Czy witaminy można przedawkować?
Wszyscy wiemy, że witaminy są dobre. Są zdrowe i korzystnie wpływają na organizm. Wszędzie słyszymy, że grożą nam niedobory, więc trzeba je stale uzupełniać. Więcej i więcej.
Czy jednak stare przysÅ‚owie „co za dużo, to niezdrowo” stosuje siÄ™ też do przyjmowania witamin?
Hiperwitaminoza
Najczęściej problemem są witaminy, które rozpuszczają się w tłuszczach. Na liście są więc A i D, E oraz K. Dlaczego? Bo nie rozpuszczają się w wodzie, ale są wydalane z moczem. Z tego względu mogą zalegać w organizmie za długo, co prowadzi do ich przedawkowania.
Jakie mogą być tego przyczyny? Najważniejszą jest mało urozmaicona dieta. Niezależnie od tego, co jemy – owoce, warzywa czy ryż – jeśli spożywamy tylko jeden rodzaj produktów, pojawiają się problemy.
Zagrożeniem mogą być także różnego rodzaju suplementy diety czy witaminowe. Zażywane bez konsultacji z lekarzem mogą prowadzić do nadmiernego wzrostu spożycia niektórych witamin. To tym ważniejsze, że są choroby, które negatywnie wpływają na przyswajanie witamin – wówczas nawet małe ilości mogą prowadzić do przedawkowania.
Jak rozpoznać przedawkowanie?
Ponieważ różne witaminy oddziałują na różne procesy zachodzące w organizmie, także ich przedawkowanie ma różne objawy. W przypadku witaminy D można odnieść wrażenie, że chodzi o zatrucie pokarmowe. Pojawiają się wymioty i biegunka. Dodatkowo także swędzenie skóry, pocenie się i oddawanie dużych ilości moczu.
Przedawkowanie witaminy E jest stosunkowo rzadkie. Objawia się uczuciem przewlekłego zmęczenia i osłabienia. Dodatkowo może prowadzić do zaburzeń pracy przewodu pokarmowego.Jeśli pojawiają się ociężałość i osłabienie mięśni, a także utrata apetytu oraz zmiany na skórze (takie jak łysienie czy owrzodzenia) może chodzić o przedawkowanie witaminy A. Dodatkowe objawy to zaburzenia pracy serca i nerek, a także układu nerwowego.
Przedawkowanie witaminy K to uczucie osłabienia, senność a nawet depresja. To także bóle głowy i brzucha oraz spadek apetytu. Czasem dochodzi biegunka albo zaparcia. Zmienia się także obraz krwi, może pojawić się niedokrwistość hemolityczna.
Do czego może prowadzić przedawkowanie?
Gdyby chodziło jedynie o uczucie osłabienia, czy problemy żołądkowe, można by zlekceważyć problem. Rzecz jednak w tym, że przedawkowanie witamin może prowadzić do poważnych powikłań.
W przypadku witaminy K może pojawić się wspomniana już niedokrwistość hemolityczna, ale także żółtaczka czy różnego rodzaju alergie. W skrajmy przypadku może dojść do uszkodzenia tkanki mózgowej.
Z kolei za dużo witaminy A może prowadzić do zaburzeń pracy nerek, odwapnienia kości czy wypadania włosów. Co gorsza, także pojawienia się nowotworów. Nie należy przekraczać dopuszczalnej normy – 1 mg na dobę dla dorosłej osoby.
Kto przyjmuje za duże ilości witaminy D, ten może skończyć z hiperkalcemią czyli zwiększoną zawartością wapnia we krwi, a więc zwapnieniem nerek, płuc czy serca.
Czy to oznacza, że należy zrezygnować z witamin? W żadnym wypadku! Trzeba jedynie pamiętać, że za dużo dobrego to też niedobrze. Rozsądna suplementacja witamin odpowiadająca faktycznym niedoborom na pewno nie zaszkodzi, ale wszelkie wątpliwości lepiej skonsultować ze specjalistą niż przesadzić.
Ilustracja: Pascal Thauvin /Â http://www.freeimages.com/photo/781607
Współpraca:
tekst zrealizowano przy wsparciu specjalistów z apteki Cefarm24.pl.