianki pod kontrolÄ…” zostaÅ‚a napisana przede wszystkim dla osób, które chcÄ… schudnąć i utrzymać obniżonÄ… masÄ™ ciaÅ‚a poprzez naturalny proces redukcji apetytu. Jednak z książki mogÄ… skorzystać również wszyscy, którzy chcÄ… zrozumieć swój apetyt na okreÅ›lone produkty oraz dowiedzieć siÄ™ w jaki sposób interpretować zachcianki żywieniowe przyjaciół lub czÅ‚onków rodziny.
Co oznaczają Twoje zachcianki żywieniowe?
Zanim zerkniesz na listÄ™ poniżej, sprecyzujmy co dokÅ‚adnie oznacza „zachcianka żywieniowa”. Otóż nie należy jej mylić z naturalnym (jeÅ›li tak możemy okreÅ›lić) uczuciem gÅ‚odu, który narasta stopniowo. „Zachcianka” to obsesyjne pragnienie spożycia okreÅ›lonego produktu. Poniżej kilka popularnych grup produktów, którymi „zajadamy” emocje.
– apetyt na czekoladÄ™ – czekolada jest najpopularniejszÄ… „zachciankÄ…”, zwÅ‚aszcza wÅ›ród kobiet. Apetyt na czekoladÄ™ jest kojarzony z potrzebÄ… miÅ‚oÅ›ci. Dlaczego? Otóż czekolada zawiera ten sam zwiÄ…zek chemiczny, jaki powstaje w mózgu, gdy siÄ™ zakochujemy. Ten zwiÄ…zek chemiczny, który powstaje pod wpÅ‚ywem zakochania to fenyloetyloamina (PEA). W skrócie PEA posiada te same wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci niezależnie od tego, czy znajduje siÄ™ w czekoladzie, czy w mózgu. Substancja ta tak bardzo wpÅ‚ywa na nastrój, że niegdyÅ› byÅ‚a Å›rodkiem przepisywanym na receptÄ™!
– apetyt na sÅ‚one przekÄ…ski – zaliczajÄ… siÄ™ do nich chipsy ziemniaczane, prażona kukurydza czy krakersy. Pragnienie spożywania sÅ‚onych przekÄ…sek zwiÄ…zane jest ze stresem, gniewem i niepokojem. Specyficzna struktura tego typu produktów pozwala uwolnić caÅ‚e napiÄ™cie nagromadzone w szczÄ™ce. Nawet dźwiÄ™k chrupania dziaÅ‚a uspokajajÄ…co, upewniajÄ…c nas, że jesteÅ›my w stanie zmiażdżyć zÄ™bami każdy kÄ™s.
– apetyt na nabiaÅ‚ – jest zwiÄ…zany z chÄ™ciÄ… poprawienia sobie humoru (dziaÅ‚anie antydepresyjne). Niektórzy badacze uważajÄ…, że nasze najwczeÅ›niejsze zachcianki – ochota na mleko – w rzeczywistoÅ›ci odzwierciedlajÄ… apetyt na zawartÄ… w nim sÅ‚odkÄ… laktozÄ™ (laktoza jest rodzajem cukru). Kiedy rozÅ‚ożymy produkty mleczne na czynniki pierwsze, znajdziemy tam Å›rodek antydepresyjny. Oto trzy substancje wchodzÄ…ce w skÅ‚ad produktów mlecznych: tyramina (rozszerza naczynia krwionoÅ›ne, obecna w znacznych iloÅ›ciach w serze, dziaÅ‚a jak Å›rodek pobudzajÄ…cy), cholina (główny skÅ‚adnik mleka, wpÅ‚ywajÄ…cy kojÄ…co na nasz organizm), L-tryptofan (kolejny skÅ‚adnik mleka. W poÅ‚Ä…czeniu z wÄ™glowodanami powoduje produkcjÄ™ serotoniny, czyli poprawia samopoczucie). Ponadto cukier zawarty w produktach mlecznych podnosi poziom energii i poprawia nastrój, zaÅ› gÅ‚adka, kremowa konsystencja – uspokaja.
– potrawy pikantne – apetyt na tego typu potrawy mówi o potrzebie ekscytacji i dużej intensywnoÅ›ci dziaÅ‚ania również w pracy, miÅ‚oÅ›ci i rozrywce. JeÅ›li nie otrzymujesz wystarczajÄ…cej dawki adrenaliny, twoja frustracja może przerodzić siÄ™ we wzmożonÄ… ochotÄ™ na pikantne potrawy.
Nauka to potwierdza!
Powiązanie apetytu na czekoladę z pragnieniem miłości lub słonych potraw ze stresem, gniewem i niepokojem w pierwszej chwili może wydać się co najmniej dziwne. Jednak wnioski przedstawione w książce nie są wymysłem autorki. Doreen Virtue pisząc książkę korzystała z trzech źródeł:
1. Badania naukowe – przeprowadzone na różnych uniwersytetach, w różnych zakÄ…tkach Å›wiata. Badania dotyczÄ…ce psychoaktywnych (wpÅ‚ywajÄ…cych na nastrój) wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci różnych rodzajów pożywienia.
2. Starożytna medycyna chiÅ„ska – o ile współczesna dietetyka bazuje na liczeniu kalorii, o tyle dalekowschodnie diety zwracajÄ… uwagÄ™ na „energiÄ™” pożywienia. Dawne chiÅ„skie wierzenia zwiÄ…zane z pobudzajÄ…cymi i uspokajajÄ…cymi wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami produktów spożywczych idealnie pokrywajÄ… siÄ™ ze współczesnymi badaniami naukowymi. Na przykÅ‚ad dania opisywane jako „gorÄ…ce” (o wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach pobudzajÄ…cych) dziÅ› sÄ… okreÅ›lane przez naukÄ™ mianem wazykonstryktorów (tj. Å›rodków obkurczajÄ…cych naczynia krwionoÅ›ne).
3. Osobiście przeprowadzone wywiady podczas sesji klinicznych i warsztatów autorki oraz doświadczenia własne. Doreen posiada wieloletnie doświadczenie w pracy terapeutycznej z tysiącami różnych kobiet i mężczyzn. Dodatkowo Doreen, tak jak wielu z nas, musiała stawić czoła swoim uzależnieniom dietetycznym.
To zdumiewające, ale wszystkie trzy źródła informacji: współczesna nauka, starożytna medycyna chińska oraz przeprowadzone wywiady prowadzą do podobnych wniosków na temat tego, które produkty odpowiadają określonym emocjom.
Tekst na podstawie książki „Zachcianki pod kontrolÄ…. Jak opanować pokusÄ™ jedzenia?” Doreen Virtue