Aloes – cudowna roÅ›lina o wielu wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach
Czy istnieje roÅ›lina lecznicza, która wspomaga walkÄ™ z chorobami, uzdrawia wiele dolegliwoÅ›ci, a w dodatku możemy wyhodować jÄ… na parapecie? Tak – jest to aloes 🙂
Krótka historia niezwykłej rośliny
PatrzÄ…c na możliwoÅ›ci aloesu, można powiedzieć, że jest on jednym z „cudów natury”. Z wyglÄ…du przypomina kaktus, lecz ma sztywne liÅ›cie w ksztaÅ‚cie lancetu z kolczastymi brzegami. Barwa liÅ›ci różni siÄ™ w zależnoÅ›ci od gatunku – możemy spotkać aloesy z szarymi liśćmi, o intensywnej lub Å‚agodnej zieleni, a niektóre gatunki mogÄ… poszczycić siÄ™ liśćmi w paski.
Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach aloesu, pojawiają się w papirusie Ebersa z ok 1500 roku p.n.e., jego oryginał jest przechowywany na Uniwersytecie w Lipsku. Starożytni stosowali ówcześnie aloes przy ranach (jako środek ściągający), przy bezsenności, zaburzeniach żołądka, bólach, obstrukcjach, hemoroidach, swędzeniu, bólach głowy, chorobach dziąseł i jamy ustnej, wypadaniu włosów, dolegliwościach nerek, oparzeniach słonecznych, pęcherzach skórnych.W Ewangelii według św. Jana 19,39 aloes wspominany jest jako część mikstury, jaką namaszczono ciało Jezusa po jego śmierci.
Jego „kariera” od czasów starożytnych zmniejszyÅ‚a tempo, aloes ponownie zostaÅ‚ „odkryty” w XX wieku, wraz z wynalezieniem promieni rentgenowski i bomby atomowej. Oparzenia popromienne powodowaÅ‚y trudne do leczenia owrzodzenia skóry, a zastosowanie aloesu zadziaÅ‚aÅ‚o lepiej niż cokolwiek innego, co wówczas byÅ‚o dostÄ™pne.
Od tego czasu „kariera” aloesu powoli nabiera tempa. Ta roÅ›linka jest obiektem badaÅ„ wielu naukowców z różnych stron Å›wiata. A oto garść informacji na temat tego, jak możemy wykorzystać aloes dla zdrowia 🙂
Aloes jako zdrowy napój
NajpopularniejszÄ… formÄ… spożycia aloesu jest sok, miąższ lub… caÅ‚e listki, które można poprzeżuwać.
Sok jest bogaty w witaminy i minerały, w jego składzie znajdziemy m.in.: witaminę A, C, E, witaminy z grupy B, w tym B12 rzadko spotykaną w roślinach. Oprócz tego aloes wzmocni organizm takimi mikroelementami jak wapń, sód, potas, magnez, żelazo, chrom, cynk, selen, mangan, miedź.
W aloesie znajdują się również istotne dla organizmu aminokwasy i kwasy tłuszczowe.
Tak bogaty zestaw dobroczynnych składników sprawia, że aloes wielozadaniową rośliną pomocną przy wielu różnych chorobach i dolegliwościach.
Aloes – wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci i zastosowanie
To „cudeÅ„ko” znalazÅ‚o zastosowanie w przemyÅ›le kosmetycznym, sÄ… z niego produkowane leki na problemy skórne, jest skÅ‚adnikiem suplementów diety.
Jego właściwości są naprawdę niezwykłe:
- Zwiększa odporność organizmu.
- Jest pomocny w stanach wyczerpania i niepokoju.
- Wspomaga oczyszczanie organizmu.
- Alkalizuje organizm.
- Pomaga zmniejszyć stany zapalne.
- Obniża poziom cholesterolu.
- Poprawia trawienie.
- Leczy oparzenia i skaleczenia.
- Zabezpiecza przed oparzeniem słonecznym.
- Wspomaga leczenie Å‚uszczycy.
- Zmniejsza przebarwienia skórne.
- Działa ściągająco, łagodząco, hamuje ból i powstawanie blizn.
- Zmiękcza i nawilża skórę.
- Pomaga złagodzić dolegliwości związane z artretyzmem.
W produkty z aloesu warto inwestować – czy to bÄ™dzie kosmetyk, sok, miąższ czy też krem – na pewno nasze zdrowie na tym zyska 🙂 Garść ciekawych produktów znajduje siÄ™ pod tym linkiem.
Aloes dla zwierzÄ…t domowych
Aloes może nieść ulgę nawet domowym pupilom. Dodając aloes do pożywienia psów cierpiących na artretyzm lub problemy trawienne uzyskamy znaczną poprawę.
Aloes będzie bardzo pomocny również przy odparzeniach, leczeniu ran i infekcji.
Środki ostrożności
Mimo wielu dobroczynnych właściwości, chorzy na cukrzycę powinni zachować ostrożność pijąc aloes lub jego miąższ. W przypadku niektórych diabetyków aloes poprawił wydolność trzustki w produkcji insuliny. Jest to oczywiście dobra wiadomość dla chorych, lecz zanim dodasz aloes do swojej diety, skonsultuj się z lekarzem i kontroluj poziom cukru.