Ajurweda – starohinduski sposób na zdrowie
Ajurweda to jeden z najstarszych systemów leczniczych znanych nauce. Ten starohinduski sposób na zdrowie został nawet w 1979 roku uznany za skuteczny przez Światową Organizację Zdrowia. Terapia z użyciem ajurwedy polega nie tylko na pozbyciu się trapiących ciało chorób, ale też na wyrównaniu równowagi organizmu i zmianie nawyków. W systemie tym medycyna współpracuje z psychologią i filozofią celem zagwarantowania pacjentom jak najszybszego powrotu do zdrowia.
Ajurweda po dziś dzień praktykowana jest w Indiach i na Sri Lance, a także staje się coraz bardziej popularna na zachodzie. Od wielu lat adepci tej techniki mogą uczyć się jej na indyjskich uniwersytetach, ale wciąż większość wiedzy przekazywana jest uczniom ustnie przez mistrzów praktyków.
Podstawowe zasady ajurwedy
Każdy człowiek, przychodząc na świat, posiada swój własny idealny stan energetyczny. W miarę upływu czasu niszczy się on jednak, a wszystkiemu winne są używki, złe jedzenie, stres i nieustanna gonitwa za karierą, bez żadnego odpoczynku. Staramy się być jak najlepsi, chcemy pokazać wszystkim na co nas stać i na co możemy sobie pozwolić. Niestety jest to droga donikąd, która sprawia, że gubimy własne szczęście. Bardzo często żyjemy przeciwko swojej naturze, co prowadzi do tego, że stajemy się coraz słabsi i mniej odporni. Zmęczony organizm jest coraz bardziej podatny na choroby, które w końcu nadchodzą.
Choroba w ajurwedzie uznawana jest właśnie jako zaburzenie równowagi. Każdy człowiek, a także cały wszechświat, złożony jest z cząsteczek energii, które dzielą się na trzy podstawowe rodzaje: Pitta, Vata i Kapha. Nasze zdrowie zależy od indywidualnej równowagi posiadanego modelu energetycznego.
Każdy człowiek posiada swój własny, niepowtarzalny model energetyczny, który staje się silniejszy wtedy, gdy dbamy o siebie i podążamy za swoim wewnętrznym głosem. Analogicznie, im bardziej oddalamy się od własnych przekonań, tym słabsi się stajemy. Nie ma dwóch identycznych układów energii. Każdy człowiek jest oryginalny, a jego charakter i umiejętności zależą od tego jak rozkładają się w nim poszczególne energie.
Osoby, u których dominuje energia Vata są aktywne, ruchliwe i energiczne, ale zachowują spory dystans do innych ludzi. Bardzo często brakuje im pewności siebie. Osoby o tym typie energetycznym nie przepadają za chłodem i mają problemy ze snem.
Osoby typu Pitta są średniej budowy ciała, nie lubią gorąca i często mają problemy ze wzrokiem. Są to ekstrawertycy, którzy uwielbiają być w centrum uwagi i wiedzą do czego dążą.
Osoby typu Kapha mają ciężką budowę ciała i bardzo często cierpią na nadwagę. Tacy ludzie bardzo często żyją marzeniami i przykładają się do tego co robią. Dużo gorzej u nich jednak z motywacją.
Terapia w ajurwedzie
Terapia ajurwedyczna jest dostosowywana indywidualnie do każdego człowieka. Na początku lekarz dokonuje wnikliwego badania, które polega nie tylko na ocenia stanu naszego ciała, ale też na bardzo dokładnym wywiadzie odnośnie stylu życia, myśli i pragnień. Należy pamiętać, że lekarz wcale nie jest tu uzdrowicielem, a jedynie naszym przewodnikiem. To czy wyzdrowiejemy, zależy głównie od nas.
Podstawowym elementem terapii u każdego pacjenta jest usunięcie z jego organizmu toksyn. Najczęściej robi się to za pomocą specjalnych olejów i kąpieli parowych. Po oczyszczeniu naszego ciała specjalista przepisuje preparaty ziołowe i mineralne, które mają za zadanie przywrócić równowagę energetyczną naszego ciała. Pacjent musi także zmienić swój styl życia i dietę, po to by już nigdy więcej nie cierpieć z powodu zaburzonego bilansu energetycznego.
Idealny rozkład dnia według ajurwedy
Cykl dnia według technik ajurwedy skupia się na optymalnym wykorzystaniu naturalnych cykli dobowych. Godziny 6:00-8:00 przeznaczone są na pobudkę, o 13:00 powinniśmy zjeść obiad, o 18:00 kolację, a około 22:00 warto zbierać się już do snu.
Każdy dzień powinien być podzielony na momenty, w których pracujemy i na czas wolny. Niezależnie od tego co musimy zrobić, po powrocie z pracy konieczny jest chociażby kilkuminutowy odpoczynek, po którym dopiero przechodzimy do wykonywania domowych obowiązków.