Autyzm – kalectwo czy dar?
Świadomość autyzmu na przestrzeni ostatnich lat zmieniła się drastycznie. Niegdyś uważano, że ta tajemnicza choroba dotyka 1 na 5000 dzieci, dziś wiadomo, że tak nie jest i że w spektrum autyzmu znajduje się 1 na 68 osób. Czy to oznacza, że duża część ludzkości jest upośledzona i nieprzystosowana do normalnego życia?
Autyzm bez tajemnic
Steve Silberman, reporter „Wire”, w książce Neuroplemiona >> udowadnia, że tak nie jest. Odkrywa przed czytelnikami skomplikowaną historię badań nad autyzmem i podejścia do tej tajemniczej choroby. Udowadnia, jak zróżnicowane przypadki można wyróżnić pośród zdiagnozowanych osób – od tych, które zaliczyć można do grupy geniuszy, aż po chorych, którzy nie są zdolni do samodzielnego funkcjonowania. Stawia tezę, że różnice neurologiczne takie jak autyzm, dysleksja czy ADHD nie są błędami natury ani produktami współczesnego zanieczyszczonego świata. Silberman twierdzi, że jest to efekt naturalnych wariacji w ludzkim genomie oraz że poszczególne przypadki powinny być rozpatrywane indywidualnie. Autor zauważa, że dzieci, które wcześniej zaliczane były to grupy tzw. dziwaków, obecnie traktowane są jako mali geniusze, a do osób w spektrum autyzmu zalicza takie postacie jak Steve Jobs czy Bill Gates.
Ta przełomowa książka została uhonorowana nagrodą Baillie Gifford’a, najbardziej prestiżową nagrodą dla książek non-fiction w Wielkiej Brytanii i błyskawicznie weszła na szczyty listów bestsellerów New York Timesa. Zmienia perspektywę spojrzenia na autyzm i wyraźnie pokazuje, że losy naszych społeczeństw w dużym stopniu zależą od tego, jak różnorodność neurologiczna będzie traktowana w dzisiejszym świecie.
Zobacz DARMOWY FRAGMENT >>
Notka o autorze:
Steve Silberman
Amerykański pisarz, długoletni reporter magazynu „Wired” zajmującym się nauką, technologią oraz ich wpływem na społeczeństwo, politykę i ekonomię. Silberman był parokrotnie nagradzany za artykuły naukowe, m.in. za „The Placebo Problem”, poruszający kwestię wpływu placebo na przemysł farmaceutyczny.
Za książkę Neuroplemiona w 2015 roku został uhonorowany nagrodą Baillie Gifford’a – najbardziej prestiżową nagrodą dla książek non-fiction w Wielkiej Brytanii. Tytuł bardzo szybko znalazł się na liście bestsellerów New York Timesa.
Autor aktywnie działa również w mediach społecznościowych. Amerykański tygodnik „Time” uznał jego konto na Twitterze za najlepsze źródło twittów w 2011 roku.